Гра. Міжнародний день рідної мови

Про матеріал
Загальні відомості про Міжнародний день рідної мови. Гра "Мовний ревізор" ("Вікторина", "Хто швидше?", "Віднови прислів'я", "Дай відповідь", "Суржик чи літературна мова?", "Культура мовлення" ). Розраховано на один урок.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

21 ЛЮТОГО - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИТи велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, рідна мово!Мова – пісня колискова. Мова – матері уста. І. Багряний

Номер слайду 3

КОЖНОГО РОКУ 21 ЛЮТОГО УВЕСЬ СВІТ ВІДЗНАЧАЄ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ. ЦЕ СВЯТО ДОСИТЬ МОЛОДЕ. ВОНО БУЛО ЗАПРОВАДЖЕНО У ЛИСТОПАДІ 1999 РОКУ ЗГІДНО ТРИДЦЯТОЇ СЕСІЇ ГЕНЕРАЛЬНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ЮНЕСКО З МЕТОЮ ЗАХИСТУ МОВНОЇ Й КУЛЬТУРНОЇ БАГАТОМАНІТНОСТІ. ІСТОРІЯ СВЯТА, НА ЖАЛЬ, МАЄ ТРАГІЧНИЙ ПОЧАТОК. 21 ЛЮТОГО 1952 РОКУ У БАНГЛАДЕШ (СХІДНИЙ ПАКИСТАН) ПАКИСТАНСЬКА ВЛАДА ЖОРСТОКО ПРИДУШИЛА ДЕМОНСТРАЦІЮ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ВИРАЖАЛИ СВІЙ ПРОТЕСТ ПРОТИ УРЯДОВОЇ ЗАБОРОНИ НА ВИКОРИСТАННЯ В КРАЇНІ СВОЄЇ РІДНОЇ — БЕНГАЛЬСЬКОЇ, МОВИ. ВІДТОДІ КОЖНОГО РОКУ БАНГЛАДЕШ ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ ПОЛЕГЛИХ ЗА РІДНУ МОВУ. САМЕ ЗА ПРОПОЗИЦІЄЮ ЦІЄЇ КРАЇНИ ЮНЕСКО ПРОГОЛОСИЛО 21 ЛЮТОГО МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ РІДНОЇ МОВИ. А ПОЧИНАЮЧИ З 21 ЛЮТОГО 2000 РОКУ, ЦЕЙ ДЕНЬ ВІДЗНАЧАЄМО І МИ, УКРАЇНЦІ. МОВА — ЦЕ ІСТОРІЯ НАРОДУ, ЙОГО СВІТОГЛЯД, ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ТА ДУХОВНИЙ РЕЗУЛЬТАТ КІЛЬКАТИСЯЧОЛІТНЬОЇ ЕВОЛЮЦІЇ КОЖНОГО ЕТНОСУ. БЕЗ СВОЄЇ МОВИ, СВОЄЇ САМОБУТНЬОЇ КУЛЬТУРИ НЕМАЄ НАРОДУ. МОВА ФУНКЦІОНУЄ І РОЗВИВАЄТЬСЯ ТІЛЬКИ В ЛЮДСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ. ЦЕ НАЙВАЖЛИВІШИЙ ЗАСІБ СПІЛКУВАННЯ ЛЮДЕЙ І ПІЗНАННЯ СВІТУ, ПЕРЕДАЧІ ДОСВІДУ З ПОКОЛІННЯ В ПОКОЛІННЯ. ГОЛОВНІ ФУНКЦІЇ, ЩО ВИКОНУЄ МОВА — КОМУНІКАТИВНА, МИСЛЕОФОРМЛЮЮЧА, ПІЗНАВАЛЬНА, ЕМОЦІЙНА, ВИРАЖАЛЬНА ТОЩО.

Номер слайду 4

CЬОГОДНІ У СВІТІ ІСНУЄ БЛИЗЬКО 6000 МОВ. НА ЖАЛЬ, МАЙЖЕ ПОЛОВИНА З НИХ ЗНАХОДЯТЬСЯ ПІД ЗАГРОЗОЮ ЗНИКНЕННЯ. НА ДУМКУ ФАХІВЦІВ, ЦЕ ТРАПЛЯЄТЬСЯ В ТОМУ ВИПАДКУ, КОЛИ ЇЇ ПЕРЕСТАЮТЬ, З ТОЇ ЧИ ІНШОЇ ПРИЧИНИ, ВЖИВАТИ ТА ВИВЧАТИ БІЛЬШЕ 30% НОСІЇВ МОВИ. ЗА ВЕСЬ ЧАС СВОГО ІСНУВАННЯ УКРАЇНСЬКА МОВА ТЕЖ ЗАЗНАВАЛА ЗЛЕТИ І ПАДІННЯ. СЬОГОДНІ, ЗГІДНО З СТАТТЕЮ 10 КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ «ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ В УКРАЇНІ Є УКРАЇНСЬКА МОВА. ДЕРЖАВА ЗАБЕЗПЕЧУЄ ВСЕБІЧНИЙ РОЗВИТОК І ФУНКЦІОНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В УСІХ СФЕРАХ СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ НА ВСІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ». НАША МОВА Є РІДНОЮ МАЙЖЕ ДЛЯ 50 МІЛЬЙОНІВ ЧОЛОВІК. УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ РОЗМОВЛЯЛИ НАШІ ДІДИ ТА ПРАДІДИ, А МАТЕРІ ТА БАБУСІ СПІВАЛИ КОЛИСКОВІ! НАРОД НАШ СМІЯВСЯ І ПЛАКАВ РІДНОЮ МОВОЮ. ШАНУЙТЕ І ЛЮБІТЬ РІДНУ МОВУ, ПІКЛУЙТЕСЯ ПРО НЕЇ, ЗАХИЩАЙТЕ, РОЗКРИВАЙТЕ ДЛЯ СЕБЕ ЇЇ ВЕЛИЧ Й МОГУТНЮ СИЛУ. ЗБЕРЕЖІТЬ ЇЇ В УСІЙ ЧУДОВІЙ КРАСІ ДЛЯ СЕБЕ Й НАСТУПНИХ ПОКОЛІНЬ!

Номер слайду 5

ГРА“МОВНИЙ РЕВІЗОР”

Номер слайду 6

ВІКТОРИНА

Номер слайду 7

1. СКІЛЬКИ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ? 2. ЯКИЙ ВІДМІНОК НАЗИВАЄТЬСЯ ПРЯМИМ? 3. У ЯКОМУ СЛОВНИКУ МОЖНА ЗНАЙТИ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА? 4. КОЛИ ВІДЗНАЧАЄМО ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ? 5. ГРАМАТИЧНА ОСНОВА РЕЧЕННЯ — ЦЕ … 6. СКІЛЬКИ ВСЬОГО Є ЧАСТИН МОВИ? 7. У ЯКОМУ СТИЛІ МОВЛЕННЯ ПИШЕТЬСЯ ГАЗЕТНА СТАТТЯ?

Номер слайду 8

8. ЯК ПІДКРЕСЛЮЄТЬСЯ ДОДАТОК? 9. ПІСЛЯ ЯКИХ БУКВ СТАВИТЬСЯ АПОСТРОФ? 10. НА ЯКІ ПИТАННЯ ВІДПОВІДАЄ ПРИКМЕТНИК? 11. ЯКІ ЗВУКИ ПОЗНАЧАЄ ЛІТЕРА Щ? 12. ЧИМ ПОШИРЮЄТЬСЯ РЕЧЕННЯ? 13. ЧАСТИНА СЛОВА БЕЗ ЗАКІНЧЕННЯ – ЦЕ… 14. СКІЛЬКИ ЗВУКІВ ПОЗНАЧАЄ Я ПІСЛЯ ГОЛОСНОГО? 15. У НЕЗМІННИХ СЛОВАХ НЕ БУВАЄ ….

Номер слайду 9

«Хто швидше?»

Номер слайду 10

ІЗ ПОДАНИХ ЛІТЕР СКЛАСТИ СЛОВОН, А, Р, У, А, К, Ї, КШ, Р, У, К, И, НВ, О, Е, О, Й, Л, С

Номер слайду 11

«Віднови прислів’я»

Номер слайду 12

learningapps. Прислів'я про рідну мовуhttps://learningapps.org/25008248

Номер слайду 13

«ДАЙ ВІДПОВІДЬ»

Номер слайду 14

1. МАТИ БАТЬКА АБО МАТЕРІ2. НАРОДНООБРЯДОВА ПІСНЯ, В ЯКІЙ ОСПІВУЄТЬСЯ ПРОБУДЖЕННЯ ПРИРОДИ, КОХАННЯ, НАДІЇ НА ВРОЖАЙ3. ПРИКРАСИ З ПЕРЛІВ, КОРАЛІВ, ЯКІ НОСЯТЬ ЖІНКИ НА ШИЇ4. СТАРОВИННА ОБРЯДОВА НОВОРІЧНА ПІСНЯ, ЩО ВИКОНУЄТЬСЯ 31 ГРУДНЯ ТА 1 СІЧНЯ ЗА СТАРИМ СТИЛЕМ5. КВІТИ, ЛИСТЯ, ГІЛКИ, СПЛЕТЕНІ В КОЛО, ЯКИМ ЗАЗВИЧАЙ ПРИКРАШАЮТЬ ГОЛОВУ ДІВЧАТА6. СПОСІБ ЧИСЛЕННЯ ДНІВ У РОЦІ, А ТАКОЖ ТАБЛИЦЯ З ПЕРЕЛІКОМ УСІХ ДНІВ РОКУ

Номер слайду 15

7. ПРИЛАД ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ СТОРІН СВІТ8. МАШИНА ДЛЯ ЇЗДИ, ЯКУ РУХАЮТЬ НОГАМИ9. СТРАВА З ВАРЕНИХ КРУПІВ10. НАУКА ПРО МИНУЛЕ11. ВИГАДКА, РОЗПОВІДЬ ПРО ТЕ, ЧОГО НАСПРАВДІ НЕ БУЛО Й НЕ МОЖЕ БУТИ

Номер слайду 16

Що таке суржик?Причини виникнення суржику. Дайте відповіді на питання

Номер слайду 17

wordwall. СУРЖИК ЧИ ЛІТЕРАТУРНА МОВА?http://surl.li/qrxry

Номер слайду 18

КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯwordwallhttp://surl.li/qrxsm

Номер слайду 19

Як парость виноградної лози,Плекайте мову. Пильно й неустанно Політь бур’ян. Чистіша від сльози Вона хай буде. Вірно і слухняно Нехай вона щоразу служить вам.

pptx
Додано
20 лютого
Переглядів
125
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку