Хімічні властивості основ

Про матеріал
Тема. Хімічні властивості основ. Мета. Дослідити хімічні властивості основ, поглибити знання учнів про реакції обміну на прикладі реакції нейтралізації; знання правил техніки безпеки при роботі з лугами; розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій. Розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки між властивостями і застосуванням речовин, навички самостійної пізнавальної діяльності. Актуалізувати досвід учнів про засоби побутової хімії, сприяти формуванню наукового світогляду.
Перегляд файлу

                                            Урок №                                                             8 клас

Тема:  Хімічні властивості основ

Мета: навчальна: дослідити хімічні властивості основ, поглибити  знання учнів    про реакції обміну на прикладі реакції нейтралізації; знання правил техніки безпеки при роботі з лугами; розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій;

            розвивальна: розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки між властивостями і застосуванням речовин, навички самостійної пізнавальної діяльності;

        виховна: актуалізувати досвід учнів про засоби побутової хімії, сприяти формуванню наукового світогляду учнів

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності:

знаннєвий компонент: учні розуміють суть поняття «хімічна реакція», наводять приклади основних типів реакцій;

діяльнісний компонент: учні розрізняють та характеризують реакції сполучення, розкладу, заміщення, складають рівняння;

ціннісний компонент: учні висловлюють судження про значення     хімічних реакцій та знань про них у природі, промисловості, побуті. 

Форми роботи: фронтальна робота, самостійна робота учнів демонстраційний експеримент, групова робота, робота в парах.

Методи навчання: словесні (бесіда, пояснення), практичні (виконання вправ), наочні (демонстрації).

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів, дидактичний матеріал, набори реактивів

Тип уроку:  комбінований.

 

                                                      Хід уроку

 

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Пригадуєте Попелюшку,

 яка невтомно день у день

дзеркала, вікна вимивала,

паркет до блиску натирала?

 

У вік хімічного прогресу

Не Попелюшки всі – принцеси

Адже не треба день втрачати,

щоб до ладу усе прибрати.

 

Бо з брудом борються нещадно,

Дезинфікують, очищають

Помічники у домі кожнім.

Про них і мова в нас сьогодні

 

  • Хто нині здатен перетворити Попелюшку на принцесу? Хто любить роботу, якої ви терпіти не можете?
  • Так, на зміну добрій феї прийшов «Містер Мускул» з цілим арсеналом засобів побутової хімії

Щоб у домі все блищало,

завжди поруч Fairy, Tiret

Bref, Domestos, Містер Мускул

І, звичайно, Попелюшка

 

(Демонструються зразки побутових хімікатів)

  • Як ви гадаєте, що необхідно зробити перед тим, як використовувати той чи інший засіб? (Учні пропонують прочитвти інструкцію)
  • Правильно, слід ознайомитися з інформацією, яку виробник адресує споживачеві. Саме це і буде нашим завданням на наступні кілька хвилин.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 Учні  працюють за варіантами.

Ознайомтеся з інструкціями до засобів побутової хімії та дайте відповідь на запитання тесту (Додаток 1)

Після виконання завдань учні здійснюють взаємоперевірку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Фізичні властивості основ

 Учні працюють з підручником за методом «Позначки»:

V – це мені відомо;

? – це мене дивує;

! – це мені знадобиться.

  • Чому натрій гідроксид дістав назву «їдкий натр», а калій гдроксид – «їдке калі»?
  •  Да, на вашу думку, ці властивості використовуються в побуті?
  • Яких правил треба дотримуватись при роботі з лугами?
  • Як надати допомогу, якщо луги потрапили на шкіру?
  • Що ще треба знати, щоб доцільно і безпечно використовувати речовини? (Властивості речовин)

Записуємо тему уроку: «Фізичні та хімічні властивості основ»

Хімія – експериментальна наука, тому вивчати властивості основ ми будемо на дослідах.

 

  1. Хімічні властивості основ

а) взаємодія лугів та нерозчинних основ з кислотами

Лабораторний дослід №3. Взаємодія лугів з кислотами в розчині

Учні працюють в парах, результати досліду оформлюють у зошитах для лабораторних дослідів та практичних робіт.

  • Чи можна на основі властивостей спрогнозувати склад речовин? На етикетках до активних засобів «Ерш» виробник зазначив «поліпшений склад», але не вказав, який саме. Як ви гадаєте, які речовини можуть міститися в них, якщо в інструкції є застереження: «Одягніть гумові рукавички! Їдка речовина! Бережіть очі та шкіру! Бережіть від дітей»?

(Учні висловлюють думку щодо наявності в засобах кислот та лугів і пропонують виявити їх за допомогою індикаторів. Результати перевірки універсальним індикаторним папірцем доводять, що «Ерш» для чищення сантехнічних виробів містить кислоту, а «Ерш» для чищення газових плит – луг. Учні відхиляють пропозицію використовувати ці засоби одночасно, оскільки існує імовірність взаємодії між їх складовими )

 

  • Як ви вважаєте, чи нерозчинні основи вступатимуть у реакцію з кислотами?

Демонстрація. Взаємодія нерозчинних основ з кислотами в розчині

Учні записують рівняння проведених реакцій:

NaOH + HCl = NaCl + H2O

Cu(OH)2 + H2SO4 = CuSO4 = 2H2O

  • До яких класів належать продукти реакцій у записаних вами рівняннях? Сіль і вода – нейтральні речовини. Ми маємо справу з особливим видом реакцій обміну – реакцією нейтралізації.

 

б) взаємодія лугів та нерозчинних основ з кислотними оксидами

Учням відома ця властивість. Два учні біля дошки складають рівняння реакцій:

КОН + SО2 =

Са(ОН)2 + СО2 =

 

в) взаємодія лугів із солями

Демонстрація. Взаємодія лугів із солями

2NaOH + CuCl2 = Cu(OH)2 + 2NaCl

 

а) термічний розклад нерозчинних основ )

Cu(OH)2 = CuO + H2O  або  2Fe(OH)3 = Fe2O3 +3H2O

Увага! Валентність металу в оксиді і відповідному гідроксиді однакова.

 

  1. Застосування основ

Робота в групах

Учні об’єднуються в групи. Кожна група опрацьовує текст для читання  (Додаток 2) та складає на дошці схему застосування відповідної основи

 

 

V. Закріплення та застосування одержаних знань

  1. Вправа «Вірю-не вірю» (Додаток 3)
  2. Виконання вправ №226 (а,б), №228 (б) (Попель П. П., Крикля Л. С. Хімія. Підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів)
  3.  

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія

  • Які моменти уроку вам запам’яталися? Закінчіть речення:
  • Мене здивувало…
  • Для життя мені знадобиться …
  • Мені схотілося…

 

VІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати параграф 29, №226 (б, в)
  2. Творче завдання. У підручнику  хіміка і фармацевта Івана Івановича Гізе «Загальна хімія», який був виданий у 1813 році, можна прочитати: «При нагріванні мідний ідрат розкладається на оміднений кислотвір та оводотворений кислотвір». Перекладіть цю фразу сучасною хімічною мовою та запишіть рівняння відповідної реакції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1.

 

Завдання 1. Ознайомтеся з інформацією для споживачів.

Варіант 1. «Tiret»

Гель для очищення труб.

Усуває навіть великі засмічення.

                                             Увага!

Зберігати в місцях, недоступних для дітей!

Уникати потрапляння на шкіру та в очі! Бажано використовувати гумові рукавички.

Не змішувати з кислотами.

У разі потрапляння в очі промити великою кількістю води та звернутися до лікаря.

У разі потрапляння на шкіру промити уражену ділянку великою кількістю води, накласти живильний крем. 

Скінчивши роботу, вимити руки теплою водою з милом.

Хімічний склад: натрій гідроксид, поверхнево-активна речовина.

 

Завдання 2. Закресліть неправильний варіант відповіді на запитання.

 

             Запитання

                    «Tiret»

1.

«Tiret» - це чиста речовина чи суміш?

Чиста речовина, суміш

2.

Яка складова цього засобу згадується в інструкції?

Натрій гідроксид,  натрій гіпохлорит

3.

Яка формула цієї речовини?

NaOH, NaClO

4.

Це проста чи складна речовина?

Проста, складна

5.

До якого класу неорганічних сполук вона належить?

Основа, кислота

6.

Ця речовина розчиняється у воді?

Так, ні

7.

Це луг?

Так, ні

8.

Котрі речовини з переліку є лугами?

KOH, Cu(OH)2, Fe2O3, Ba(OH)2, H2SO4

 

 

Завдання 1. Ознайомтеся з інформацією для споживачів.

Варіант 2. «Містер Мускул»

Засіб для прочищення зливних труб.

                                        Застереження:

Викликає опіки. Використовувати гумові рукавички. Не залишати продукту у відкритому пакеті. Зберігати в сухому місці, окремо від харчових продуктів. Берегти від дітей.

Якщо засіб потрапив на шкіру або в очі, промити їх водою. У разі опіку звернутися до лікаря.

Не змішувати з іншими засобами для чищення.

Скінчивши роботу, вимити руки теплою водою з милом.

Хімічний склад: натрій гідроксид.

 

Завдання 2. Закресліть неправильний варіант відповіді на запитання.

 

             Запитання

                    «Tiret»

1.

«Містер Мускул»  - це чиста речовина чи суміш?

Чиста речовина, суміш

2.

Яка складова цього засобу згадується в інструкції?

Натрій гідроксид,  натрій хлорид

3.

Яка формула цієї речовини?

NaOH, NaCl

4.

Це проста чи складна речовина?

Проста, складна

5.

До якого класу неорганічних сполук вона належить?

Оксид, основа

6.

Ця речовина розчиняється у воді?

Так, ні

7.

Це луг?

Так, ні

8.

Котрі речовини з переліку є лугами?

НCl, Cа(OH)2, СO2, Аl(OH)3, LiOH

 

 

   Взаємоперевірка.                              

 

 

             «Tiret»

        «Містер Мускул»             

1.

 Суміш

Чиста речовина

2.

Натрій гідроксид

Натрій гідроксид

3.

NaOH,

NaOH

4.

Складна

Складна

5.

Основа

Основа

6.

Так

Так

7.

Так

Так

8.

KOH, Ba(OH)2,

Cа(OH)2, LiOH

                               

 

 

Додаток 2.

 

                                           Застосування основ

NaOH – їдкий натр, каустична сода

Легкоплавкі (tпл = 320 °С) білі гігроскопічні кристали, тому розпливаються на повітрі; добре розчиняються у воді. Розчин милкий на дотик і є небезпечною їдкою рідиною, тому що роз’їдає шкіру, тканини, папір та інші матеріали. NaOH – один из найважливіших продуктів хімічної промисловості. У великих кількостях використовується для очистки нафтопродуктів, широко заастосовується в миловарній, паперовій, текстильній промисловості, а також для виробництва штучного волокна.

КОН – їдке калі, каустичний поташ

Білі гігроскопічні кристали, добре розчиняються у воді. Розчин милкий на дотик і є небезпечною їдкою рідиною. роз’їдає шкіру, тканини, папір та інші матеріали.  Властивості КОН аналогічні властивостям NaOH, але застосовується калій гідроксид набагато рідше через його високу собівартість. Застосовують його як добавку при виробництві мила, тугоплавкого скла.

Са(ОН)2 – гашене вапно, білильне вапно

Пухкий білий порошок, малорозчинний у воді. Одержується при взаємодії негашеного вапна СаО з водою. Цей процес називають гасінням. Прозорий розчин називається «вапняною водою», суспензія – «вапняним молоком». Вапняна вода застосовується для розпізнавання вуглекислого газу, вона мутніє при пропусканні СO2. Кальцій гідроксид використовують в будівництві при кладці і штукатурці стін, для побілки дерев, для добування хлорного вапна  – дезінфікуючого засобу.

Ba(OH)2 - їдкий барит

Білі гігроскопічні кристали. Насичений водный розчин барій гідроксиду называєтся баритовойю водою. Барій гідроксид застосовують у вигляді баритової води для очищення рослинних олій і тваринних жирів, як  компонент мастил.

NH4OHNH3*H2O – аміачна вода, їдкий амоній, їдкий аміак

Являє собою водний розчин аміаку. Аміачная вода застосовується для виробництва азотних добрив, у виробництві соди, барвників. Слабий (10%) розчин – нашатирний спирт, який широко використовується в медицині.

 

 

 

Додаток 3.

«Вірю – не вірю»

  1. У складі основ обов’язково є гідроксильна група
  2. Нерозчинні у воді гідроксиди називають лугами
  3. За наявності лугів фенолфталеїн стає безбарвним.
  4. Луги часто трапляються у земній корі
  5. Основи реагують з кислотами
  6. Нерозчинні основи розкладаються при нагріванні
  7. Алюміній гідроксид є лугом
  8. Реакція лугу з сіллю відбудеться, якщо  сіль, що утворилася, буде нерозчинною
  9. Натрій гідроксид використовують у засобах побутової хімії
  10.  Купрум(ІІ) гідроксид – їдка речовина

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
15 червня 2021
Переглядів
675
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку