ГОЛОСНІ ЗВУКИ І БУКВИ, ЩО ЇХ ПОЗНАЧАЮТЬ. Українська мова 2 клас. Мета уроку: уточнити і закріпити знання учнів про голосні звуки та позначення їх на письмі буквами.
ГОЛОСНІ ЗВУКИ І БУКВИ, ЩО ЇХ ПОЗНАЧАЮТЬ.
Українська мова 2 клас.
Мета: уточнити і закріпити знання учнів про голосні звуки та позначення їх на письмі буквами. Вчити розпізнавати голосні звуки за їх істотними ознаками. Розвивати вміння спостерігати, узагальнювати. Виховувати старанність у роботі.
Обладнання: таблиця «Кругообіг води в природі», картки з завданнями.
ХІД УРОКУ
Вправа «Очікування».
Розпочати урок я пропоную із знайомства з завданням, які треба виконати на уроці.
Молодці, ви готові відправитись в дорогу.
Хма, ка, рин; о, щ, д; мок, стру; чка, рі; р, о, е, м.
Запишіть слова. Назвіть голосні звуки у словах (технологія «Мікрофон»)
Що ви можете сказати про голосні звуки?
(на дошці запис відповідей дітей).
Вправа 50 – колективна робота.
(читання правила на с.20).
Додаток 1. Діти самостійно знайомляться з роботою букв я, ю, є.
синеє неєбо;
рідая земляа;
жуюравлиний клюуч.
Виписати назви річок та підкреслити букви, якими позначені голосні звуки.
(Діти підраховують краплинки. У кого найбільше, той отримує портрет Капітошки).
Додаток 1
І варіант
Якщо приголосний звук перед звуками [а, у, е] вимовляється м’яко, то на письмі [а] позначається буквою я, [у] ю, [е] є.
ІІ варіант
Букви я, ю, є можуть позначати по два звуки [йа], [йу], [йе]. Буква ї завжди позначає два звуки [йі].
Додаток 2
Завдання 1
Відтвори на письмі текст вірша, вставивши пропущені букви.
Потічку говорила річка:
Т_ м_л_й, _ _ вел_к_.
Т_ швидк_й, _ _т_х_.
Т_ в_зьк_й, _ _ шир_к_.
Т_ м_лк_й, _ _ глиб_к_.
Пр_ одн_ поз_б_л_р_чк_,
Щ_ в_н_ п_чал_сь - п_т_чк_.
Завдання 2
з-під (я, ра, во)
Яром на
Пишається над
(Тече вода з-під явора
Яром на долину,
пишається на водою
Червона калина).