Мордовцева Тетяна Володимирівна- вчитель-методист вищої категорії Пісківського ЗЗСОІ-ІІ ст.
Інтегрований урок української мови та ЯДС «На гостини з Весною до буквосполучення /ДЖ/»
Українська мова:Звук /дж/.Позначення його буквосполученням»ДЖ».Текст «У бджолиному вулику».Тема тексту.Головна думка.Письмо буквосполучення ДЖ,складів і слів з ним.
ЯДС:Весна.
Мета:Українська мова:Вчити учнів правильно позначати звук /дж/ буквосполученням ДЖ на письмі;вправляти у вимові слів зі звуком /ДЖ/ і читанні слів із цим буквосполученням; удосконалювати навички правильного,свідомого читання;розвивати усне мовлення,образне мислення, навички письма малих і великих букв; виховувати в дітей охайність,старанність,бережливе ставлення до природи.
ЯДС: розширити знання учнів про найхарактерніші ознаки весни;виробляти навички групової взаємодії.
Обладнання:конструктор LEGO,картки з друкованими і рукописними буквами,предметні малюнки,різнокольорові капелюхи,зображення сонечка,промінчики,ноутбук,таблиці.
ТИП УРОКУ: інтегрований урок формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
-Усміхнімося одне одному і починаймо працювати,адже в нашому класі всі працьовиті,розумні,старанні,допитливі.
-А зараз я прошу вас на зелену галявину.Сідайте на килимок по колу одне за одним і на спині товариша «малюйте»весняні слова,які я називатиму.
Я малюю весняне сонечко.
Я малюю зелену травичку.
Я малюю дзвінкий струмочок.
Я малюю блакитну квіточку.
Я малюю рясний дощ.
Я малюю тендітний підсніжник.
Я малюю небо.
2.Психологічне налаштування
/На екрані відеоролик «Пробудження природи»/
/Відповіді учнів/
КАРТА ЗНАНЬ « ВЕСНА»
Сонечко перші квіти пташки струмочки тепло
ВЕСНА
Зелена травичка метелики мамине свято
-З приходом весни прокидається все навкруги: рослини,тварини,річки,гори.Промінчики сонечка торкаються наших облич і наших сердець.У вас на партах маленькі сонечка.Але вони ще не зовсім прокинулись від зимового сну.Спробуйте допомогти своєму сонечку засяяти по-весняному радісно і яскраво.За кожну вдалу відповідь,активну роботу ви домалюєте промінчик.
2.Мовленнєва розминка
ЧИСТОМОВКА
Джу-джу-джу- я на дереві сиджу.
Дже-дже-дже- полюбляю я джем.
Жу-жу-жу-по галявині ходжу.
ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА
Сьогодні на уроці ми ознайомимося із цікавим життям дуже працьовитої комахи,яка починає працювати разом з Весною.
Загадка
Зимою спить,літом бринить,
Понад води,понад сади літає,нектар збирає./Бджола/
-Який новий звук почули у слові бджола?/ДЖ/
2. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми будемо читати слова з буквосполученням /ДЖ/,навчимося на письмі поєднувати його з іншими буквами,будемо писати слова,робити звуковий аналіз слів,складати речення,читати текст.
Разом з Весною, на весняних крилах вітру ми помандруємо на гостини до буквосполучення /ДЖ/.
ІННОВАЦІЙНИЙ МЕТОД»ШІСТЬ КАПЕЛЮХІВ МИСЛЕННЯ»Де Боно
-Бджілка Майя пропонує вам пограти в цікаву гру «Мислення».
Об’єднайтесь в групи,оберіть колір і отримайте завдання.
Білий капелюх-інформація.
Жовтий капелюх-оптимізм.
Чорний капелюх-проблеми.
Червоний капелюх-емоції.
-3-
Зелений капелюх-творчість.
Синій капелюх-підсумок.
БІЛИЙ КАПЕЛЮХ-інформація
-Викладіть стільки цеглинок,скільки ви почуєте слів зі звуком/дж/.
Бджілка з джмеликом літали,
Бджілка з джмеликом джижчали:
-Джжу! Дззу!
-Джжу! Дззу!
-Який звук зустрічається дуже часто?
-Зробіть звуковий аналіз слова бджілка.
-Який за звучанням звук /ДЖ/:голосний чи приголосний?
/Приголосний м’який/
/ /
БДЖО І ЛА ДЖМІЛЬ
_ ___ . _ . ___ = . =
Весна-цешляхякийпроходитьприродавідзимидоліта.
-Назвіть весняні місяці.
ЖОВТИЙ КАПЕЛЮХ- оптимізм
1.Фізкультхвилинка
Золотий бджолиний рій носить мед у вулик свій.
Працюють бджоли охоче – зранку трудяться до ночі.
2.Весела «Дж-гра»
Додайте слова до висловлювань: бджола,дріжджі,ходжу,джміль,джем,сиджу,джерела,саджанців.
-Біжить вода із-----/джерела/.
- Кладуть у тісто---/дріжджі/.
