Година вільних думок «Чи можливий світ беж жорстокості і насилля?»
Автор: практичний психолог Продун Т. В.
Насильство та жорстоке поводження – головні причини болю та страждань і навіть смерті серед підлітків.
Насильство – це будь-які навмисні дії одної людини по відношенню до іншої, які порушують її конституційні права й свободи і наносять їй моральну шкоду, шкоду її фізичному чи психічному здоров’ю. Ця проблема є особливо актуальною серед неповнолітніх, які часто нездатні себе захистити з одного боку, а з іншого,з метою профілактики булінгу в учнівському середовищі, даний захід дає можливість проаналізувати свою поведінку та переглянути власне ставлення до цієї проблеми.
Я пропоную план проведення години вільних думок серед учнів середніх та старших класів під назвою «Чи можливий світ без жорстокості і насилля?»
Усі діти народжуються на світ добрими і дружелюбними, Так чому ж люди проявляють агресію? Природа людської агресії залишається загадкою для експертів в області психології. Причиною прояви будь-якої агресії є інстинкт самозбереження і самоствердження людини. Наприклад, злидні здатні штовхнути людину на грабіж.
Людина все життя прагне жити безбідно і отримати максимум задоволень від життя, а якщо він відчуває нестачу чогось для задоволення своїх потреб, він відчуває агресію по відношенню до того, хто винен в цьому або заздрість до тих, кому вдалося досягти цього. Агресія проявляється в цьому випадку разом з думкою: "А чим я гірше?" і є стимулом до самоствердження. Таке вид агресії являє собою прояв первісного тваринного інстинкту, коли проблема досягнення матеріальних благ вирішувалася в сутичці між суперниками. Переможцю діставалося найкраща їжа, житло, самка і так далі.
Якщо дитину батьки виховували з дитинства у ворожому атмосфері і на кожні його скарги про образу однолітками, вчили його бити кулаками і давати здачу кривдникові, то така дитина в дорослому житті сприймає відносини між людьми недружелюбно. Кожне образливе слово чи критика викликає у нього бажання помститися чи фізично покарати кривдника. Так батьки "програмують" агресію з дитинства. Крім того, причиною прояви агресії може бути розбіжність поглядів на релігійному грунті, з'ясування відносин між футбольними фанатами, між представниками різних партійних організацій та інші.
Лікарі - психіатри не можуть відповісти однозначно, чи варто подолати в собі прояв негативних емоцій, яку роль відіграє агресія в житті людини: позитивну чи негативну. Адже агресія, також як і радість, є проявом людських почуттів. Різниця лише в тому, що якщо радість сприяє поліпшенню самопочуття і прояву позитивних емоцій, то злоба навпаки здатна руйнувати людину зсередини. Як відомо, щоб не накопичилися негативні емоції всередині необхідно час від часу "випускати пару" і тим самим позбавляти себе від негативу за допомогою агресії або сліз. В іншому випадку, поступове накопичення негативних емоцій може привести до стресу і до хвороб.
Разом з тим, сьогодні прояв агресії може бути небезпечно не тільки для якоїсь людини, а може стати загрозою всьому людству. У сучасному суспільстві не становить особливих труднощів придбати вогнепальну зброю, а людську агресію іноді важко вкоротити і змусити "зупинитися" примирливими словами. Особливу небезпеку світу представляють знаряддя масового ураження і ядерну зброю. Виходячи з цього, можна погоджуватися з думкою деяких психологів, які стверджують, що будь-які агресивні прояви емоцій необхідно придушувати.
Для того щоб випустити пар на фізичному рівні можна бити грушу, подушку, накричати на неживий об'єкт або розбити що-небудь непотрібне. Якщо вас образив хтось, не намагайтеся, мовчки стерпіти образу. Заявіть в очі вашому кривдникові, що його слова вам не подобаються. У разі якщо кривдник є вашим шефом і ви не можете можливості висловити образу, то зробіть це будинки, вголос промовляючи вашу образу і в кінці свого висловлювання подумки вибачте свого кривдника.
На думку психологів, без агресивного поведінки людина приречена на загибель ще в дитинстві. Без корисної агресії людина не здатна досягти поставленої мети і не буде мати твердість характеру. Корисна агресія допомагає людині вижити в критичних життєвих ситуаціях. Наприклад, без прояву агресії неможливо захиститься при нападі грабіжника.
Особливо небезпечними проявами агресії є ситуації пов'язані з психічним захворюванням. Наприклад, слухові галюцинації та маячні патології, в результаті чого хворі здатні вбити людину або покалічити через марення або манії переслідування.
Щоб уникнути прояву агресії, Необхідно навчитися переосмислити себе і свою поведінку. Скинути негативні думки можна, навчившись позитивно дивитися на світ і очистивши свідомість від злості й заздрості. Для цього необхідно направити агресивну енергію в позитивне русло, а це - будувати плани на майбутнє і домагатися їх реалізації, правильно розставляти життєві пріоритети. Добре допомагають скинути негативну енергію заняття спортом і улюблене хобі. Існує цілий комплекс вправ з медитації для подолання агресії, в тому числі заняття йогою і ушу. У випадку складних депресій і стресів, перш ніж проявити агресію, звертайтеся за допомогою до психологів.