Тема: Узагальнення знань з теми «Іменник».Позначення кольором рельєфу на географічній карті.Виготовлення елементу українського національного костюму-віночка.
Мета: 1) узагальнення знань учнів з теми «Іменник»;вчити розпізнавати форми рельєфу на географічній карті за кольором;вчити працювати з папером та картоном для виготовлення квітів;
2) розвивати спостережливість, мислення, увагу;
3) прищеплювати любов до Батьківщини, рідної мови.
Обладнання: карта України, кольоровий картон,кольоровий папір,клей, ножиці, опорна схема «Іменник», Українська мова:підручник для 2кл.загальноосвіт.навч.закл.з навчанням українською мовою/М.С.Вашуленко,С.Г.Дубовик.-К. :Видавничий дім «Освіта»,2012-180с.
Тип уроку:комбінований.
Інтеграція навчальних предметів:українська мова,природознавство,трудове навчання.
Хід уроку
-
Організація класу.
-
Повідомлення теми та завдань уроку.
(на дошці)
Мова – краса спілкування,
Мова – як сонце ясне,
Мова – то предків надбання,
Мова – багатство моє.
Мова – державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни,-
Мову, як матір, любіть!
-
Сьогодні, діти, ми здійснимо коротеньку подорож нашою Батьківщиною. І одночасно будемо повторювати вивчений матеріал з теми «Іменник».
-
Прочитайте вірш, які слова виділені? На які питання вони відповідають? Який висновок можна зробити? (Це іменники, вказують на предмет).
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Що таке Батьківщина?
-
Як називається наша Батьківщина?
-
Отож вирушаймо стежками України. Але уявно подорожуючи рідною країною, ми будемо вивчати рідну мову, виконувати різні завдання і збирати квіточки і зробимо український віночок.
-
Узагальнення та систематизація знань.
На дошці карта України, опорна схема «Іменник».
|
ХТО? ІСТОТИ
|
ЩО? НЕІСТОТИ
|
|
|
|
|
|
|
|
ДІВЧИНКА
|
УЧИТЕЛЬ
|
ВЕДМЕДИК
|
ГОРИ
|
РІЧКА
|
МІСТО
|
|
Оленка
|
Ірина
Яківна
|
Вінні-Пух
|
Карпати
|
Дніпро
|
Київ
|
|
День – ніч сміх – сльози
Війна – мир літо – зима
Мороз – спека тиша - галас
|
трикутник
квадрат
|
трикутники
квадрати
|
Лан – нива – поле
Гроно - китиця
|
сонечко ключ
коса ручка
|
Діти вивчають українську мову
|
|
|
|
|
|
|
|
-
Якщо подивитись на карту України, то можна за кольором здогадатися, що на ній зображено. Що позначено зеленим? (низовини). І на опорній схемі повторюємо зелений блок.
-
Гра «Істота – неістота»
(робота з сигнальними картками, зелений сигнал – істота, червоний – неістота)
Село, вулиця, Марія, українець, місто, Хрещатик, Київ, річка, Шевченко, Дніпро, письменник, Карпати.
-
Молодці, ви заробили першу квітку у віночок.
-
Гра «Добери слово»
Що? Хто?
сад садівник
ліки лікар
робота робітник
море моряк
-
Висновок по опорній схемі (відповідають діти).
-
Друга квітка у віночку.
-
Завдання «Виправ помилку» (індивідуальні картки)
-
Що на карті позначають коричневим? (гори). Працюємо над коричневим блоком.
-
Виправте помилки в своїх картках. Зробіть взаємоперевірку.
-
Творча робота «Доповни речення» (письмо з коментуванням).
Третя квітка у віночку.
Столиця України – місто Київ.
Центральна вулиця Києва – Хрещатик.
Київ розкинувся на берегах річки Дніпро.
-
Які іменники ми завжди пишемо з великої букви? Висновок по опорній схемі.
-
Ось і четверта квіточка, яку ви заслужили.
-
Колективна робота.
-
Що на карті позначені блакитним кольором? (річки, моря)
Працюємо над блакитним блоком. Подивіться на малюнок. Назвіть іменники, що вказують на багато предметів (спідниці, чоботи, сорочки, носки, руки, ноги, дівчата).
-
А тепер утворіть від них назви предметів в однині.
-
Добре. Висновок по опорній схемі.
-
Молодці. Який найвідоміший український танець? (гопак)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-
Завдання «Склади прислів’я» (робота в парах)
-
Що на карті позначено жовтим? (височини)
-
Попрацюйте в парах. Для кожної пари – конверт. Складіть прислів’я.
-
Назвіть іменники з протилежним значенням.
-
Іменники близькі за значенням.
-
Багатозначні іменники.
-
Молодці, заслужили п’яту квітку.
-
Гра «Розгадай ребус».
-
Яке це слово? Зробіть висновок по жовтому блоку.
-
Добре, шосту квіточку заслужили.
-
Творча робота «Склади речення». (групова робота)
-
Що позначають червоним? (міста, села)
-
Кожна група складає речення за малюнком. (відповіді дітей)
-
Зробіть висновок по червоному блоку схеми.
-
Підсумок уроку.
-
Завершується наша мандрівка. Виконуючи завдання, ми з вами зробили віночок. Всього в українському віночку 20 квіточок. Кожна з них – лікар і оберіг від лиха. Ми маємо лише сім квіточок, але це тільки початок, адже ми не так давно почали вивчати українську мову і попереду в нас іще багато нового і цікавого.
-
Рефлексія.
-
Ось і готовий наш український віночок. Одягніть його і скажіть кожен один іменник, який для вас характеризує нашу Україну.