Широкобалівський ЗПЗСО
Станіславського ОТГ
Херсонської області
Інтегрований урок
математика - читання
КОЗАЦЬКА СІЧ
Повторення множення трицифрового числа
на одноцифрове.
Розв’язування рівнянь. Задачі вивчених видів.
Робота над текстом
А.Лотоцького «Малий Тарас чумакує»
Урок проведено вчителем 3 - А класу Сахно О.В.
Тема: « Повторення множення трицифрових чисел на одноцифрове (240 ∙ 3).Розв’язування рівнянь. Задачі вивчених видів.»
Робота над текстом Антіна Лотоцького «Малий Тарас чумакує»
Мета: узагальнення множенням трицифрових чисел на одноцифрове виду (240 ∙ 3);
удосконалювати вміння розв’язувати рівняння і задачі на пропорційну залежність величин;
розвивати мислення, увагу, самостійність;
виховувати інтерес до предмета, та любов і повагу до свого народу.
Обладнання: мультимедійна презентація.
Тип уроку: інтегрований (математика – читання).
Узагальнення і систематизація вивченого.
Хід уроку
І. Організаційний момент. (сл.1.
Дзвоник пролунав веселий
Дружно всіх він кличе в клас
Цікаві дії на уроці
Пропоную я для вас.
Станьте струнко, схаменіться,
Один одному всміхніться
Приготуйте без мороки
все, що треба до уроку
Отож часу негаємо – працювати починаємо!
В нас найкращі вояки –
Українські козаки !
І не буде переводу
Українському народу
Доки із глибин сторіч
Долина козацький клич.
Еге – ге – гей!
(Учні співають пісню про козаків « Три тополі три сурми»)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (с.№2)
Вчитель: Сьогодні ми побудемо з вами у ролі козаків.
Урок у нас інтегрований математики і читання , тому і
Січ свою ми назвемо…… (Математичною) слайд - 3
ІІІ. Очікування від уроку! (с.№4)
Цей урок навчить мене…. (відповіді учнів)
☺ - думати, дізнаватися про щось нове;
☺ - вирішувати проблеми;
☺ - любити Україну….
записали число класна робота
Гра «шифрувальник» ( слайд 5.)
1000:100=10 з 423+7*0=423 н
4 – н ; 200 – я; 100 – а; 10 – з; 423 – н; 800 – а - (знання)
ІV. Актуалізація опорних знань.
Вчитель:
козаки об’єднувалися в курені ( загони),
кожен курінь обирав собі отамана ( ватажка).
Всі свої справи козаки вирішували
Січовою радою на майдані, ось і ми сьогодні з вами завітаємо на
1 Майдан «Рахунковий» (сл.. №7)
Порахуй сотнями
Назви «сусідів» числа:
345, 200, 832
Порахуй «ланцюжком»
від 125 до 133, від 206 до 212; від 745 до 759
V. Хвилинка каліграфії.
2.Майдан «Каліграфії»,
а які числа треба записати ви вирішите самі (сл.. №8)
(324; 114; 240; 403;535;)
VІ. Повідомлення нової теми і мети уроку. (сл.. №9)
Вчитель: Сьогодні на уроці ми повторимо множення трицифрових чисел на одноцифрові. Розв’язувати рівняння, та задачі.
А ще ми продовжимо роботу над текстом текстом,
«Малий Тарас чумакує»
Вчитель: ми завітаємо з вами на
3.Майдан «Навчальний» (сл.. №11)
1. Повторимо алгоритм множення трицифрового числа на одноцифрове
Алгоритм
1.Розкладаю….
2. Перемножую…
3. Додаю…
2. Робота на дошці і в зошитах (за №697) учнями.
150 ∙ 4 = (100 + 50) ∙ 4 = 100 ∙ 4 + 50 ∙ 4 = 400 + 200 =600
120 ∙ 8 = (100 + 20) ∙ 8 = 100 ∙ 8 + 20 ∙ 8 = 800 +160 = 960
450 ∙ 2 = (400 + 50) ∙ 2 = 400 ∙ 2 + 50 ∙ 2 = 800 + 100 = 900
140 ∙ 5 = (100 + 40) ∙ 5 = 100 ∙ 5 + 40 ∙ 5 = 500 + 200 = 700
VІІ. Фізкультхвилинка .
4.майдан «Розважальний» «гопак» (сл. №12)
Починаєм танцювати
український наш танок
3. Гра «Допоможи отаману» витягують картки з рівнянням
Отамани кожного коша розв'язують рівняння на дошці :
150 + х = 300 230 – х = 80 y ∙ 10 = 400 z : 2 = 300
х = 300 – 150 х = 230 – 80 y = 400 : 10 z = 300 ∙ 2
х= 150 х= 150 y = 40 z = 600
150 + 150 = 300 230 – 150 = 80 40 ∙ 10 = 400 600 : 2 = 300
VІІІ. Творча робота над задачею. (сл..№13)
1.)Козацька Січ завжди славилася своїми ремеслами, ось і сьогодні ми завітаємо з вами на
майдан «Ремесел»
Задача
За 6 годин січові шевці пошили
54 чоботи. Скільки годин потрібно працювати, щоб пошити 72 чоботи?
2.) Отже ми з вами добре справилися з задачею а тепер повідомлення від « Дослідників історії» які провели дослідження і хочуть розповісти дещо цікаве про козаків. (сл.- 15)
1 . Козак означає – вільна людина. Вони були дуже відважними і не боялись смерті тому на голові залишали лише чуба – який попереджував ворога, що козак не боїться загинути в бою…
2. Козаки жили на Січі.
Січ – це дерев’яний замок який оточував глибокий рів і височезний вал, з дозорними баштами і бійницями для гармат, дерев’яний частокіл – все це говорило про те, що тут живуть лицарі. 3.Посередні Січі знаходився Майдан для навчання військової справи. Також Козаки на ньому голосували за Гетьмана і карали тих хто порушив закони запорізьких козаків.
Посередині майдану стояла церква Покрови Пресвятої Богородиці – заступниці усього козацтва. 4. За пияцтво на Січі козака прив’язували до стовпа, під яким лежали лозини, і хто з козаків не проходив поряд, били бідолаху по спині. І не дай тобі Боже, щось вкрасти у товариша свого!
За це на Січі карали на смерть. 5.Козаки дуже швидко плавали по Дніпру і Чорному морі на своїх чайках - це човен, видовбаний з верби або липи, борта обшиті дошками. На борту пояс з очерету, який захищав чайку при обстрілі і не давав потонути чайці.
IX. Мотивація навчальної діяльності.
Козаків діти дуже любили і поважали, а ще їх побоювались. Бо це були люди гарячої вдачі. Ними захоплювались , і молоді хлопці хотіли бути схожими на цих відважних, сміливих вояків.
Але козаки не тільки воювали вони ще й чумакували.
- Що означає це слово? ( слайд 16)
Чума́к —торговець сіллю (16 ст.-19 ст.);
особа, що займалася торговельно-візницьким промислом.
— Багато творів письменників присвячено Т. Г. Шевченку.
Сьогодні ми продовжуємо працювати над оповіданням Антона Лотоцького про дитячі роки Кобзаря. -
«Малий Тарас чумакує» (сл. №17-18)
Х. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання твору Антона Лотоцького «Малий Тарас чумакує»
(с. 131–133)
2. Словникова робота
Довідкове бюро
Чумак — в Україні візник і торговець, який перевозив на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу.
Баня — купол, дах, що має форму півкулі.
Ясир — бранці, полонені.
Пасинки — тут: нерідні діти.
Вольниця — селяни-кріпаки, ремісники і т. ін., що тікали від поміщиків та поселялися на окраїнах Московської держави й Польщі, здобуваючи таким чином певну незалежність.
Віл — бик, якого використовують як тяглову силу.
1. Бесіда за змістом тексту
-Чому батько взяв Тараса чумакувати?
-Поясніть – «мовби його на сто коней посадили»
Творча робота за змістом прочитаного
а)Дайте характеристику образу хлопчика.
( уважний, спостережливий, мрійливий, кмітливий, вразливий,)
б)Уявіть, що ви зустрілися в степу з малим Тарасиком;
про що б ви у нього запитали?
в) Які риси характеру малого Тарасика ви запозичили б собі?
ХІ. Закріплення вивченого.
1..Робота в парах цеглинки LEGO
2.Знайди пару кожному виразу
130х3 420х2 120х3 160х3 120х5 230х4
(100 + 30) × 3
(400 + 20) × 2
(100 + 20) × 3
(100 + 60) × 3
(100 + 20) × 5
(200 + 30) × 4
2. «Листи з минулого від гетьманів»
- Скласти пазли із зображенням .( Богдан Хмельницький, Іван Сірко, Байда – Вишневецький)
- Яке послання ви отримали і від кого?
3.Скласти вислів.
-« Козацькому роду нема переводу!»
Поясніть
- Чому козацькому роду нема переводу?
- Ми сподіваємось, що і наші хлопці ростуть сильним, мужніми, сміливими, майбутніми нашими захисниками – справжніми козаками.
______________________________________________________
XІІ . Домашнє завдання
-І група – продовжити оповідання « Малий Тарас чумакує».
- ІІ – група –намалюйте малюнок до тексту , що ви уявили?
ХІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Виставлення оцінок.
Вчитель. Ви на славу потрудились!
Згуртувались і зміцніли
І на славу України нашу славну Січ створили!
А усім вам побажати хочеться добра,
Щоб жила і процвітала ваша вся рідня!