Урок навчання грамоти (читання) у 1 класі
за букварем М.С.Вашуленко, О.В.Вашуленко
Тема: Закріплення знань про звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С, с (ес). Читання слів, речень, тексту з вивченими буквами. Опрацювання тексту на с.69.
Мета: Вдосконалити знання про звуки [с], [с’] та букви С, с (ес); поповнити словниковий запас учнів; вдосконалювати навички звукового аналізу слів; вдосконалити навички читання; розвивати зв’язне мовлення, увагу, спостережливість, активність.
Обладнання: картки-фішки для відтворення звукового аналізу слова; картинки до завдання на с.68 (слон, сойка, скат, сова, страус); картинки до тексту на с.69 (сосна, шишка, дупло, білка, лис, лосі); вирізані долоньки (з одного боку долонька весела, а з іншого – сумна).
ХІД УРОКУ
-
Організація класу
-
Дзвоник уже продзвенів. Пора сідати за парти. Усі підготувались до уроку Читання? (Учитель перевіряє наявність на парті у дітей Буквара та карток-фішок для звукового аналізу).
-
Молодці! Розпочинаємо урок.
-
Мотивація навчальної діяльності
- Діти, що ми робимо на уроці читання?
- Вивчаємо нові літери, робимо звуковий аналіз слів, знайомимось із новими словами та їх значенням, вчимося читати, розповідати, будувати речення.
- Якими повинні бути учні на уроці?
- Уважними та активними.
-
Повторення вивченого матеріалу
-
Діти, давайте пригадаємо, які букви ми з вами вже вивчили? (Діти називають букви з кишенькової азбуки, що прикріплена на дошці).
-
а, о, у, и, м, і, н, л, в, с.
-
Молодці! А які звуки утворюють ці букви?
-
[а], [о], [у], [и], [м], [м`], [і], [н], [н`], [л], [л`], [в], [в`], [с], [с`]
-
Ви вже знаєте, що звуки поділяються на голосні і приголосні. Назвіть усі голосні звуки.
-
[а], [о], [у], [и], [і] (вчитель забирає букви з кишенькової азбуки, що відповідають названим звукам).
-
Погляньте на кишенькову азбуку. Які букви у ній залишилися?
-
Приголосні.
-
Давайте паровозиком назвемо їх. Перший учень називає букву, а другий – її звукове значення.
-
(ем) - [м], [м`],
-
(ен) - [н], [н`],
-
(ел) - [л], [л`],
-
(ве) - [в], [в`],
-
(ес) - [с], [с`].
-
Давайте пригадаємо. Яку букву ми з вами вивчили на минулому уроці?
-
Букву (ес)
-
Назвіть звуки, які утворює буква (ес).
-
Звуки [с], [с`].
-
Давайте за допомогою карток-фішок відтворимо звуковий аналіз слів: сон, лось, ліс, осінь
-
сон - [ - о - ] – у слові сон звук [с] – твердий;
-
лось - [ - о = ] – у слові лост звук [с`] – м’який;
-
ліс - [ = о - ] – у слові ліс звук [с] – твердий;
-
осінь - [о = о = ] – у слові осінь звук [с`] – м’який.
- Молодці! Ви бобре впорались із цим завданням.
-
Основна частина уроку
-
Робота з букварем
(Вчитель прикріплює картинки з зображенням слона, сойки, ската, сови, страуса на дошку).
-
Діти, відкрийте Буквар на сторінці 6, 8. На малюнку зображено хлопчика з фотоапаратом. (Вчитель прикріплює на дошку картинки на яких зображені слон, сойка, скат, сова, страус).
-
На дошці прикріплено малюнки.
-
Назвіть, яких тварин зображено на малюнках?
-
Слон, сова, страус, птах (це - сойку), риба (а це -скат).
-
Давайте ще раз разом повторимо назви тварин.
-
слон, сойка, скат, сова, страус.
-
Розгляньте уважно малюнок і дайте відповідь на такі запитання:
-
Кого сфотографував хлопчик?
-
Який перший звук у кожному із цих слів?
-
Хто із цих тварин відноситься до птахів?
-
Хто із цих тварин відноситься до звірів?
-
Хто із цих тварин відноситься до риб?
-
Уважно подумайте. А хто може бути на світлині, яка «перевернута»?
-
Якщо це птах, то сорока, синиця, снігур.
-
Якщо це звір, то собака, свиня.
-
Якщо це риба, то сом, скумбрія.
-
А може ще комаха?
-
Які комахи ви знаєте, що починаються на букву (ес)?
-
Сонечко.
-
Молодці!
-
Вправи з читання
-
У наступному завданні нам подано слова у стовпчиках.
-
Уважно послухайте завдання.
-
Прочитайте слова і назвіть букви, якими вони відрізняються.
-
Ось, наприклад, читаю перший стовпчик:
-
Знайдіть та прочитайте слова, що записані з великої літери.
-
Знайдіть та прочитайте слова, що починаються на склад (са).
-
Знайдіть та прочитайте слова, у яких один голосний звук.
-
Знайдіть та прочитайте слова, які мають склад (си).
-
Знайдіть та прочитайте слова, які закінчуються на букву (и).
-
Знайдіть та прочитайте слова, у яких три голосних звуки.
-
Робота з малюнком
-
Погляньте уважно на малюнок, зображений у нижній частині сторінки Буквара.
-
Яку пору року зобразив художник?
-
Художник зобразив зиму.
-
А ви любите зиму?
-
Так!
-
А чому ви любите зиму? Погляньте на малюнок. Там для вас є підказки.
-
Можна з друзями кататись на санчатах.
-
На ковзанах.
-
На лижах.
-
Можна зліпити снігову бабу.
-
А ще можна з татом чи дідусем змайструвати годівничку для підгодовування птахів взимку і спостерігати за ними.
-
Подивіться ще раз на малюнок. Придумайте йому назву.
-
Зимові розваги.
-
Взимку надворі.
-
Друзі на вулиці.
-
Фізкультхвилинка
-
Діти, ви трохи втомилися сидіти за партами?
-
Так.
-
Давайте зробимо нашу зимову фізкультхвилинку.
(Розводимо руками навколо)
(Рухаємо пальчиками рук, ніби розсипаємо сніг)
(Руки по черзі підносимо вгору (права, ліва,
права, ліва) ніби розсипаємо сніжинки)
(Руки ставимо в боки на пояс і повертаємо тулуб вправо, вліво,
вправо, вліво )
(Тупаємо ногами: права, ліва, права, ліва,
права, ліва, права, ліва)
|
Зимонька до нас прийшла.
Сніг пухкий нам принесла.
І летять, летять сніжинки,
На дерева, на стежинки.
По сніжку як по пирині
Покачаємось на спині.
У заметах сніг лежить.
Під ногами він скрипить.
|
-
Розрухались? Сідайте. Продовжимо працювати.
-
Робота з текстом
-
На наступній сторінці є текст, в якому автор використовує нові й незрозумілі для вас слова. (Вчитель прикріплює на дошку картинки: сосна, шишка, дупло, білка, лис, лосі і називає їх).
-
А чи знаєте ви, що таке дупло? (Вчитель показує малюнок).
-
Хатинка в дереві, де живе білочка.
-
Правильно.
-
Дупло – це порожнина у дереві. Найчастіше дупло зустрічається на старих або мертвих деревах. У них білочки ховають свій зимовий запас – їжу, і зимують.
-
Хтось із вас бачив дупло?
-
Так, на старому дереві.
-
А хто з вас бачив живу білочку?
-
На старій черешні після дощу.
-
В бабусі, на старій грушці. Там у білочки дупло.
-
В парку на сосні.
-
Якого кольору вона була?
-
Коричневого, бурого.
-
А який у неї хвіст?
-
Пухнастий.
-
Будьте уважні. Я зараз вам прочитаю текст і ми разом підберемо до нього заголовок. (Вчитель читає текст).
-
Щоб вдало підібрати заголовок, дайте відповіді на мої запитання:
-
Хто пішов у ліс?
-
Які дерева ростуть у лісі?
-
Кого побачили на сосні діти?
-
Що було в лапках у білки?
-
Які ще тварини були у лісі?
-
А тепер давайте разом підберемо заголовок.
-
«У лісі», «Зустріч у лісі», «Пригода у лісі».
-
А тепер давайте усі разом прочитаємо текст.
Завдання для пошуку в тексті:
-
Прочитайте речення в якому є слово ліс.
-
Віднайдіть і прочитайте речення, у якому мама говорить дітям про дупло.
-
Віднайдіть і прочитайте речення, у якому розповідається про те, хто пішов у ліс.
-
Віднайдіть у тексті усі слові, що починаються на літеру (ес).
-
Підсумок уроку
-
Сьогодні на уроці ви добре попрацювали. Були уважними і активними й закріпили знання про звуки [с], [с`] які позначаються буквою С, с (ес).
Запитання до класу:
-
З якою буквою ви сьогодні «подружидися»?
-
Які звуки вона позначає?
-
Які слова з цими звуками ви запам’ятали?
-
З якими новими словами ви сьогодні ознайомились?
-
На які групи поділяються тварини?
-
Який заголовок ви підібрали до тексту?
(Вчитель роздає дітям вирізані паперові долоньки. З одного боку долонька весела, а з іншого - сумна)
-
Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
-
Підніміть угору вирізані паперові долоньки вашого настрою.