Тема: Хитрощі їжачка. Іван Андрусяк «Третій сніг» (урок).
Мета: вчити орієнтуватися у структурі тексту, формувати вміння визначати головну думку, розвивати уважність, абстрактно-логічне і критичне мислення, уміння працювати в парах, виховувати любов до природи.
Обладнання: картки контролю за швидкістю читання.
Хід уроку:
І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1. Розчитування.
- Стовпчик №3 з голосними (е) – повільно, мовчки.
- Стовпчик №4 з голосним (о) – швидше, напівголосно.
- Стовпчик №5 з голосним (и) – дуже швидко, голосно – усі хором.
2. Контроль швидкості читання.
За 30 секунд учні мають прочитати надрукований на картках уривок тексту. Трапилося це в давній і красивій країні, яка не мала назви. Її мешканці, а також люди із сусідніх країн, іменованих селами, назвали її просто лісом. Проте їжаку Петрові це не подобалося. Бо де ж таке чувано, що ціла країна, нехай і не дуже велика й не надто славетна, називалася просто лісом. Ні, так не годиться, думав їжак Петро, і щоранку вигадував країну нову назву. Коли сон уже майже минав, але очі ще не хотіли розплющуватись, він лежав у солодкій дрімоті й вигадував, вигадував, вигадував. Були вже в нього і дібровія, і березина, і грабія, і калинці, і кленовія, і ліщиннія, і липія, і чомусь навіть горобиностан. Та чомусь кожна з цих назв переставала подобатися їжачкові Петрові відразу після сніданку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Опрацювання уривка з повісті-казки Івана Андрусяка «Третій сніг».
а) тренування у правильному читанні складних слів.
зарості терену ангіна ласі істоти
тернівник мікстура теркі
здвиження закамарки вітроломи
страхопуди хащі хропун
б) поясни значення слів.
- З’єднай пояснення слів правій колонці, з відповідними словами у лівій.
Тернівник рідкі ліки
Терен куток, невелике тісне приміщення
Мікстура гіллястий кущ із темними кулястими плодами
Закамарок зарості терену
Вітролом дуже сильний вітер
Одночасно учні з’ясовують значення слів, які не зрозуміли.
-Хто є головним героєм казки?
- Коли відбувалися описані події?
- Чому їжачок вважав людей дивними істотами?
- Що він оберігав? Чому?
- Коли доспівають ягоди терену?
5. Повторне читання тексту (мовчки)
6. Аналіз змісту елементами вибіркового читання.
- Коли випав перший сніг? Прочитайте, яким він був.
- Де жив їжак Петрик?
- Чому він зітхав?
- Чого боялись люди?
- Що придумав їжачок, щоби перехитрити людей?
7. Читання діалогу в ролях. (мами і доньки)
- Перегляньте текст розмови дівчинки і чоловічків у лісі. Які слова підказують інтонацію читання?
8. Тестові завдання.
1. Перший сніг випав на початку:
а) листопала; б) грудня.
2. Їжак Петро жив у заростях:
а) шипшини; б) терену.
3. Ягоди терену достигають:
а) із першим морозом; б) влітку.
4. Що турбувало їжачка Петра:
а) що мало тернових ягід; б) що до його тернівника прийдуть люди за ягодами.
5. Як відлякував людей їжак:
а) голосно хропів; б) кричав.
6. Дівчинка подумала, що то:
а) великий щур: б) лиха гадюка.
7. Потім дівчинці здалося, що то:
а) ведмідь; б) вовк.
8. Із того всього їжак Петро:
а) радів і сміявся; б) трусився зо страху.
9. Що запропонувала мама доньці:
а) взяти палицю і налякати страховисько;
б) піти до іншого куща, де безпечніше.
10. Люди їжакові здалися:
а) страхопудами; б) страховиськами.
9. Характеристика головного героя.
- Хто головний герой казки? Який він?
На дошці навколо фото їжачка вчитель записує слова, які називають діти. (Кмітливий, винахідливий, боязкий, хитрий, сміливий, веселун)
10. Стислий переказ частини казки.
- Підготуйте стислий переказ тієї частини казки яка Вас найбільше схвилювала чи здивувала.
11. Розвиток образно-логічного мислення.
- Що виражають ці обличчя (малюнки на дошці).
- Що міг би прочитати кожен із цих чоловічків-смайликів?
12. Розвиток зв’язного мовлення.
- Чи натрапляли ви будь-коли на їжака?
- Розкажіть про пташок та звірят, які живуть взимку поруч з нами. Які ще лісові ягоди легко перезимовують і служать кормо для звірят?
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.
1. Створити усну розповідь « Подарунки зими».
2. Напиши короткий твір-роздум «За що я люблю зиму».
3. Придумай казочку або вірша про зиму.