ПЛАН-КОНСПЕКТ
ЗАНЯТТЯ ГУРТКА «ДИЗАЙН І ТЕХНОЛОГІЇ»
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ та МИСТЕЦТВА
(для дітей 3А класу)
Наталії ШАРИК,
керівника гуртка «Дизайн і технології»
Тема: |
«Історія про дівчинку, яка наступила на хліб» |
|
Мета:
|
Забезпечення інтеграції змісту початкової та позашкільної освіти.
|
|
Завдання: |
навчити дітей виготовляти аплікації у техніці квілінг; ознайомити з історію виникнення хлібу; прививати повагу до праці людей; сприяти розвитку уміння працювати з іншими на результат, працювати у команді |
|
Тип заняття: |
||
|
засвоєння нових знань, умінь і навичок |
|
Форма заняття: |
||
|
групова |
|
Теоретична робота: |
||
|
перегляд презентації «З лану до столу», проведення дидактичної гри «Родичі хліба» |
|
Обладнання: |
паперові смужки для квілінгу, кольоровий папір, клей, ножиці, дерев’яні шпажки |
|
Практична робота: |
||
|
виготовлення об’ємної аплікації «Колосок» з паперових смужок у техніці квілінг |
|
Матеріально-технічне забезпечення заняття: |
||
|
комп’ютер, медіа-проєктор, дошка |
|
План проведення: |
||
|
1. Повідомлення теми і мети. 3. Перегляд презентації «Від лану до столу», обговорення ілюстрацій. 4. Фізкультхвилинка «Паляниця». 5. Дидактична гра «Родичі хліба». 6. Пальчикова гра-руханка «Пшеничечка, пшеничка» для розігріву пальчиків перед практичною роботою. 7. Виготовлення колоска у техніці квілінг. |
|
Навчальна програма: |
||
|
Програми курсів за вибором для загальноосвітніх навчальних закладів. Варіативна складова Типових навчальних планів. 1–4 класи. Книга 5 / упоряд. А. Лотоцька, Г. Древаль. – Тернопіль : мандрівець. – 304 с (Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з педагогіки та методики початкового навчання Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІМЗО від 02.07.2019 р. № 22.1/12-Г-528). |
|
Використані джерела інформації: |
||
|
|
|
|
Перебіг заняття: |
|
|
І. Вступна частина |
|
Вітання: |
Добрий день! (Діти заходять і вітаються. Сідають за робочі місця) |
|
Керівник гуртка: |
Діти, сьогодні у нас з вами незвичайне заняття! Ми будемо відгадувати загадки, робити пальчикову гімнастику, грати у гру! І, обов’язково, виготовимо тематичну поробку. |
|
|
Починаємо. (Перегляд пізнавального відео) |
|
|
ІІ. Основна частина |
|
Керівник гуртка: |
Діти, тема нашого заняття захована у загадці. Давайте відгадаємо її? |
|
|
В полі ріс я колосистим На стеблині уродився А тепер мене ви ріжте На здоров’я смачно їжте (Хліб) (Діти слухають і відгадують загадку) |
|
Керівник гуртка: |
Так, вірно! Це хліб! А ви знаєте звідки береться хліб? (Відповіді дітей) |
|
Керівник гуртка |
А тепер пропоную виконати веселу фізкультхвилинку «Паляниця»! (Діти встають і повторюють рухи за ведучим на екрані) |
|
Керівник гуртка: |
А зараз ми подивимось презентацію і дізнаємося, який шлях робить хліб, щоб потрапити до нас. |
|
Слайд 1: |
«З лану до столу» (Демонстрація презентації, обговорення ілюстрацій після кожного слайду) |
|
Слайд 2: |
Спочатку треба зорати землю. Раніше ходили за плугом, у який був запряжений кінь, а зараз для оранки землі використовують механізовану техніку. |
|
Слайд 3: |
Після цього, землю засівають зерном. У давнину, поле засівали вручну. Тепер це робить спеціальна техніка. |
|
Слайд 4: |
Сонечко гріє, дощик поливає, зерно проростає зеленими паростками, які достигають і наливаються соками у золоті колоски. |
|
Слайд 5: |
Коли колоски достигають, збирають врожай. Раніше жали серпом, тому цей день назвали жнива (ця назва вживається досі), а зараз для збирання зерна використовують комбайни. |
|
Слайд 6: |
Комбайн їде і косить колоски, обмолочує їх, а зерно скидає у вантажну машину, яка перевозить його до елеваторів – спеціальних сховищ, де його зберігають. |
|
Слайд 7: |
Раніше колоски молотили ціпами, вимолочуючи зернинки, та везли його в млини, де перетирали жорнами у борошно. Зараз усі ці процеси механізовані. |
|
Слайд 8: |
Далі переходимо до найсмачнішого процесу. З борошна, яєць, води або молока і дріжджів замішують тісто. Надають різну форму хлібинам і ставлять пекти у піч. Готові смачні та запашні паляниці та булочки завантажують у машини та везуть до магазинів. А звідти, вони вже потрапляють до нас на стіл. |
|
Слайд 9: |
Ось бачите, хліб на нашому столі з’являється завдяки нелегкій праці людей багатьох професій. |
|
Керівник гуртка: |
Пам’ятаєте, як пахне свіжий, гарячий хліб? (Керівник демонструє свіжоспечений хліб) |
|
Керівник гуртка: |
Запам’ятайте, хліб треба шанувати! Хліб – усьому голова! А тепер пограємо у гру «Родичі хліба». На екрані будуть картинки. Ви маєте назвати продукт, який виготовлений з борошна. (Діти обирають з двох картинок ту, на якій зображено вироби з борошна) |
|
Керівник гуртка: |
А тепер підготуємо наші пальчики до роботи і разом виконуємо пальчикову гру «Пшеничечка, пшеничка». (Діти повторюють рухи за ведучим на екрані) |
|
|
ІІІ. Практична частина |
|
Керівник гуртка: |
Наші ручки тепер готові до роботи! Давайте пригадаємо історію про дівчинку, яка наступила на хліб? Що їй треба було зібрати, щоб знову стати дівчинкою? (Відповіді дітей) |
|
|
Правильно, колоски! Зараз ми допоможемо їй швидше стати знову дівчинкою і виготовимо колоски з паперових смужок. (Діти отримують роздатковий матеріал для практичної роботи) |
|
Керівник гуртка: |
Беремо смужечку, один кінчик закручуємо пальчиками, і з цього місця починаємо скручувати смужку у щільний рол. Але докручуємо не до кінця, залишаємо невеличкий хвостик. Рол приклеюємо до «хвостика», а край «хвостика» надрізаємо ножицями. Вийшла зернинка. За цим зразком виготовляємо 8 зернинок. (Керівник демонструє, як виготовити колосок, діти повторюють) |
|
Керівник гуртка: |
Тепер беремо прямокутний папірець і за допомогою дерев’яної шпажки скручуємо у тугу тонку трубочку. Край паперу фіксуємо клеєм. (Діти виготовляють стебло колоска) |
|
Керівник гуртка: |
Тепер беремо аркуш А5 формату жовтого кольору. Складаємо його навпіл 2 рази, олівцем проводимо лінію таким чином, щоб утворити листочок колоска. Листочок колоска довгий і тонкий. Вирізаємо по намальованій лінії. Розкриваємо, вийшло (Діти виготовляють листочки колоска) |
|
Керівник гуртка: |
До стебла зверху приклеюємо зернята. Спочатку одне, зверху. Нижче друге, один навпроти другого. З протилежної сторони приклеюємо ще два. І так кріпимо усі зернята, чергуючи сторони. (Діти збирають колосок) |
|
Керівник гуртка: |
Знизу до стебла приклеюємо листя. Край листочків можна підкрутити за допомогою ножиць або олівця. (Діти приклеюють листочки) |
|
Керівник гуртка: |
Молодці! Ваші колоски готові! |
|
|
Заключна частина ІV. Завдання |
|
Керівник гуртка: |
Сьогодні вам буде незвичайне «домашнє завдання»: запропонуйте вашим рідним визначити які з наведених продуктів виготовлені з борошна, а які ні (желе, кукурудзяні пластівці, морозиво, вафлі, яблуко, млинці, варення). |
|
|
V. Рекомендації |
|
Керівник гуртка: |
Скориставшись інтернет-ресурсами потрібно визначити, які вироби можна зробити з паперу у техніці квілінг. |
|
|
VІ. Висновки |
|
Керівник гуртка: |
Сьогодні ви дізналися про довгий шлях, який проходить хліб, щоб попасти до нас на стіл. Про техніку, яка використовується при цьому. Про професії, які потрібні, щоб виростити і приготувати хліб. А ще власноруч виготовили колоски і зрозуміли, що хліб дістається важкою працею. Тому до нього треба ставитися з повагою. Дякую, що ви злагодженого працювали у команді та разом виготовили колоски щоб допомогти дівчинці повернутися до мами! А наше заняття добігає кінця. Прибираємо свої робочі місця, інструменти кладемо на місце. Дякую за увагу! До наступного заняття! |
Додаток 1
Інструкційна карта до практичної роботи
«Колосок»
Потрібні матеріали для роботи:
|
|
Нарізаємо 12–16 смужок довжиною |
|
Беремо смужку, скручуємо у щільний рол, не закручуємо смужку до кінця. Залишаємо «хвостик», приблизно, 1-2 см
|
|
Приклеюємо рол до смужки таким чином, щоб «хвостик» був вільний
|
|
Надаємо форму «крапля» і ножицями робимо часті надрізи на «хвостику»
|
|
Таким чином виготовляємо ще |
|
Беремо аркуш, складаємо навпіл |
|
З одної половини, за допомогою дерев’яної шпажки, скручуємо трубочку |
|
Край паперу фіксуємо клеєм. Це стебло колоска. Гострий край підрізаємо ножицями з обох сторін
|
|
Беремо другий аркуш. Складаємо двічі навпіл
|
|
Малюємо олівцем половину листочка колоска (листочок довгий і вузький). Увага! Лінію треба малювати таким чином, щоб листочок утворився у місці згину |
|
Вирізаємо ножицями по намальованій лінії. Розкриваємо. Вийшло 2 цілих листочка
|
|
За допомогою ножиць або олівця заокруглюємо кінчики листочків
|
|
До стебла приклеюємо 2 зернинки – одна навпроти другої
|
|
Зверху приклеюємо 1 зернинку – формуємо колосок
|
|
Наступні 2 зернинки приклеюємо нижче попередніх, але з протилежних сторін
|
|
Таким чином приклеюємо й інші зернинки, чергуючи їх
|
|
Знизу до стебла приклеюємо листочки – один навпроти другого
Колосок готовий!
|
|
1