-Дерева виростають із---/саджанців/.
- Комаха---/джміль/.
-Дія--/ходжу/.
-Комаха---/бджола/.
-Смачненький--/джем/.
3.Гра»Веселі трудівники»/Розчитування по таблиці/
|
а |
о |
У |
И |
і |
е |
Дж |
джа |
джо |
джу |
джи |
джі |
дже |
дж |
аджа |
оджо |
уджу |
иджи |
іджі |
едже |
-4- |
|
|
|
|
|
|
дж |
адж |
одж |
удж |
идж |
ідж |
едж |
ЧОРНИЙ КАПЕЛЮХ-ПРОБЛЕМИ /
1.Знайдіть слова до схеми __ ____ . І __ . /бджола/
Читання слів-пірамідок.
/Робота по букварю с.72/
Джем джміль бджола
джерело джмелик бджілка
джерельний джмелиний бджолиний
Проблемні питання:
Читання тексту вчителем.
Бліц-опитування за змістом тексту.
Читання тексту чнями ланцюжком.
Гра «Бжілка і джміль»/Бджілка починає читати,джміль ї наздоганяє/.
Червоний капелюх- емоції
/Запитання від бджілок-трудівниць/
ХВИЛИНКА ЕРУДИТА «МОЗКОВИЙ ШТУРМ»
-Який вигляд має бджола?/Коричнева,з жовтими смугами/.
-Скільки у бджоли лапок?/6/
-Які кінцівки у бджоли?/волохаті/
-Що робить бджілка ніжками?/Збирає пилок/
-Скільки очей у бджілки?/5/
-Які кольори розрізняють бджілки?/Білий,синій,жовтий/
-Чим бджілка набирає нектар?/Хоботком/
-Куди вона несе нектар?/У вулик/
-Що робить бджола на квітці?/Запилює,збирає нектар./
ПОФАНТАЗУЙМО!»Дж-гра»
-Ким ти хочеш бути?/Джентельменом/
-Яке ім’я ти собі обрав би/обрала б/?/Джулія/
-Яких комах ти завів би?/джмеля,бджолу/
-5-
-Що ти їв би?/Джем/
ЗЕЛЕНИЙ КАПЕЛЮХ-ТВОРЧІСТЬ
1.ГРА»Визнач місце звука/ДЖ/ в словах»
Джерело ,джміль,бджола,джем,саджає,саджанець,ходжу.
2.Прочитай і поясни значення прислів’я
Бджілка мала,а й та працює./с.72 букваря/
3.Загадки
1.З-під глибини біжить водичка,
Але це не озерце.
Не струмок,не річка, а цілюще../джерельце/.
2.Не мотор,а гуде,
Не пілот, а летить,
Не гадюка,а жалить./Джміль/
4.Вивчимо вірш
Золотий бджолиний рій носить мед у вулик свій.
Працюють бджілки охоче-з ранку трудяться до ночі.
5.Доповніть речення словами СИДЖУ ВОДЖУ РАДЖУ БУДЖУ
-Я на стільчику-/сиджу/.
-Автомобіль свій---/воджу/.
-Сестричку вранці я --/буджу/.
-Всім читати книжки ../раджу/.
6.ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА
Руки на парти,пальці в кулак.
Зробимо вправу ми,дітоньки,так:
Пальці стискаємо і розтискаємо,
Мов пластилін розминаємо.
Будемо вправу з вами кінчати.
Буде тепер нам легше писати.
7.Письмо- буквосполучення дж,складів ДЖА ОДЖ ДЖІ ИДЖ
-Відновіть порядок букв,запишіть слова.
емдж/джем/ лоредже/джерело/ льмідж/джміль/
-Запис речення під диктовку: Дзвенить вода у джерелі.
-Складіть прислів’я і запишіть .
Джерельця,З малого,річка,починається,велика.
/З малого джерельця велика річка починається./
8.Цікавинка!
Весняний вітерець пожартував і літери перемішав.Спробуйте зібрати їх і ми дізнаємось,які пташки повернулись до рідного краю.
киШпа стівкиЛа вліраЖу воронкиЖай
9.Презентація груп.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Підбиваємо підсумки.Якою була сьогодні Весна з нами під час подорожі на гостини до буквосполучення ДЖ?
Побудуємо СЕНКАН разом із СИНІМ КАПЕЛЮХОМ:
РЕФЛЕКСІЙНА ВПРАВА «РАДІСТЬ»
Подивіться на свої сонечка.Чи подобаються вони вам,чи всі прокинулись від зимового сну?
-Додайте свої маленькі сонечка до нашого великого/на дошці/.
-Справжні дива починаються навесні.І на нашому уроці сталося диво:яскраве сонце засяяло в класі,його тепла вистачить для кожного.
- Який у вас настрій?
Я хочу додати до нашої карти знань своє слово «радість».Для мене радість- і тепла весна,і спілкування з вами,бо ви, неначе сонячні промінчики,тішите мене своїми вміннями і знаннями.
Дякую вам за співпрацю!