Інтегрований урок з природознавства, образотворчого мистецтва та української мови на тему Наші проекти. Не зривай першоцвітів. Композиційні прийоми у графіці та живописі. Весна прийшла. Розвиток зв'язного мовлення. Складання казки за малюнком
Інтегрований урок з природознавства, образотворчого мистецтва та української мови
Тема. Наші проекти. Не зривай першоцвітів. Композиційні прийоми у графіці та живописі. Весна прийшла. Розвиток зв’язного мовлення. Складання казки за малюнком
Мета. Вчити учнів розпізнавати першоцвіти; відтворювати глибину простору за допомогою кольору, деталізації переднього плану та методу загороджування; вчити учнів складати казку за серією малюнків, будувати речення і текст; розвивати спостережливість, кольоросприйняття ока, уяву, формувати естетичні почуття, смак; розвивати усне і писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати охайність при письмі, бережливе ставлення і любов до природи, охайність під час малювання фарбами.
Обладнання. Папір для малювання, гуаш, пензлі, ємності з водою, серветки для витирання рук та пензлів, репродукції картин (В. Бакшеєв «Блакитна весна», О. Шевельов «Весна. У садибі», І. Левітан «Квітучі яблуні»), запис шуму весняного лісу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня! Сідає спочатку краса класу – дівчатка, а потім сила – хлопчики.
II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. Перевірка домашнього завдання
— Розкажіть про свої спостереження за працею людей навесні у нашій місцевості.
2. «Мозковий штурм»
- Як ви вважаєте, чому з’явилися приказки та прислів’я, які я вам зараз прочитаю?
• Весна багата водою.
• Весна багата на квіти, а хліба в осені позичає.
• Весна — наші отець і мати: хто не посіє, не буде жати.
• Проспиш весною — заплачеш зимою.
• Весна красна квітками, а осінь пирогами.
• Весна кличе в поле.
• У весняну погоду і смутний веселим буває.
• Квітень — з водою, а травень — з травою.
• Травень ліси одягає — літа в гості чекає.
3. Слухання вірша
- Послухайте, як оспівують прихід весни поети.
ДЕ ПОДІЛАСЯ ВЕСНА?
Диво дивне, дивина —
Де поділася весна?
Ми гуртом її шукали
І до сонечка гукали:
«Подивись-но з висоти,
Де нам весноньку знайти?»
Каже сонце: «Ось вона!
Спить у пролісках весна.
По снігах вона блукала,
От у лісі й задрімала.
А тепер я залюбки
До весни зроблю стежки!»
Враз з’явилися струмочки,
Задзвеніли як дзвіночки
По долинах, по ярах
І весні вказали шлях.
(Л. Цілик)
ТАК ПОЧИНАЄТЬСЯ ВЕСНА
Знов починається весна!..
Знов починаються дива...
То серед двору із-під снігу
Раптово визирне трава,
То раптом лагідні веснянки
Засіють щоки та носи,
Чи розщебечуться —
Ще зранку! —
Птахи на різні голоси!
А вчора...
Вчора...
Що й казати!
Всі веселилися до сліз:
Славко —
Дражнило й задирака —
Наталці проліски приніс!..
І зовсім це не дивина:
Так починається весна!
(А Костецький)
- Як приходить весна, згідно віршів?
- Про які перші весняні квіти йдеться у віршах?
- Які інші ранньоквітучі весняні квіти ви знаєте?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому не можна зривати першоцвіти, навчитеся малювати одного з них, а також створите казку про проліска.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
— Перші весняні квіти називають «першоцвітами», або «очима землі». Справді, земля ніби розплющує їх, прокидаючись від зимового сну. Ледь пригріє у березні сонечко, як з’являються молочно-білі підсніжники, лазурові проліски, білий та бузковий ряст. Люди завдають чимало шкоди ранньоквітучим рослинам, особливо підсніжникам, проліскам, конваліям. Багато рослин стали рідкісними. Це проліски, фіалки, медунки, дзвіночки тощо. Найкрасивіша квітка — та, що квітує там, де зросла. Не губіть її! Такі квіти, як підсніжник звичайний, проліски, лілія лісова, конвалія, сон-трава, занесені до Червоної книги.
2. Споглядання картин художників
3. Інсценізація
— Квіти дарують нам насолоду, а також позитивні почуття. Які? (Радості, спокою, краси, загадковості, гарного настрою, любові, життя, ніжності, цікавості, свіжості, тепла)
— Але квіти теж хочуть сказати нам про свої почуття.
Учні виступають у ролі квітів.
П і д с н і ж н и к и. Ми з’являємося найпершими, коли ще лежить сніг. Нас вважають сміливими і сильними. Але тільки-но ми зацвітаємо, нас зривають. Нам сумно. Через те ми потрапили до Червоної книги України. Але від цього нас не стало більше. Ось чому ми не радіємо! Надія лише на тебе, друже!
П р о л і с к и
Іще сніг не зійшов із землі,
А ми вже визираємо,
Весняне сонечко вітаємо,
Синім цвітом зацвітаємо.
Якщо рідну природу ти знаєш,
То одразу нас ти впізнаєш.
— Ми — проліски. Нас теж стає все менше і менше. Нам сумно. Надія лише на тебе, друже!
С о н-т р а в а
Ллється зранку навкруги
Знов мелодія весни —
То у лісі жива
Гарна квітка сон-трава.
— Через красу та лікувальні властивості нас нещадно винищують. А як хочеться, щоб збереглися назавжди наші чудові фіолетово-лілові килими! Надія лише на тебе, друже!
Р я с т
Вітерець зиму розтряс.
І в лісочку на горбочку
Виріс ряст, синій ряст.
— Я дуже ніжний, швидко в’яну, тому не рвіть мене! А крім того мої квіти дуже люблять бджоли, та і людям я приношу користь: з моїх бульб виготовляють цінні ліки. Надія лише на тебе, друже!
К о н в а л і я
Ми квіточки ніжні,
Тендітні, білосніжні.
Послухай, як срібно
Дзвенить наш голосок:
«Не треба, не треба
Зривати квіток!»
— Надія лише на тебе, друже!
4. Вправа на релаксацію
- Уявіть собі галявинку, вкриту пролісками.
- Що вона вам нагадує?
- Чи не здається, що то весна зіткала яскравий килимок?
- А може то ніжна хмаринка впала на землю?
5. Інструктаж
6. Самостійна практична діяльність учнів. Зображення весняного квітучого саду з урахуванням правил розміщення ближчих та дальших предметів на площині аркуша
7. Виставка робіт учнів
8. Динамічна пауза
9. Словесне малювання
10. Читання вірша підготовленим учнем
Я перша квіточка весни,
Я пролісковий цвіт.
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ.
У мене очі голубі,
Такі, як неба синь.
Росту між кленів і дубів,
Люблю і сонце, й тінь.
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть.
Я полюбив ліси, гаї,
Живу іздавна тут.
(Марія Познанська)
11. Колективне складання казки
Був собі маленький пролісок. Зимою він спав у мерзлій землі. Йому було холодно. Снилася проліскові весна.
Одного разу пригріло сонечко. Земля відтала. Квіточці стало тепло. Прокинувся пролісок і потягнувся.
«Це , мабуть, весна!»- подумав він.
Розкрив свої блакитні очі, усміхнувся і сказав:
12. Руханка
- Уяви, що ти – пролісок. Передай рухами, як пробуджується квітка.
V. Узагальнення й систематизація знань.
1. Робота за підручником (с. 112–113)
— Доведіть, що першоцвіти потребують охорони.
2. Слухання вірша
- Прослухайте вірш у музичному супроводі.
Я бачив, як зірниця впала,
Як на снігу вона палала,
Як сніг, біліший від лілеї,
Вночі іскрився біля неї.
Де і темноті зоря згоріла,
З’явилась вранці квітка біла,
І сонце стало ніби вище,
І сніг лежав, як попелище.
(Дмитро Павличко)
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які квіти приносять весну? Чому їх називають першоцвітами?
— Які квіти розквітають у кінці весни, в травні? (Конвалії, кульбаби, фіалки)
— Багато хто збирає навесні букети весняних рослин. Чи добре це? (Ні)
— Чому не слід рвати квіти?
— Які квіти занесені до Червоної книги?
— Чому потрібно оберігати ці квіти?