Інтегрований урок – подорож у 4 класі
з математики та природознавства
Розв’язування задач на швидкість.
Південний берег Криму
Мета: ознайомити учнів з географічним положенням, рослинним, тваринним світом та працею людей Південного берега Криму.
Розширювати знання дітей про південь України. Закріплювати дії з багатоцифровими числами, уміння розв'язувати задачі, спостерігати й робити висновки.
Обладнання:
Карта природних зон України, атласи, таблиці з природознавства, зображення рослинного та тваринного світу, зображення автобуса, літака, поїзда, математичні завдання.
Хід уроку.
І. Повідомлення теми уроку
На уроках природознавства ми почали з вами вивчати різноманітність природи України. Давайте пригадаємо з якими природними зонами ми ознайомились:
Між цими зонами простяглася перехідна зона лісостеп. Цей край дуже багатий на сади, виноградники, луки, діброви, родючі чорноземи.
3.На південь від Лісостепу до Чорного й Азовського морів простягається степ.
Недарма нашу планету називають блакитною, це тому, що більшу частину земної кулі вкривають води океанів і морів.
Якщо ми з вами відправимось подорожувати у Східну півкулю, то потрапимо на о.Мадагаскар. Ця частина суші називається островом тому, що вона омита водою з усіх сторін.
Наша зупинка на острові тривала не довго і ми впевнились, що дійсно острів омитий з усіх сторін водою. Отож вирушаємо на нашу рідну землю.
У ці зимові дні холодні
Нам так хочеться тепла....
Вирушаймо всі до моря,
Відпочинем дітвора.
На Південний берег Криму
Буде подорож у нас.
Це ж куточок України –
Рідний і близький для нас.
II. Робота над новим матеріалом
А на чому ж доберемось
В мальовничі ці місця?
Є в нас поїзд. Є автобус,
І красивий ось літак.
ПОЇЗД АВТОБУС ЛІТАК
1272 62035 23387
Щоб вибрати вид транспорту, потрібно розв’язати приклад:
25754 – (9457 – 7090) = 23387
Таким чином, наш вид транспорту – літак.
Полетіли, приземлились....
Ой, як тепло навкруги.
То ми ж потрапили з вами на Кримський півострів.
/на карті і атласах знаходимо Кримський півострів/
Поміркуйте і скажіть, чому це півострів, а не острів.
- Він межує на півночі з Херсонською обл., а на заході і півдні омивається
Чорним морем, на північному сході - Азовським морем.
Найгустіше заселений Південний берег Криму.
Давайте знайдемо на карті, де розташований Південний берег Криму. Знайдемо Кримські гори і смужку суші між горами і морем – це і є Південний берег Криму.
Ой, як тепло навкруги!
Треба вияснить, чому ж це
Клімат тут такий м’який?
А щоб відповідь знайти,
Треба в гори нам піти
Ну, скоріше вирушаймо,
Ось і сходинки дивись!
Математичний диктант:
- Яке число зайве? Чому? /роз’яснити сходинки на дошці/
Індивідуальна робота на дошці:
21 ‧ 6 + х ‧ 5 = 246; 30500 710005
х = 24 - 4981 - 4372
25519 705633
Пошукова робота
/Повідомлення про клімат та вулкани/
Дійсно!
Кримські гори захищають від північних злих вітрів.
Та ще й море ціле літо сонечко пекло,
Потім воно усю зиму віддає своє тепло.
Ось чому зима тут, діти,
Тепла і коротка.
Ну , а літо вдвоє довше -
І жарке, і спекотне.
Ну, звичайно і рослинам
Добре тут живеться.
/повідомлення про рослинний і тваринний світ та про корисні копалини/
Розв’яжемо таку задачу:
Школярі посадили 156 сосен, беріз - у 3 рази менше, а ялинок – стільки, скільки сосен та беріз разом. Скільки всього дерев посадили школярі?
С.-156д.
Б.-?д, у 3 р.м. х д.
Ял. - ?д.
156 + (156: 3 +156+ 156:3)
Для того, щоб правильно розв’язати рівняння проведемо тест:
Р – частка;
Б – доданок;
А – від’ємник;
У – ділене;
К – множник;
М – зменшуване;
16 ‧ 20 + 9 ‧ х = 428; 80 + ( 620 – х ‧ 80): 5 = 140;
х = 12/колективно/ х = 4 /для сильних/
Бамбук – це злакова рослина, така ж як пшениця або жито. Уявляєте соломину товщиною 20-30 см і довжиною 20-50 м. Бамбук дуже швидко росте: від 50 до
90 см за добу. Але росте він 40 днів, а потім ріст припиняється.
Бамбук – цінна рослина. Його використовують як будівельний матеріал та для осушування місцевості.
- Дізнайтесь, на скільки см підросте бамбук за 28 днів, якщо протягом доби він підростатиме на 50 см. 1400 см = 14 м.
Славиться цей край садами.
Ти ось тільки подивись:
Скільки тут є винограду,
Яблук, персиків, хурми.
Розв’яжіть ось цю задачу
Про плоди такі смачні.
Для дитячого санаторію зібрали 6 великих корзин винограду по 15 кг у кожній та 12 маленьких по 7 кг у кожній. Скільки всього кг винограду зібрали? (Розв’язати математичним виразом).
1 К В
В. 15 кг 6 к. ? кг
х кг
М. 7 кг 12 к. ? кг
Математичний вираз:
15‧6 + 7‧12 = 174 кг
А народ тут роботящий
І на морі й на землі.
Є багато в них роботи
А якої подивись.
Ось плантації лаванди
І троянд цілі поля.
З них олію виробляють
І в парфуми добавляють
В морі теж немало праці
Для невтомних рук людських. Рибу, крабів добувають
З голубих морських глибин. Допоможем ми рибалкам
Рибу в морі половить,
А для цього ви швиденько
Ось ці приклади розв'яжіть.
Усний рахунок /цифровіблокноти/
Обчислити ланцюжки:
63 : 9 ‧ 8 : 2 28
7 16 + 8 + 28 + 14 + 32 98
7 27 + 5 + 19 + 31 + 13 95
І варіант II варіант
25073 – (785 + 7453) 16835 49507 – (4305 – 947) 46149
А хто впорається швидше,
той і риби наловить більше.
А іще курортів гарних
Є багато в цих краях.
Люди там відпочивають
І здоров'я набирають
Крим - це край курортів,
друзів, їде безліч їх сюди. Милуватись морем, сонцем
І красою Кримських гір.
Розв'яжемо задачу про туристів:
За день туристи йшли пішки 2 год, автобусом їхали 3 год. Пішки вони рухались зі швидкістю 4 км/год, автобусом їхали зі швидкістю – 45 км/год. Який шлях подолали туристи за день?
( розв’язати математичним виразом ).
Швидкість Час Відстань
Пішки 4 км/год 2 год ? км
х км
Автобусом 45 км/год 3 год ? км
Математичний вираз:
4‧2 + 45‧3 = 143(км)
Скласти обернену задачу ( рівнянням )
Швидкість Час Відстань
Пішки х км/год 2 год ? км
143км
Автобусом 45 км/год 3 год ? км
Рівняння:
х ‧ 2 + 45 ‧ 3 = 143;
х ‧ 2 + 135 = 143;
х ‧ 2 = 143 – 135;
х ‧ 2 = 8;
х = 8 : 2;
х = 4;
ІІІ. Підсумок уроку:
Ось і ми вже, як туристи,
Теж відвідали цей край:
Це Південний берег Криму -
Назавжди запам'ятай!
ІV. Домашнє завдання: № 647,650.