Інтегрований урок з літературного читання та української мови у 2 класі ". Казка «Лисичка-сестричка» (уривки). Вчинок героя казки. Що таке повтор у казці? Лексичне значення слов"

Про матеріал

Інтегрований урок з літературного читання та української мови для учнів 2 класа за темою ". Казка «Лисичка-сестричка» (уривки). Вчинок героя казки. Що таке повтор у казці? Лексичне значення слова" поєднує традиційні та інтерактивні форми роботи: різноманітні вправи для мовленнєвої розминки, вправа "Мікрофон", робота в парах, творча самостійна робота (разнорівнева), робота за підручником тощо.

Перегляд файлу

Інтегрований урок з літературного читання та української мови

(2 клас)

 

Тема.  Казка «Лисичка-сестричка» (уривки). Вчинок героя казки. Що таке  повтор у казці?

Лексичне значення слова.

 

Мета: вчити учнів свідомо і виразно читати казки;

 ознайомити з поняттям «лексичне значення» слова;

розвивати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику; пояснювати лексичне значення слів з опорою на тлумачний словник;

вчити оцінювати вчинки героїв;

виховувати чесність, порядність.

Обладнання: підручник, картки для гри «Додай літеру», серія малюнків до казки, відео фрагмент для фізкультхвилинки, пісня лисички з дитячої опери М. Лисенка «Коза-Дереза», тлумачні словники (1 словник на парту).

Тип уроку: комбінований, інтегрований.

 

Хід уроку

 

  1.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Весело дзвоник у школі лунає,

Діток усіх на урок він скликає.

Добре знає наш шкільний дзвінок,

Що для школяра — важливий кожний урок!

  1. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
  1.     Дихальна гімнастика.

1. Основна вправа (повільний вдих — носом, повільний видих — ротом).

2. Вітерець (повільний вдих носом, швидкий сильний видих ротом).

3. Їжачок (як сопе: швидкий короткий вдих носом, швидкий короткий видих ротом).

4. Квітка (повільний вдих носом, на видиху промовляють «О!»).

 

  1. Гра «Спотиканка» - «Каліграфічна хвилинка».

Гол-гол-гол-гіл-гол.

Чик-чик-чиж-чик-чик.

Сад-сід-сад-сад-сід.

Клі-колі-клі-кві-клі.

Каліграфічний запис складів. Складання слів з даними складами усно.

 Гіл  чиж  сід  кві

  1.     Гра «Додай літеру» - «Словниковий диктант».

(Запис утворених слів у зошит, знаходження зайвого слова (сестричка) .

Слова спокійно жили в книжці,

В яку вдалось пробратись мишці.

Вона початки відкусила,

У себе в нірці схоронила.

 

(Л)_исичка, (к)_урочка, (к)_ачечка, (в)_овчик, (с)_естричка.

 

    З’єднайте два слова і утворіть ласкаву назву казкового героя. (Лисичка-сестричка)

Показ малюнка лисички (додаток 1).

 

  1.     Робота над скоромовкою (на кожній парті лежить малюнок з скоромовкою – додаток 2).

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису:

Лис лисички ніс із лісу.

Знаходження пар слів, які відрізняються однією буквою, записна дошці і в зошити, звукобуквений аналіз пари слів (Лис [лис] – ліс [л’іс]).

 

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя».

Діти повертаються обличчям одне до одного і по черзі переказують казку.

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису

  • Лис лисички ніс із лісу.

— Лисичка-сестричка — це одна з найулюбленіших героїнь українських народних казок. Про неї складено багато дитячих пісень. Послухайте одну з них.

Учні слухають пісню лисички з дитячої опери М. Лисенка «Коза-Дереза».

https://www.youtube.com/watch?v=MfaJDE1Qqas

 

Вправа «Мікрофон».

Лисиця — руда... (хитра, спритна, підступна, пишнохвоста, білогруда...)

— Сьогодні ми почнемо читати українську народну казку «Лисичка-сестричка», а також познайомимося з поняттям «лексичне значення слова». Навчимося користуватися тлумачним словником, а також оцінювати вчинки героїв.

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання першої частини казки вчителем (с. 38-39).

— Хто головний герой казки?

  1. Словникова робота.

Украла                  близько

біжить                  низенько

вклонилася           нишком

вмилася                біленько

переночую            раненько

 

Читання слів «луною» за вчителем.

— На які питання відповідають слова першого стовпчика? другого? Читання значення підкресленого слова учнем.

  1. Читання першої частини казки учнями «ланцюжком».
  2. Фізкультхвилинка.
  3. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

— Що вдалося вкрасти лисичці?

— Куди лисичка попросилася переночувати?

— Як вона вмовляла господарів?

— Які слова добирала?

— Що зробила лисичка вночі?

— Кого вона звинуватила в зникненні курочки?

— Що почала вимагати у хазяїна?

Лисичка уміло підбирає слова, щоб переконати хазяїна. Як ви вже помітили, кожне слово має своє значення. Лексичне значення слова ви можете дізнатися в тлумачному словнику.

  1. Робота за підручником «Українська мова».

- Більшість слів мови зібрано у спеціальних книгах – словниках.  Вам відомі орфографічні словники. Для чого вони? (Відповіді дітей). А для того, щоб дізнатися, що означає те чи інше слово, тобто лексичне значення слова, нам потрібний інший словник – тлумачний, що в перекладі означає «колекція слів».

Читання правила, стор.60.

  1. Коротке пояснення вчителя, як користуватися тлумачним словником.
  2. Ознайомлення учнів з художнім прийомом «повтор».

— Далі, як і в попередніх казках, усе повторюється. Такий художній прийом називають повтором. Продовжте розповідь за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

  1. Робота в парах.

Розповідь учнями продовження казки за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

  1.  Творча самостійна робота (різнорівнева) – додаток 3.

Є такі слова на світі,

Схожі як близнята-діти.

Слово чуєш, а не знаєш,

Що це слово означає.

     Якщо ж хочеш зміст узнати,

Треба речення складати.

 

  • Зібрати пазл, скласти із словом речення, записати його в зошит.
  • Зібрати пазл, записати слово та його лексичне значення з тлумачного словника.
  • Зібрати пазл, прочитати лексичне значення слів в тлумачному словнику. Скласти 2 речення та записати їх у зошит.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Мікрофон».

На уроці я запам’ятав (запам’ятала) …  .

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати першу пригоду лисички та розповідати казку за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

Записати два речення з словом лисички (різне лексичне значення).

 

Як добре, що казка усіх нас зібрала,

Дорослих і діток разом поєднала.

І головне – слова,

Їх значення і сила.

Могутня, неповторна

Як наша рідна Україна!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

 

Додаток 1

 

Картинки по запросу лисичка сестричка рисунок

Додаток 2

 

D:\01.Надя\вчитель року\скоромовка про лиса.jpg

 

 

Додаток 3

 

 

Картинки по запросу хитрая лисичка

 

Картинки по запросу лисичка гриб фото

 

Картинки по запросу лисичка гриб фото

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
28 липня 2018
Переглядів
2416
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку