6 клас.
Тема. Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні, навчити учнів знаходити іменники в реченні; виховувати кмітливість, самостійність мислення. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
І.Вступна частина.
1.Організація учнів до навчання.
2.Оголошення теми уроку. Запис у зошити.
3.Визначення мети. Давайте визначимо мету уроку:про що повинні дізнатись? Чому повинні навчитись? Де знадобляться отримані знання?
2. Робота біля дошки.
Завдання: записати речення, зробити синтаксичний розбір першого речення, назвати частини мови.
Мова — засіб вияву бурхливого змісту народного життя. Ось чому так дбайливо й уважно треба ставитися до мови кожного народу… Могутність мови — це духовна могутність народу. Народ дає мові силу й красу.
(М. Шумило)
3. Бесіда з учнями.Повторення вивченого з даної теми. Фронтальне опитування.
— Чому в першому і третьому реченнях стоїть тире?
— Назвіть іменники, які є в тексті.
— Поясніть, за якими ознаками ви їх розпізнали.
— Яка частина мови називається іменником?
Що з цієї теми вам уже відомо?
Назвіть приклади іменників істот і неістот.
ІІ.Стисла інформація вчителя щодо матеріалу нової теми.
Включення учнів в самостійну роботу для опанування нового матеріалу.
1. Робота з підручником (індивідуальна форма роботи)
а) [1] Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 20.
[2] Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 31.
б) [1] Вправа 40.
[2] Вправа 69.
2.Спонукання учнів до осмислення нової інформації, її узагальнення та розпізнання реакції на процес здобуття знань
3.Опанування нових наукових термінів. Проблемне запитання.
— Що ми розуміємо під поняттям «предмет»? (Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».) Відповідь: — конкретні живі і неживі предмети;
— явища природи;
— явища суспільного життя;
— дії і стани;
— якості і властивості.
Які терміни з пройденої теми ви вже знали раніше,а які вивчили сьогодні?
3. Творча робота (робота в парі).
[1, 2] Завдання: дієслова замінити іменниками, що означають назву дії або стану, а прикметники — іменниками, що означають назву якостей або властивостей предмета.
І варіант ІІ варіант
відбудувати — відбудова чесний — чесність
розвинути — різкий —
зміцнити — мужній —
підготувати — корисний —
виконати — блакитний —
4. Робота в зошитах (робота в групі).
[1] Вправа 44.
[2] Вправа 68.
5. Підведення учнів до узагальнення,обгрунтування.
Узагальнююча бесіда.
— Яка частина мови називається іменником?
— Як змінюються іменники?
— Яка синтаксична роль іменника в реченні?
ІІІ.Заключна частина уроку.
1.Пояснення дом. завдання
1. Підручник, § 6, вправа 45 (письмово).
2 .Виконання вправи на узагальнення та практичне застосування здобутих знань.
Підручник, § 7, вправа 70 (письмово).
3.Підсумок.
Що ви сьогодні вивчили?
Чому ви сьогодні навчились?
Що вам сподобалось на уроці?
Які труднощі ви перебороли?