Інтегрований урок " Числові послідовності. Стежками великого Кобзаря "

Про матеріал
Конспект інтегрованого уроку математики та української літератури у 9 класі
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Числові послідовності. Стежинами Великого Кобзаря.

Мета:

  • узагальнити та систематизувати знання, вміння і навички учнів  при розв’язуванні числових послідовностей;
  • розвивати логічне мислення учнів, їх творчі здібності;
  • повторити та систематизувати знання учнів про життя і творчість  видатного сина України – Тараса Григоровича Шевченка;
  • виховувати в учнів почуття патріотизму, любов і повагу до творчої спадщини Великого Кобзаря

Тип уроку: інтегрований урок математики та української літератури

Девіз уроку:                

  Думаємо колективно,

                     Працюємо оперативно.

 Сперечаємося доказово –

 Це для всіх обов’язково!

 Епіграф уроку:

Коли б не Він,

То й люди б нас не знали.

Коли б не Він,

Про нас не чув би світ...

О.Кобець

 

Очікувані результати:

  • якісне навчання всіх учнів з максимальним використанням розумових можливостей, знань, умінь і особистих якостей;
  •  практичне застосування знань;
  • інтелектуальний розвиток особистості, формування системного і творчого мислення

 

Хід уроку

I. Мотиваційно-цільовий етап

 

Вчитель української літератури

 Сьогодні урок  у нас незвичайний. Перед вами два вчителі: вчитель математики і вчитель української літератури. Що ви чекаєте від цього уроку? Що хочете дізнатися? Щоб відповісти на ці питання, прочитайте тему уроку: «Числові послідовності. Стежинами Великого Кобзаря».

 «Очікування»

 ( Учні по черзі називають очікувані від уроку результати )

Вчитель математики

 Працювати ми будемо під девізом:

« Думаємо колективно, працюємо оперативно, сперечаємося доказово –

 це для всіх обов’язково!»

Вчитель української літератури

 А епіграфом сьогоднішнього уроку будуть слова О.Кобець:

 «Коли б не Він, то й люди б нас не знали. Коли б не Він,

про нас не чув би світ...»

II. Актуалізація знань

Вчитель математики

Вам на домашнє завдання було повторити все що ми вивчили про числові послідовності, біографію і творчість Т. Шевченка і оформити це у вигляді «Лепбука», який ми будемо наповнювати впродовж уроку. Ми покладемо до нього завдання, які будуть пов’язані із числами з  біографії та творчості Т.Г. Шевченка…

Учень презентує « Лепбук »

« Встановити відповідність»

 У кожного на парті лежить таблиця «Цікаво знати»

 Тарас Шевченко із 47 років життя … років був на засланні, … роки кріпаком і лише … років на волі.

Учням  потрібно заповнити пропуски числами, які вони знайдуть, коли розв’яжуть вправи:

1.Знайти різницю арифметичної прогресії, якщо           

                            a2=8, a6=48          (10 )

2. Знайти a9 , якщо маємо послідовність 

                           -8; -4; 0; …            ( 24 )

3.Знайти a1, якщо          

                         a11 =43;  d=3            ( 13 )   

 Вправи виведені  на екран ( презентація )  

 

Вчитель української літератури

 Тарас Шевченко із 47 років життя 10 років був на засланні, 24 роки кріпаком і лише 13 років на волі.

 Ви добре справилися із математичними завданнями, а я пропоную вам вправу «Мереживо думок».

 Ваше завдання підтвердити або спростувати думку, відповідачи «Так» або «Ні».

  • Тарас Шевченко народився у селі Моринці Звенигородського повіту? (Так)
  • Матір Тараса звали Марія? ( Ні )
  • У сімї Шевченків було ще семеро дітей, крім Тараса? ( Ні )
  • Коли померла мати Тараса, йому виповнилося 9 років? ( Так )
  • Тарас був кріпаком пана Енгельгардта? ( Так )
  • У Літньому саду Санкт-Петербурга молодого Шевченка за малванням застав земляк Іван Сошенко? ( Так )
  • Тараса було викуплено з кріпацтва у 1836 році ( Ні )
  • Друзі Шевченка викупили з кріпацтва за 2500 карбованців? ( Так )
  • Перша збірка Шевченка побачила світ у 1840 році? ( Так )
  • Перша збірка Шевченка мала назву «Думка»? ( Ні )
  • До першої збірки ввійшло 10 творів? ( Ні )
  • Тарас Шевченко помер 10 березня 1861 року? ( Так )
  • Його поховано на Чернечій горі в Каневі? ( Так )
  • На Західній Україні побував у 1846 році ? « Так »
  • 9 правильних відповідей

Учитель математики. Щоб перевірити правильність ваших думок, розв’яжіть таке завдання:

Між числами  4, 5 і 18 поставте число  так, щоб разом з даними воно утворювало геометричну прогресію.

 

 Відповідь до  даного завдання буде відповідати кількості правильних відповідей.               ( 9 )

( Презентація )

Які ще факти в житті Шевченка пов’язанні з числом 9?

 

Вчитель математики   «Дізнаймося більше»

Робота в парах

1. Обчислити суму нескінченно спадної геометричної прогресії

                          12; 6; 3; …        ( 24 )

2.Обчислити суму 50-ти перших членів послідовності

                     1; 3; 5; …      ( 2500 )

 

Подумайте, як пов’язані ці два числа в біографії Шевченка?

( Презентація )

Вчитель української літератури

 У вас недаремно вийшла така відповідь.  Коли Шевченкові було 24 роки,  його викупили з неволі, а заплатили за це 2500 карбованців.

 

« Музична пауза»

 Звучить мелодія пісні « Реве та стогне Дніпр широкий»

Які асоціації викликає у вас ця мелодія?

 

Вчитель математики

 «Відшукай»

Робота біля дошки 

Троє учнів виконують різні завдання, але у всіх виходить однакова відповідь

( 3 )

Учитель української літератури

 Ви одержали число 3. Перед вами на парті «Кобзар». Відшукайте і зачитайте уривки з творів Тараса Шевченка, де зустрічається дане число.

Учні по черзі зачитуть уривки з творів.

Аж три пари на радощах

Кумів назбирали...

                             «Наймичка»

 

Тричі крига замерзала,

Тричі розтавала,

Тричі наймичку у Київ

Катря проводжала...

                             «Наймичка»

Прийшла... Вмивсь, напилася,

Тихо усміхнулась,

Вдруге, втретє напилася

І не оглянулась...

                             «Тополя»

Ще треті півні не співали,

Ніхто ніде не гомонів,

Сичі в га перекликались,

Та ясен раз у раз скрипів.

                              «Причинна»

Як сніг, три пташечки летіли

Через Суботове і сіли

На похиленному хресті

На старій церкві...

                              «Великий льох»

 

 

 

Вчитель математики

 Зараз проведемо гру  « Відгадай слово»

Робота в групах

На дошці накреслено табличку із шести клітинок.

 

 

 

 

 

 

 

 

Я пропоную вам шість завдань з математики. Відповідь кожного завдання  буквою ви будете по черзі записувати в клітинки таблиці. Кожне число відповідає номеру букви алфавіту. Перед вами лежить алфавіт. Тож, відгадаємо разом слово?

 

Український алфавіт

1            2         3         4         5         6         7         8          9         10

Аа       Бб       Вв       Гг       Гг      Дд       Ее       Єє       Жж       Зз

 

11     12    13     14     15     16       17       18     19       20     21     22

Ии     Іі     Її     Йй     Кк     Лл     Мм     Нн     Оо     Пп    Рр     Сс

 

 

23      24      25      26      27       28      29       30       31      32        33

Тт     Уу     Фф     Хх     Цц     Чч     Шш     Щщ     Ьь     Юю     Яя

 

Вчитель української літератури

Ви правильно відгадали назву поезії «Кобзар»

А хто з вас продекламує напам’ять уривок із Кобзаря?

Учні декламують уривки із віршів

  • Чи виконано заповіт великого Кобзаря?
  • Коли і за яких обставин Тарас Шевченко написав поезію?
  • Скількома мовами світу перекладено вірш

 

 «Ми – творчі учні»

Пропоную вам скласти акровірш до слів «ТАРАС», «КОБЗАР», та                      « ПРОРОК » повязавши їх зміст із царицею наук – математикою.

Зразок

Т     Ти математику вивчаєш,

А     А тому багато знаєш.

Р      Раз задача, два задача…

А     А ти хочеш все це знати,

С     Сам  задачі розв’язати.

Всі завдання і вірші поклали у « Лепбук »

 

 Підсумок уроку

Вчитель математики

 Отже, ми сьогодні узагальнили ваші знання , вміння й навички щодо розв’язування числових послідовностей, постаралися пов’язати їх із життям

 Т. Г. Шевченка

Учитель літератури.   Повторили життєпис  поета – Кобзаря -  Тараса Григоровича Шевченка

 Рефлексійно-оціннювальний  етап

Вчитель математики

 Наш урок добігає кінця. Тож підведемо підсумки. Обгрунтування та виставлення оцінок.

  • Чи сподобався вам цей урок і що найбільше запам’яталося?
  • Який вид роботи був найцікавішим з математики, літератури?
  •  Які  у вас є побажання щодо уроку?

Вчитель української літератури

 Рефлексія. «Продовж речення...»

  • Я знала (знав) про 
  • Я дізналась  (дізнався) про...
  • Я поглибила (поглибив) знання…
  • Урок був цікавим, тому що…
  • Мені не сподобався урок, тому що…
  • Я б хотіла ( хотів) зробити повідомлення про…

IV. Домашнє завдання

1. Скласти два завдання на числові послідовності розв’язками яких є числа , пов’язані з творчістю Шевченка.

2. Скласти кросворд, пов'язаний з життєвим та творчим шляхом Тараса Шевченка.

 

1

 

 

doc
Додав(-ла)
Bednarska Svitlana
Додано
20 лютого 2020
Переглядів
602
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку