Тема: Іменники конкретні й абстрактні, загальні і власні, назви істот і неістот, 6 клас.
Мета уроку:
-
Навчальна: Систематизувати знання учнів про іменник як частину мови, поглибити розуміння категорій іменників: конкретні й абстрактні, загальні і власні, назви істот і неістот.
-
Розвивальна: Розвивати вміння учнів правильно визначати розряд іменників за значенням, формувати навички аналізу мовних явищ, розвивати логічне мислення.
-
Виховна: Виховувати любов до рідної мови, формувати мовну культуру учнів.
Обладнання: підручник, зошити, картки із завданнями, презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
-
Привітання учнів.
-
Перевірка готовності до уроку.
-
Мотивація навчальної діяльності (наприклад, за допомогою цікавого запитання: «Чи всі слова, які ми вживаємо в мові, однакові? Чим вони відрізняються?»).
II. Актуалізація опорних знань.
-
Фронтальне опитування:
-
Що таке іменник?
-
Які бувають іменники за родом?
-
Які відмінки ви знаєте?
-
Гра «Хто швидше?»: Учні по черзі називають іменники різного роду.
III. Пояснення нового матеріалу.
-
Іменники конкретні й абстрактні:
-
Конкретні іменники називають предмети, які ми можемо побачити, помацати (стіл, книга, яблуко).
-
Абстрактні іменники називають поняття, якості, стани, які ми не можемо сприйняти органами чуття (любов, щастя, краса).
-
Іменники загальні і власні:
-
Загальні іменники називають усі предмети певного класу (дім, річка, ліс).
-
Власні іменники називають окремих осіб, тварин, географічні назви, назви творів мистецтва (Іван, Дніпро, Київ, «Кобзар»).
-
Іменники назви істот і неістот:
-
Іменники назви істот називають живих істот (людина, кіт, птах).
-
Іменники назви неістот називають усі інші предмети (стіл, книга, дощ).
IV. Закріплення нового матеріалу.
-
Робота з підручником: Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу.
-
Робота в парах: Учні обмінюються картками із записаними іменниками і визначають їх розряд.
-
Творче завдання: Складання речень з іменниками різного розряду.
-
Презентація: Демонстрація слайдів з прикладами іменників різних розрядів.
V. Підсумок уроку.
-
Фронтальне опитування: Повторення основних понять.
-
Рефлексія: Учні висловлюють свої враження від уроку, що було цікавим, що викликало труднощі.
VI. Домашнє завдання.
-
Виписати з будь-якого тексту 10 іменників різних розрядів.
-
Скласти невеликий твір, використовуючи іменники різних розрядів.