Тема: Головний мозок людини.
Мета уроку: закріпити знання про будову головного мозку, продовжити вивчати його будову, сформулювати знання про будову і функції відділів головного мозку людини.
Обладнання й матеріали: таблица “Нервова система людини”.
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
II. Актуалізація опорних знань:
1. Бесіда:
2. «Мозковий штурм»
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу
1). Особливості будова головного мозку.
Завдання учням: написати на дошці
Вірна відповідь: зверху щур і людина, внизу шимпанзе і кішка
Постановка проблемного питання:
Довгий час панувала думка, що від маси мозку залежать розумові здібності людини: чим більша маса мозку, тим обдарованіша людина. Але, як з'ясувалося пізніше, це не так.
Наприклад, маса мозку:
Найважчий мозок – 2 900 г - був виявлений в індивіда, який прожив усього 3 р. Мозок його у функціональному відношенні був неповноцінним.
Встановлено, що інтелект людини знижується лише в тому випадку, коли його маса зменшується до 900 г і менше.
Ступінь розвитку мозку залежить від співвідношення спинного мозку до головного. Так,
Розповідь вчителя:
Головний мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якого захищають масу мозку від зовнішніх механічних пошкоджень.
У процесі росту й розвитку головний мозок набуває форми черепа.
Ззовні мозок нагадує драглисту масу жовтуватого кольору, тому раніше вважали, що це речовина, яка охолоджує кров.
складання ОК: Особливості будова головного мозку:
- міститься в мозковому відділу черепа;
- вкритий трьома оболонками – твердою, павутинною і м’якою;
- від г.м. відходить 12 пар черепно-мозкових нервів;
- маса 1 300-1 400, у новонародженої дитини – 330-400 г., до 20 років досягає остаточних розмірів;
- є сіра та біла речовина: сіра речовина утворює кору півкуль г.м.; біла – провідні шляхи, з’єднуючи різні частини г.м.;
- є 4 шлуночки (порожнини, заповнені рідиною, яка створює внутрішньочерепний тиск, забезпечує обмін речовин і захисну функцію);
Розповідь вчителя:
У головному мозку людини розрізняють стовбур, мозочок та великий мозок, або кінцевий мозок.
Стовбур - це продовження спинного мозку. До стовбура мозку відносять довгастий мозок, міст, середній.
Лабораторне дослідження
Вивчення будови головного мозку людини
Мета: ознайомитися з будовою головного мозку за малюнками підручника.
Хід роботи
3). Будова і функції головного мозку. Розповідь вчителя, складання ОК.
Назва відділу г.м. |
Будова |
Функції |
І. Стовбурова частина: |
|
|
Довгастий мозок “вузол життя” |
- продовження спин.м; - містить життєво важливі центри;
(серц. діяльн., дих, ковтання, чхання, кашель, блювання, сльозовиділення, секрецію слини, шлункового і підшлункового соку та ін) |
регуляція життєво важливих функцій організму.
Ушкодження довгастого мозку може бути причиною смерті внаслідок припинення серцевої діяльності та дихання. |
Міст
|
- зв’язує довгастий і середній мозок |
контролює міміку, жування, поставу. |
Середній мозок |
- сіра речовина утворює чотиригорбкове тіло.
(передні й задні горби, орієнтувальні реакції та реакції на звук) |
регуляція м’язового тонусу й пози; орієнтування на зорові й слухові подразнення. |
ІІ. Мозочок:
|
- складається з двох півкуль; - поверхня вкрита сірою речовиною, утворюючи кору; - має вузькі звивини і борозни. |
координація рухів, збереження рівноваги тіла, підтримка тонусу.
У разі патологічного ураження швидко виникає втома, дрижання кінцівок, порушуються м'язовий тонус, рівновага, розмірність, плавність рухів тіла і мови.
|
ІІІ. Передній мозок: |
|
|
Проміжний мозок |
- складається із зорових горбів (таламуса) і підгорбової ділянки (гіпоталамуса); Розглянути мал. 145, ст. 181 |
таламус відповідає за переразподіл інформації; є центром больової чутливості, замикання умовних рефлексів, навчання; гіпоталамус - терморегуляція, регуляція обміну речовин, діяльності серцевосудинної системи, залоз внутрішньої секреції, травної системи - нейрогормони, сечовиділення, сну й бадьорості, емоцій. |
Кінцевий або великий мозок |
- найголовніший відділ головного мозку; - представлений двома півкулями, з’єднаними мозолистим тілом;
- маса становить 80% загальної маси мозку; - поверхня півкуль утворена сірою речовиною, або корою г.м; - кора г.м. містить 109 – 1011 нейронів; - площа поверхні кори г.м. – 220 000 мм2 (0,22 м2); - кора утворює борозни (заглиблення) і звивини (складки); - під корою (сірою речовиною) розташована біла речовина – скупчення сірою речовини в білій утворює підкірку г.м.;
У тримісячного зародка поверхня півкуль гладенька, але кора росте швидше, ніж мозкова коробка, тому кора утворює складки — звивини, обмежені борознами; у них міститься близько 70 % поверхні кори.
|
Кора г.м. сприймає й аналізує сигнали, бере участь у створенні умовних рефлексів, забезпечує пам’ять, мислення, уяву.
Зони кори великого мозку: сенсорні або чутливі зони, сприймають сигнали від різних рецепторів; рухові зони визначають рухи різних частин тіла; асоціативні зони, поєднують діяльність рухової й сенсорної зон, З діяльністю асоціативних зон пов'язані мислення, свідомість.
Руйнування кори призводить до втрати здатності навчатися, думати, розуміти мову. |
Самостійна робота учнів з підручником, ст.182.
Дати відповіді на запитання:
(Найглибші борозни - бічна, центральна, потилично-тім’яна. Борозни поділяють г.м. на 4 основні частки: лобову, тім’яну, скроневу і потиличну).
Пошукова робота з підручником
Завдання: мал. 149, ст 183
Очікувана відповідь учнів:
У тім’яній частці розміщені зона шкірної та суглобово-м'язової чутливості і рухова зона, смакова
У скроневій – слухова і вестибулярна, нюхова зони.
У потиличній частині - зорова зона.
У лобовій – зона внутрішніх органів.
Доповнення вчителя:
Чисто мовної зони не існує. Вона частково міститься в корі скроневої частки, нижньої лобової звивини зліва, ділянках тім'яної частки. Ураження їх супроводжується розладами мови.
V. Узагальнення і закріплення знань:
Вправа «Вірю – не вірю»
1. Середня маса мозку людини становить 1500-1700 г.
2. Головний мозок через великий потиличний отвір з’єднується зі спинним мозком.
3. Головний мозок покритий трьома оболонками
4. Середній мозок містить зорові горби
5. У проміжному мозку знаходиться центр дихання та серцево – судинної діяльності
6. Головний мозок ушкоджується або гине при кисневому голодуванні протягом 4-8 хв.
7. Між середнім і довгастим мозком розміщений міст.
8. Мозок приблизно на 50 % складається з води.
9. Середній мозок приймає участь в регуляції м’язового тонусу й пози.
10. До проміжного мозку відноситься гіпоталамус.
11. Мозочок утворений двома півкулями і черв’ячком, що розташований між ними
12. Стовбур зв’язує головний мозок зі спинним у єдину центральну нервову систему.
Вірні відповіді:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
- |
+ |
+ |
- |
- |
+ |
+ |
- |
+ |
+ |
+ |
+ |
Проведення дослідів, що ілюструють функції мозку.
Дослід 1. Здійснити рефлекс ковтання (Довгастий мозок)
Дослід 2. Затримати дихання. Чому хочеться зробити вдих? (Довгастий мозок)
Дослід 3. Учитель відходить у кінець класу і несподівано каже «Ау».
Усі повертають голову в бік, звідки лунає голос. Чому?
(Орієнтувальний рефлекс, середній мозок)
Дослід 4. Гра «замри» (Рефлекс пози, проміжний мозок)
Дослід 5. Носопальцева проба з розплющеними і заплющеними очима.
(Координаційні рефлекси, мозочок.)