Інтегрований урок з читання, природи, в 1 класі на тему: " Звук [ф]. Буква «еф». Рослини"

Про матеріал

Подорожуючи у розмаїтті світу рослин, першокласники закріплюють букву "еф",збагачують словниковий запас,удосконалюють навички свідомого виразного читання. Розвивають особистісні якості. Учні активні учасники освітнього процесу, рівноправні партнери та союзники.

Перегляд файлу

                              Опорний навчальния заклад

                               Щасливський НВК

                             « Ліцей – ЗОШ І – ІІІ ст.»

 

 

 

 

 

Інтегрований урок з читання, природи,  в 1 класі на тему: " Звук [ф]. Буква «еф». Рослини"

 

 

 

 

                                                                    Вчитель початкових класів

                                                                    Бац Ніна Григорівни

 

 

 

                                               с. Щасливе

                                   Бориспільського району

                                                   2018

 

              Інтегрований урок з читання, природи

 Тема: Звук [ф]. Буква «еф» 
Мета : закріпити звукове значення букви «Фф», формувати
            вміння робити звуко - буквений аналіз слів; удосконалювати
            навички свідомого, виразного читання,  збагачувати       

           словниковий   запас учнів;  
           розвивати  в учнів уявлення про розмаїття рослин на нашій

           планеті, розкривати значення рослин для людини;

           розвивати критичне мислення, увагу,  стимулювати творчу    
           ініціативу виховувати у першокласників інтерес до навчання,  

          до рідного слова, до природи, повагу до книжки як джерела знань
Обладнання: предметні малюнки, схеми до звуко - буквеного аналізу   

           слів, таблиці, картки для читання, сигнальні картки. 
                                                     Хід уроку 
I. Організація класу.

- Сьогодні перший день весни і я разом з 
сонечком запрошую вас на урок – подорож. 
- Щоб всім було веселіше , привітаємось з Сонечком. 
Вчитель: Дзвенить піснями ранок, 
Купається  в росі, 
А сонечко з – за хмари 
Дивується красі. 
Хлопчики – Доброго ранку сонце ясне! 
Дівчатка – доброго ранку сонечко ясне! 
Всі – Доброго ранку, сонечко – друже! 
Ми тебе всі любимо дуже! 
II. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку.  

Сьогодні, діти, в нас надзвичайний урок. Я запрошую вас у подорож до казкового  країни.   Якої?

 Відгадайте загадку і дізнаєтеся .

                     Що воно таке?

                     Дихає, росте,

                     Живиться, розмножується,

                    А ходить, не ходить. (Рослина)

— Як ви гадаєте, до якої природи належать рослини? (Живої природи )

 ІІІ. Створення ситуації успіху
      - Закривайте оченята. Уявіть ми з вами летимо у світ рослин, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно  розкривається... і стає такою гарною квіткою. Який настрій викликає у вас ця квітка?

— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.

   Іv.Сприймання та засвоєння матеріалу уроку
    1. Розповідь учителя.

    Рослини з’явилися на Землі більше за 225 мільйонів років тому. Їх налічується понад 350 тисяч видів. Це більше, ніж тварин. Це більше, ніж зірок на небі. Рослини можуть бути такими крихітними, що побачити їх можна лише в мікроскоп, і такими величезними (кілька метрів), як гігантські секвої, що ростуть на заході Північної Америки.  Рослини зустрічаються майже скрізь: і на суходолі, і у річках, морях, океанах.  Неоціненна роль рослин у природі. Вони є їжею для тварин і людини.  З давньої  давнини  людина  користується рослинами, виробляючи з них усе потрібне для життя: меблі, одяг, папір, ліки, іграшки, їжу; використовує ягоди, гриби, горіхи.  Рослини створюють неповторний барвистий образ нашої планети. Одні маленькі, інші — великі; одні протягом року зелені, а інші скидають листя на зиму. Деякі рослини прикрашають наші домівки, подвір'я, інші — вживаємо в їжу.

2 . Вправа «Асоціативний кущ».

      Складання асоціативної схеми за відповідями учнів на запитання.

— Що ми отримуємо від рослин?

 

                                                            

 

                                      

 

                                                  

   

3. Застосування ігрових та мовленнєвих ситуацій

   1) Мовна розминка.
-А де ж наш пустун - язичок?
Заховався за біленький тиночок.
Ліг на бочок і мовчок. А ми його зараз розбудемо.
- Поплямкали губками.
Поклацали зубками, щоб міцнішими були.
Посичали гускою: с-с-с.
Подзижчали комариком: дз - з - з.
Подирчали трактором: др. - р- р
- Як вітерець шумить? /ш -ш -ш /
- Як гуде жук? /дж -дж -дж/
- Як дзирчить джерельце? /хлюп - хлюп/
- Як летять пташки? /фур - фур/
- Як у гайку струмок дзвенить? /джр - джр/
2). Розчитка. Вправа на розвиток дихання.
- Навколо так гарно,  пройдемося обережно по стежечці - мережечці /показую склади, які розміщені на стежечці/
    фа  фу  фир  фло  фон  фук  фрі  фво
- Чітко промовляємо кожний склад.
- Далі пострибаємо на гірці /розширюємо кут зору /
             фе * я

              ша   *  рф

            фар    *    ба

          фіа       *      лка

      дель         *         фін

    фла            *            мінго
- А хто зможе пробігтися по гірці? /читаємо  швидко/

- Хто запам’ятав ці слова? Назвіть напам’ять.

V. Цікава подорож
Вчитель: Сідаємо зручно і відправляємось у цікаву подорож.  Вас чекають різні рослини, ігри, розваги, загадки феї. Насамперед оберімо вид транспорту.

  • На чому поїдемо? Літаком чи потягом?

  - Царство рослин налічує майже півмільйона видів. Але для того, щоб дізнатися, яка ж назва цього царства, треба розплутати мотузочок з буквами .
     1) Гра « Змiйка ».
1-й учень – складає  з букв слово (флора)
2-й учень – складає звукову модель слова;
3-й учень – визначас кiлькiсть букв ,звукiв у словi
4-й учень – визначас кiлькiсть складiв.
   - Без чого не можна подорожувати?  Правильно, без квитків!

  – Щоб «купити» квиток, необхідно прочитати склади і слова:

2) Читання складів та слів на картках-блискавках:

    - Вітерець - пустунець розвіяв склади .
      Із поданих цих складів складіть слова.

          зан         фло        фа       лки      кси       фіа      фі     кус

         флокси          фазан              фікус          фіалки

      – Викладіть  звукову модель слова фіалки (1учень біля дошки)

      Аналізуємо кожен звук. Перший звук Ф приголосний м’який,що підказує що він м’який  (БУКВА І)

  3)  Квітка фіалка – рослина з фіолетовими, жовтими або білими квітами. Цвіте з ранньої весни до кінця літа.

 - Де можна побачити цю квітку? ( І у лісі, і на наших клумбах , а також у класі, бо є кімнатні фіалки) Показ дикої та кімнатної фіалки.

- Зараз вам учні розкажуть, що вони знають про  цю квітку.

   На зеленім моріжку

Під корчиком у холодку

Такі фіалки зацвіли –

Пахучі, сині, тільки рви!

    Форма така: має пять пелюсток

І напівкруглий зелений листок.

Серединка у неї жовтенька,

Личко не кругле, а трохи довгеньке.

     Квітка ніжна, низенька, дрібненька,

А як запахне – приходить весна.

 - Які квіти на букву ф ще ви знаєте?

 4) Читання слів з дошки.  Карточки на дошці:

 фіалка

 фікус

 флокси

 фазан 

– Чим ці слова схожі? (позначають предмети природи, починаються з букви Ф.)

 - Яке слово  зайве? (Фазан) Чому? ( Це птах)

Знайдіть зайве слово  по кількості сладів. (Фіалки)

– Розділіть слова на 2 групи. ( рослини і  тварини.)

– Прочитайте ще два нові слова. Карточки на дошці:

 флора

   фауна

Хто знає значення цих слів?

(Всі рослини називаються флора, всі тварини фауна.) Назвіть інших представників флори і фауни з буквою ф.

- Яке питання ставимо до рослин? /Що/ - А до тварин? /Хто/
5) Пропуск у казкове місто.

Приземляємось ми перед воротами замку феї Флори.

     Біля  воріт  чатує  варта. Вона пропустить нас у місто тільки тоді, коли складемо і прокажемо скоромовку.

    1            3        5    6      7         4                2

Фіолетовим   Федір    флокси    і     фіалки     фарбував       фломастером

Прочитаємо скоромовку.

Фіолетовим фломастером Федір фарбував флокси і фіалки.

Промовимо скоромовку з нарощуванням темпу.

 6) Нас зустрічає фея Флора ( музика Є. Доги «Чарівна фея») і пропонує виконати її     завдання:   «  Що ви запам'ятали про букву«еф»? (Буква Ф - 25 буква в алфавіті, вона позначає твердий приголосний звук [ф], який немає парного м'якого звука, але може бути пом'якшеним, залежно від позиції в якій він стоїть, коли перед і - пом'якшений). 
7) Гра « Фонтан» - вимовляємо склади, придумуємо слова 
Фа – фа – фа - фара, фазан, фарби, факел. 
Фо – фо – фо – форма, форель, фото, фокус. 
Фі – фі  - фі  -  фікус, фіалка, філін, фініки, фірма.

8) Гра « Ти мені, я тобі». Робота в парах. 
- Назвіть слова з літерою « еф» 
На початку слова: факел, фізкультура,  фарби, фартух,

В середині слова: портфель,  світлофор, телефон,…

В кінці слова:  жираф, шарф, фотограф,…

9)  Гра – імітація (промовляють вірш з фізичними вправами) 
   Діти до нас на урок завітала буква Ф (дівчинка в костюмі – Літера  «Ф»), давайте спробуємо показати її своїм тілом.Починається зарядка.

Буква Ф гукає збоку.

Всім узяти руки в боки!

Буква „еф” на довгій ніжці

Руки в боки два підскоки. 
Буква « Еф» така струнка, 
Витинає гопака. 

 VІ. Закріплення знань.

  - Де ж ростуть рослини? Дізнаємося подорожуючи  містами країни  Рослин.

1) Місто Садове

Загадка: Тут всі ростуть, як кажуть душа в душу:

               Малина, абрикоси, виноград,

            Горіхи, сливи, яблуні та груші…

            А все це разом зветься… (Сад)

  • Тож де ростуть рослини?
  • Які рослини живуть в саду? (Фруктові)
  • Назвіть фруктові дерева.

Нас зустрічають фруктові дерева із завданнями:

  1. Гра «Ніч і день». 
    «Ніч» - очі закриваємо, «день» - відкриваємо, називаємо слово. 
    [ф е й а] - фея. 
    [ф р у к т и] - фрукти. 
    Скільки складів? 
    Який склад наголошений? 
    Чим відрізняються букви від звуків? 
  2. Чистомовки 
    Ра – ра – ра – починається … (гра) 
    Ва – ва – ва – читаємо… (слова) 
    Ем – ем – ем – ми Букварики …(несем) 
    Фон – фон – фон – задзвенів наш …( телефон) 
    Ол – ол – ол – хлопці грають у …( футбол) 
    АН – аф – аф – любить травку наш …(жираф) 
    Ки – ки – ки – весело читати … (чистомовки) 

2) Місто Польове

- Які рослини ростуть у полі?

- Як їх можна назвати одним словом? (Зернові, овочі)

     1. Гра «Заблукало слово». 
- Прочитати, знайти зайве. 
        Футболка    кофта   фонтан   сарафан

        Фікус    форель     фуксія    фіалки  

       Фазан    фрукти   фламінго    філін   

       Флейта   саксофон     арфа    форма

       Жирафа,  дельфін, фініки.
- Назвіть кімнатні квіти. Як за ними потрібно доглядати?

     2.  Гра «Розумники і розумниці». 
До - ре - мі - наступна нота ... (фа). 
Гра з м'ячем - ... (футбол). 
Вони різнокольорові - ... (фарби). 
Тварина з довгою шиєю -... (жираф). 
Чим покривають дороги - (асфальт) 
Садові квіти - ... (флокси) 
Урок здоров'я - ... (фізкультура). 
Картка з твоїм зображенням - ... (фото) 
Рожевий птах - ... (фламінго). 
Скринька, вертушка, шнур і довге вушко - ... (телефон). 

3) Місто  Лугове

-  Назвіть рослин, які ростуть у лузі.

-  Які з цих рослин можна назвати дикорослими, а які — культурними?

 - Де вони ростуть?

      Висновок: дикорослі — рослини, які ростуть без допомоги людини, культурні       ті, які вирощує людина для своїх потреб.

 -  Але поки ми летіли, в місті сталася біда злий чарівник Звукомор викрав      букву ф і    зачинив її в підземеллі.

- Діти, якщо ви хочете її врятувати, покажіть знак згоди. 

- Отже, вирушаємо на допомогу!

     1.Прочитайте текст вставляючи букву ф.
    Буква … - …айна гасподиня. Її будинок сяє різними …арбами. Найулюбленіші квіти — …іалки. Біля будинку …урчить …онтан. В озері за будиночком плаває …орель, походжають гордо …ламінго та …азани. Своїх друзів вона щедро пригощає …руктами. А на святі відбуваються …еєрверки.

Перевіримо:Буква Ф Файна господиня. її будинок сяє різними фарбами. Найулюбленіші квіти — фіалки. Біля будинку фурчить фонтан. В озері за будиночком плаває форель, походжають гордо фламінго та фазани. Своїх друзів вона щедро пригощає фруктами. А на святі відбуваються феєрверки.

  1. Гра « Спіймай букву «Ф».

Фазан на ферму прилетів.
Фламінго там його зустрів.
На фермі фея ще жила, -
Фазану флейту подала.

   3. Робота в групах над  криптограмами . 

- Це завдання групове. Уважно послухайте: кожній групі  дівчаткам та хлопчикам дам свою криптограму, ви повинні розгадавши слово, написати його, а під ним зобразити відповідну звукову модель. Вам дається 3 хвилини. Коли група завершила роботу показуєте відповідним знаком і лідер виходить до дошки, захищати вашу роботу. Отже, швиденько утворили групи і почали працювати. 
к   і   с                                   ь    л   ф    е

ф  я   у                                  д     і      н

фуксія                          дельфін

4) Місто Лісове

 - А де ще ростуть рослини? ( У лісі, на городі, в теплиці, у кімнаті)

 - А у воді ростуть? ( Так) Назвіть їх.(Ряска, латаття, водяна лілія…)

    1.Гра « Утвори нове слово». ( З перших складів даних слів)
 КАСА       ФЕРМА     -  ( кафе)
  ТЕНІС      ЛЕЛЕКА        ФОНТАН  -    (телефон)

      2. Гра « Давайте сперечатися».
   - Я буду щось стверджувати, а ви, якщо згодні – піднімаєте зелену сигнальну картку, а якщо ні – червону.
Я стверджую, що : 
- в слові «фільм» 5 звуків. Так чи ні? ( ні, 4звуки );
- в слові «шарф» останній звук [ т ] ( ні, [ ф ] );
- в слові «форель» є м’ який приголосний звук ( так, [ л’ ] );
- в слові «фізика» 4 голосних звуки ( ні, 3 [ і ],[ и ], [ а ] ); 
- в слові «фігура» перший звук [ ф ] ( ні, [ ф’] ).
3. Гра «Знайди в якому будинку живуть слова». 
[ = о о - - о ]   [ - о — = о ]     [ - о — - - о =]  
( фіалка          портфель                   фуксія ) 

4.Фізкультхвилинка 
Знає дуже кожна буква, 
Що хворіти їй не можна. 
І тому на фіззарядку 
Всі піднялись без оглядки. 
Буква « еф» гукає збоку 
Всім узятися у боки 
І робіть, як я ,малятка, 
Починається зарядка. 
Фізкульт - ура (під музику) 

vІІ. Робота з підручником

1. Читання сторінок « Букваря» 
Героєм сьогоднішнього тексту буде  житель країни Фауна - тварина, яка на волі живе тільки в Африці. А в наших краях їх можна побачити в зоопарку. (Жираф) 
2. Комбіноване читання І абзацу. 
- починає вчитель; 
- учні. 
а) розуміння змісту прочитаного. 
Які тварини найвищі у світі? 
Яка людина вільно стає між їхніми 
передніми ногами? 
- Завдяки чому жирафа може дістати смачний листочок з високого дерева? 
3. Самостійне напівголосне читання II абзацу. 
- Поки будете читати, подумайте, а потім скажете. 
- Що ви взнали нового з прочитаного ? 
4. Диференційоване завдання. 
а) читання оповідання «Зоопарк». 
1 ряд - читає додаткову літературу, оповідання «Зоопарк». 
б) читання тексту «Жираф» з «Супутника Букваря» 
VІІІ. Розвиток мовлення і творчих здібностей учнів 
1. Гра « Поети – художники» 
а) Скласти речення за малюнками. 
б) Читання віршів, знайти відповідний малюнок. 
Федько знайшов фіалку синю, 
Яка ця квітка чарівна! 
Фіалка – дівчинці Фросині, 
Бо іменинниця вона. 

*** 
На майдані, де фонтани, 
У футбол грав фазан. 
Був би класним футболіст, 
Заважає пишний хвіст. 
Читання скоромовои 
Флокси, флокси на фланелі – 
Фартушок зацвів у Нелі. 
*** 
Із шифону шарфик у Галочки, 
А на нім рясні фіалочки. 

 ІХ. Підсумок уроку 
- Ось і підійшла до кінця наша подорож до  великої країни .
- До якої ж країни ми з вами подорожували?
- Як звуть фею рослин?

-  Де ростуть рослини? ( У лісі, на лузі,  у воді,  на клумбі, на полі, на городі.)

- Чи сподобалось вам ця подорож?
- Що цікаве вам запам'яталось?

 - Яка гра найбільше сподобалась? 
     2.Самооцінка  учнів.

  • Ви всі працювали на уроці. Оцініть самі свою роботу, прикріпивши  квіточку біля відповідного запису:

              дуже добре,  добре,  можна  краще.

   3.Рефлексія. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».

                                     познайомилися з 

                                     читали  

На уроці ми                вивчили …

                                    складали  

                                    дізналися …


   4. Складання діалогу
- Складемо діалог - підсумок (розмова двох подруг). Одна  була присутня на уроці, а друга - в той час була відсутня. Одна розповідає другій, що цікавого було на уроці, і які види робіт виконували на ньому.
Х. Екологічне виховання .

- А про те, як потрібно ставитись до природи, ми розкажемо словами віршів.

      Йтиму садом, полем, а чи лугом,

Буду я природі вірним другом.

Побажаю дереву і пташці,

Щоб віки жили в мирі й щасті

      І квітку лісову не стану рвати,

її додому я не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати

І  не попити ранками росу!

     І не стеблинку, гілку чи травинку,

Я не ображу: це — страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе трімка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

     Наш дивний світ – такий як казка...

Он в небі хмаронька пливе,

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому ніжне і живе.

2.А зараз ще одна гра ,,Якщо ви….

   Встаньте, будь ласка.

– Якщо ви не зриваєте великих букетів квітів, то сплесніть у долоньки над головою.

– Якщо ви піклуєтесь про природу – простягніть руки своїм сусідам.

– Якщо ви ніколи не залишаєте сміття в лісі, то тупніть ніжкою.

– Якщо ви не ламаєте гілочок дерев, то підстрибніть.

– Якщо вам подобаються квіти – посміхніться.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Цебенко Галина
    Дуже гарний урок!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 листопада 2018
Переглядів
3475
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку