Іменники, що означають назви істот, неістот

Про матеріал
Мета уроку: розширювати знання про іменник. Вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання. Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот».
Перегляд файлу

http://ddu304.minsk.edu.by/be/sm_full.aspx?guid=11293

 

Іменники, що означають назви істот, неістот

 

урок української мови                                     у 3 класі                                             Бутівської ЗОШ І – ІІІ ст. вчитель Косолап                     Тетяна Олександрівна

 

 

село Бутове

2018 – 2019 навч. рік

Тема. Іменники, що означають назви істот, неістот

 

 

Мета: Розширювати знання про іменник. Вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання. Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот». Збагачувати словниковий запас учнів. Вдосконалювати навички грамотного письма. Виховувати уважність. 
Обладнання: сніжинки, презентація, комп’ютер, торбинка, сніговичок, кросворд
                                                             Хід уроку
І. Організаційний момент
       Любі діти! Добрий день! 
       Зичу праці і пісень. 
       А ще, друзі, всім бажаю 
       Сил, натхнення на весь день! 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів 
       Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося у класі?

       Чого вчора не було, а сьогодні є? (На столі торбинка, а біля неї сніговик з повідомленням) 
      Діти, а що це за торбинка у мене на столі?

      Ніхто не губив?

      О! Причаївся біля торбинки. Подивіться, хто! (Сніговичок)

      А що він тримає? (Послання) 
      Шановні діти, учні 3класу, у торбинці цій білі сніжинки, але зовсім вони не прості. Треба виконати, діти, завдання ці. І ми будемо тоді молодці. 
       Ану, поглянемо, що там у торбинці? Які завдання приготував нам Сніговичок? 
ІІІ. Актуалізація опорних знань 
1. Сніжинка – каліграфічна хвилинка
       Отже, сядьте всі рівненько, запишіть число, класна робота.

       Дістанемо з торбинки першу сніжинку. 
Сніжинка. 
       Добрий день вам, любі дітки. Я - Сніжинка-каліграфічна хвилинка. Зачекалися на моє завдання? А відгадайте - но мою загадку. 
       Дивина! 
       Щезла стежка... Де вона? 
       Зникла десь і огорожа... 
       Що за диво? Все навкруг 
       Вкрив біленький ніжний пух. 
       Дива зовсім тут нема. 
       То до нас прийшла... (Зима) 
       - Який перший звук ми чуємо? [з] 
       - Якою буквою ми позначаємо звук [з]? (Буквою "зе"). Пропишіть букву "зе", слова "зима".  Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg

2. Сніжинка – кубування Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg

3. Сніжинка – речення

       Списати речення з дошки, визначити головні члени речення.

       Дерева вдяглися  в білі плаття. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg

4. Сніжинка – побудова. Розібрати слова за будовою

        Зима, зимонька, зимовий. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg
ІV. Робота над новим матеріалом 

1. Сніжинка – повідомлення теми та мети уроку

          Сьогодні ми навчимося правильно ставити питання до іменника. Ознайомимось із поняттям «істота», «неістота».

2. Сніжинка – новинкова

       Ми іменника позвали

       І спитали: Що ти? Хто?

       Відповів він ліс з лугами

       І сідельце, і пальто,

       Хлопчик, дівчинка і мама

       Пес і пташка, сонце, кіт,

       Щастя, радощі і слава,

       Та Івасик, твій сусід!

       - Які іменники відповідають на питання хто?

       - Які предмети вони називають?

       - Які іменники відповідають на питання що?

2. Сніжинка – загадкова

       Потрібно відгадати загадки, записати відгадки і поставити до відгадок запитання
       1.Ой, яка ж вона гарненька, 
        Пишнохвоста і руденька, 
        Не звірятко - просто диво, 
        Невгамовне, пустотливе. 
        Вгору - вниз, на гілку, з гілки. 
        Хто це буде, діти? (Білка) 
              2. Хоч у нього шуба є, 
              Та як холод настає, 
               Він не їсть тоді, не п`є, 
               І не ходить, не гуляє, 
               А у лігво залягає. (Ведмідь) 
         3. Крил немає, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер) 
                4. Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. 
                Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка) 
         5. Я падаю на ваші хати, 
          білий, білий, волохатий, 
          Я прилипаю вам до ніг 
          І називають просто... (Сніг) 
                6. Хто наткав полотна 
                 Аж до лісу від вікна? 
                 Сміється, здається: 
                 «От така ширина!» (Зима)  Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg
       - Що ви можете сказати про ці слова? (Назви людей або тварин відповідають на питання хто? Назви всіх інших слів на питання що?) 
       - А я розкажу вам ще нове про іменник. Іменники поділяються на істоти та неістоти. 
       Іменники , що є назвами людей і тварин і відповідають на питання хто? - є істотами. 
       Іменники, що відповідають на питання що? - є неістотами. 

3. Сніжинка – правило

       Зачитати правило на с. 117

V. Закріплення нового матеріалу

1. Сніжинка – гра «Розсели по будиночках»

         Прочитати слова з карток, розмістити слова - назви істот та неістот у відповідні будиночки з питаннями. 
Матеріал для гри: 
       1) Білочка, мама, клей, зошит, вуж, чобіток, учень. 
       2) Зозуля, вікно, книга, бабуся, ведмідь, цукерка. 
       3) Жираф, пенал, вінок, огірок, джміль, ластівка. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg
2. Сніжинка – сигнальна.  Гра «Дай сигнал» (у дітей світлофори)
       ХТО? - червоний, ЩО? - зелений 
       Метелик, їжак, парта, учень, олівець, лисичка, дошка, птах, дерево, синичка, Оленка, гойдалка, лінійка. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg
3. Сніжинка – робота в парах «Оживи слова»

       ЩО? - ХТО? 
       Сніг - ... (Сніговик) 

       Школа - … (Школяр)
       Трактор - ... (Тракторист) 
       Лікарня - … (Лікар)

       Море - … (Моряк)

       Ліс - … (Лісник)
       Кухня - ... (Кухар) 
       Футбол - ... (Футболіст)  Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg

4. Сніжинка – помилкова

        Виправте помилки і запишіть іменники які утворились. Робота у групах.

       Засобакали гавки.

       Закицькали нявки.

       Закачкали кряки.

       Закізкали меки.

       За зірки сховалось небо.

       Переставте усе, як треба. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg

5. Сніжинка – тестування

1.Іменник – це частина мови, яка:
     а) вказує на предмет, ознаку, кількість, але не називає їх;
     б) означає назви предметів;
     в) означає кількість предметів, а також порядок предметів при лічбі.

2.Знайдіть іменник, який означає назву істоти:

      а) стіл;

      б) будинок;

      в) кошеня.

3.Знайдіть іменник, який означає назву одного предмета:
      а) учень;
      б) підручники ;
      в) казки. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg
VІ. Підсумки уроку

1. Відповіді на запитання

На які питання відповідає іменник? 

Що нового ви дізнались про іменник? (Діти дають визначення понять «істота», «неістота») 

Заглянемо ще у нашу торбинку. А там лежать сніжинки за активність на уроці. Описание: https://png.pngtree.com/element_origin_min_pic/16/10/28/18429364247dec0fa5404048860e870b.jpg

2. Аналіз роботи класу
 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
31 серпня 2019
Переглядів
5700
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку