Інтегрований урок навчання грамоти(читання) та природознавства (1 клас) націлений познайомити з твором Олесі Василенко «Я – українка!»; вчити аналізувати текст, виділяти головне, обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, пояснювати зв'язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання; ознайомити учнів з картою України, назвою столиці, найбільшої річки; виховувати відповідальність за власні вчинки, патріотичні почуття
Інтегрований урок навчання грамоти(читання) та природознавства (1 клас)
Тема: Україна – рідний край.
Урок навчання грамоти (читання): Закріплення звукового значення букви Її. Опрацювання вірша О.Василенко «Я - українка».
Урок природознавства: Де твій рідний край?
Мета:
Формування предметних компетентностей:
познайомити з твором Олесі Василенко «Я – українка!»; вчити аналізувати текст, виділяти головне, обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, пояснювати зв’язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання; ознайомити учнів з картою України, назвою столиці, найбільшої річки; виховувати відповідальність за власні вчинки, патріотичні почуття, любов до України.
Формування ключових компетентностей:
Основні терміни і поняття: жанр, тема, головна думка, карта України
Обладнання: презентація до уроку, картки, карта України, демонстраційний матеріал
Форма проведення уроку: урок – подорож
Тип уроку: комбінований урок
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Встаньте, діти, поверніться,
Гостям нашим усміхніться,
Привітайтеся чемненько.
І сідайте всі рівненько.
Інтегрований урок ми розпочинаєм,
Дізнатися нового всі бажаєм.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Постановка проблеми: - Що незвичайного ви помітили в підготовці до уроку? (діти святково вбрані у вишиванки, класна кімната прикрашена).
-А чого ви очікуєте від уроку?
- Як називається країна, у якій ми живемо?
- Яке місто є столицею України?
- Як називаються люди, які живуть в Україні?
Тема уроку: Україна – рідний край.
Сьогодні, діти, ми будемо говорити про нашу Батьківщину, адже ми – українці, живемо в мальовничому і квітучому краї, що зветься – Україною. Ми будемо подорожувати стежками України, читати вірші про Україну, переконаємося в тому, що наша країна чудова і неповторна.
ІІІ. Робота над темою:
Робота над чистомовкою.
Ай-ай-ай - Україна – рідний край,
Хід-хід-хід – неповторний Захід,
Ає-ає-ає – привітний Схід нас зустрічає,
Їни-їни-їни – їдемо на Північ України,
Аєм-аєм-аєм – на Південь повертаєм.
Робота над скоромовкою:
Наварили смакоти –
будем їсти я і ти.
А сороки і ворони
будуть їсти макарони.
Висновок:
- Які частини України можете назвати?
Робота з роздатковим матеріалом (індивідуально + коментовано)
Поїзд – Україна –
У-кра-ї-на : У – урок, узвар, учень, українець, українка, українці
Кра – країна, край, краса,
Ї – їжак, їдальня, їхати,
На – намисто, нарада, намет.
Робота в парах.
З’єднай слово і схему:
їжак 1) - - о = ó - о
країна 2) = о – ó -
Київ 3) - ó = о-
Наш поїзд зупиняється на Сході країни. Великі міста Сходу – Харків, Луганськ, Донецьк. На більшій частині цієї території зараз неспокійно. Іде боротьба за волю і свободу України. Давайте думками підтримуємо українських воїнів. Нехай в них все буде добре.
Висновок:
- Які звуки позначає буква Ї?
Фізкультхвилинка.
Читання вірша Ганни Чубач «А живу я в Україні».
Висновок: - Які міста Півночі України запам’ятали?
Народні символи України – це верба і калина
– Хто зображений на малюнку?
– Якими словами з вірша ви б підписали цей малюнок?
– А якби вірш читав хлопчик, то як би він себе назвав?
– А вам, діти, подобається жити на Україні?
– Ми зараз попробуємо з гордістю промовити слова: «Я – українка!», «Я – українець!».(Спочатку діти промовляють по одному, а потім всі хором. Хлопці окремо, дівчата окремо.)
ІV. Підсумок уроку.
- Пропоную оцінити свою діяльність на уроці:
V. Оцінка роботи на уроці:
- Хто вважає, що працював недостатньо старанно, - підніміть руку;
- Хто вважає, що працював добре,- торкніться руками плечей;
- Хто вважає, що працював чудово,- поаплодуйте собі.
- Ось і закінчився урок, всього вам найкращого!
Красивий, щедрий, рідний край.
І мова наша — солов’їна.
Люби, шануй оберігай
Усе, що зветься… (Україна).
— Я завершую урок саме цим віршем, бо дуже хочу, щоб ви були гідними громадянами нашої чудової, мальовничої України.
Використані джерела: