«Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»

Про матеріал
Мета: - Повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників; - Формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їхню роль в реченнях, критично мислити; - Розвивати творчі вміння використання іменників у власних висловлюваннях; - За допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного краю, до народних символів та традицій.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок української мови

6 клас

З теми: «Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»

 

 

Підготувала вчитель української мови та літератури

Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Покровської районної ради Донецької області

Комар Тетяна Миколаївна

 

Урок-ярмарок

Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета:

  • Повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників;
  • Формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їхню роль в реченнях, критично мислити;
  • Розвивати творчі вміння використання іменників у власних висловлюваннях;
  • За допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного краю, до народних символів та традицій.

 

Обладнання:  класна кімната прикрашена вишиваними рушниками, бортовий журнал, презентація, таблиці, дидактичний матеріал, фонограми українських народних пісень.

Тип уроку: урок повторення з елементами поглиблення.

Форма проведення: урок-ярмарок.

 

Перебіг уроку

 

І. Організаційно-вступна частина

Вступне слово вчителя

- Сьогодні урок буде незвичайний: ми здійснимо уявну подорож на ярмарок, цікавий, дотепний, веселий. На ярмарку можна продавати результати своєї праці, придбати необхідні речі, худобу. Саме на ярмарку могли оцінити вашу майстерність.

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

 Ярмарок у нас розумовий, тому слід багато знати і уміти.

  • Що ж таке ярмарок? А загляньмо до крамниці слова і словники.
  • А до якої частини мови належить слово ярмарок? (Вірш про іменник)

Увага ! Увага! Прошу звернути вашу увагу на дошку пропозицій на нашому ярмарку.

Дошка пропозицій

Технологія «Бортовий журнал»

  1. Робота в групі. Заповнити ментальні карти

 

  1. Власні, загальні назви

 

  1. Число іменників

 

  1. Хвилинка-веселинка

 

  1. Рід іменника, істоти, неістоти

 

  1. Конкретні, абстрактні

 

  1. Тестові завдання

 

 

ІІІ. Виконання системи практичних завдань

  1. Завітаємо до лавки  «Чарівний кошик».
  • Пропоную попрацювати в групах
  • Зробити ментальну карту іменника – що я про нього знаю.

Презентація своєї роботи.

  1. Пропоную завітати до лавки «Українські обереги».
  • Які ж ви знаєте українські обереги? Верба, калина, барвінок, рушник нерозривно пов’язані з українським народом. Рушник стародавній оберіг дому (робота в парах).

Спасибі Вам, бабусю, за рушник,

Мережаний журбою і коханням.

 Він в душу глибоко мою проник,

Як мудрості нетлінної повчання.

Візьму до рук прадавній той рушник,

Щокою доторкнусь до нього ніжно,

Вберу у себе мудрість поколінь,

І вміння долю зустрічати гідно.

  1. Запрошуємо до крамниці «Хвилинка-веселинка» Фізхвилинка.
  2. Завітаємо до крамниці «Історична».
  • Записати текст, підкреслити іменники і вказати власна назва чи загальна та число іменників

Козаки спершу звалися вояки. Були цілі села козацькі, особливо на півдні України. На одному з дніпровських островів козаки стали кошем, і з того часу почалась Запорізька Січ. Турки боялися, тому ніколи не їздили Дніпром до Січі.

 

«Контрольна вага» (пропонується тестове завдання, за кожне питання по 2 бали)

Тести
1.Іменник – це частина мови, яка:

а) вказує на предмет, ознаку, кількість, але не називає їх,


б) означає ознаки предмета або його приналежність,

в) означає назви предметів,

г) означає кількість предметів, а також порядок предметів при лічбі.

2.Іменник відповідає на питання:

а) хто? що?

б) який? чий?

в) скільки? котрий?
3.Знайдіть іменник, який означає назву істоти:

а) стіл

б) будинок,
в) дорога

 г) кошеня.

4.Скільки іменників у наведеному реченні?
Весна днем красна, а на хліб пісна.
а) один

б) два
в) три

г)  жодного

5.Іменник у реченні може бути:

а) обставиною і означенням

б) підметом і присудком

в) будь-яким членом речення

6. Познач, у якому відмінку стоять виділені іменники.
Наші предки сіяли в полі пшеницю, ячмінь, просо.
а) Н.в.
б) М.в.
в) З.в
в) О. в.

 

Відповіді  на тестові завдання

  1.  В
  2. А
  3. Г
  4. В
  5. В
  6. В

Перевірте себе, виставте оцінки.

Ось і підходить до кінця наше ярмаркування. Ми купили лише основні характеристики іменника як частини мови.

Пригадаймо їх. Охарактеризуйте наш урок іменниками (ціна, інтерес, якість)

Д/з: повторити все про іменник, виписати з української літератури 3 речення і визначити їх синтаксичну роль.

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
Інкл
Додано
7 грудня 2020
Переглядів
554
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку