Інтегрований урок з російської мови та трудового навчання «Все про каву»

Про матеріал

Мета: поглибити знання учнів про каву як рослину, її біологічні особливості; ознайомитися зі складом кавових зерен, їх користю та шкідливим впливом на організм; розглянути, історію поширення кави по світу; ознайомитися з найбільшими країнами-виробниками кави, традиціями та звичаями, які з нею пов'язані. Розглянути різноманітні рецепти приготування кави, цікаві факти про цю рослину. Розвивати в учнів пізнавальний інтерес, вміння самостійно працювати, спостережливість, уважність, вміння слухати та висловлювати свою думку, розширювати кругозір.

Обладнання: політична карта світу, вислови про каву, комп'ютер, проектор, слайди презентації, малюнки

Міжпредметні зв'язки: географія, історія, російська мова, хімія, біологія.
Перегляд файлу

Інтегрований урок з російської мови та трудового навчання  «Все про каву».

Сценка «Реклама»

Мета: поглибити знання учнів про каву як рослину, її біологічні особливості; ознайомитися зі складом кавових зерен, їх користю та шкідливим впливом на організм; розглянути, історію поширення кави по світу; ознайомитися з найбільшими країнами-виробниками кави, традиціями та звичаями, які з нею пов’язані. Розглянути різноманітні рецепти приготування кави, цікаві факти про цю рослину. Розвивати в учнів пізнавальний інтерес, вміння самостійно працювати, спостережливість, уважність, вміння слухати та висловлювати свою думку, розширювати кругозір.

Обладнання: політична карта світу, вислови про каву, комп’ютер, проектор, слайди презентації, малюнки

Міжпредметні зв’язки: географія, історія, російська мова, хімія, біологія.

Оформлення: назви лабораторій, вислови про каву:  

Говорять, все прекрасне в житті, або шкідливе, або аморальне, або від цього гладшають … за винятком кави.  

Є речі, які варті того, щоб їм зберігати вірність. Наприклад, кава…

Краще три дні без їжі, ніж день без кави.  

Кава має бути чорною як пекло, сильною як смерть, солодкою як любов.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

- Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Фронтальне оптування учнів:

1. Назвіть види напоїв.

2. Які напої відносять до гарячих?

3. Словарна робота

ІІІ. Основна частина уроку

Учитель трудового навчання

Ка́ва — напій, що виготовляється зі смажених плодів кавового дерева. Це стародавній напій, який має багату історію. За деякими оцінками, кавовий напій є другою за об'ємами споживання речовиною на Землі після води. Споживання кави вже давно набуло ознак окремої культури, оспіваної митцями різних епох. Розчинна кава увійшла до десятки найгеніальніших винаходів людства. Запаморочливий аромат, простота і швидкість приготування.

Учитель російської мови

Кофе - не только замечательный напиток, это и своеобразный утренний ритуал, и повод для общения, и первого свидания, и проявления любви

Сегодня кофе самый популярный напиток в мире. Человечество в среднем ежегодно выпивает более 400 млрд. Чашек этого ароматного напитка. Кофе – это не просто напиток, в ней присутствует таинственный дух, приносящий неподдельное наслаждение. Арабские купцы уверяли, что те, кто пьют кофе, окажутся в раю. Кофе широко используется в геральдике рядом с пшеницей, рисом, пальмой и дубом. Ветви с плодами этого растения можно увидеть в гербовых венках Бразилии, Уганды, Сальвадора, Коморских островов.

Учитель хімії

Сьогодні ми з вами здійснимо віртуальну подорож. Уявіть, що ви знаходяться в Інституті кави і є співробітниками різних лабораторій та відділів:  біохімічна лабораторія,  технологічна лабораторія,  відділ зовнішніх зв’язків.

Притча про каву

Почнемо нашу подорож і слово надається дослідникам з біохімічної лабораторії

Учень 1

Що означає слово «кава» і яке його походження?   

 Кавовий напій відомий людині з давніх-давен. Про це свідчать розповіді й легенди, що дійшли до наших днів. Часто можна почути легенду про пастуха, який звернув увагу на надзвичайну жвавість кіз, які харчувалися листям і плодами кущів, що росли на схилах гір. Спостереження пастуха за «козами-танцівницями» використав настоятель місцевого монастиря. Відвар кавових плодів і листя допомагав ченцям без позіхання витримувати довгі нічні моління.

Історія згадує про мандрівників, які брали в далеку дорогу плоди кавового дерева. Відвар з них допомагав долати втому, додавав бадьорості й сили. Так це було чи ні, судити важко. Важливо одне: чудесні властивості кавових плодів були помічені й заслужено оцінені.

Назва гірської місцевості на південному заході Ефіопії — Каффа — дала ім'я деревам, що приносять ці плоди. Можна також припускати, що спочатку кава була не напоєм, а їжею. У кам'яних ступках африканські племена товкли плоди кавових дерев, змішували із тваринним жиром і ліпили з цієї суміші круглі кульки. Це було їм харчами у військових походах. Жир разом із протеїном сирої кави забезпечував достатню калорійність їжі, а кофеїн слугував стимулятором. Слідом за цим з'являється вино, приготовлене із соку спілих ягід кави, що перебродив, змішаного з холодною водою. Тільки після цього кава перетворюється на гарячий напій. Вона починає свій шлях по арабському світу як культовий напій, потім як лікарський засіб і нарешті як повсякденний напій.

Учень 2

Как выглядит кофейное дерево?

Путь кофейных зерен к нашему столу начинается издалека. В тропических районах Африки, Америки и Азии растут вечнозеленые деревья и кустарники семейства Мареновые. Эта семейство объединяет до 5 тыс. видов, 50 из них – кофейне деревья, плоды которых позволяют нам наслаждаться вкусным и ароматным напитком. Подавляющее большинство деревьев на кофейных плантациях относится к виду кофе аравийский, или арабика. Листья - темно-зеленые, кожистые, блестящие, они сохраняются на дереве от трех до пяти лет. В пазухах листьев прячутся цветы, приятно пахнут и напоминают белые цветы жасмина. Плоды кофейных деревьев красные или черно-синие, размером как большая вишня. Обычный плод содержит два семени. Но случается и так, что одна из семян остается в зачаточном состоянии. Такие плоды чаще находят на краях ветвей и собирают отдельно для приготовления «кофе-жемчужины», качество которой, по мнению знатоков, особенно высокое.

Учень 3

Що любить ця рослина?

Вид кавового дерева й, відповідно, плодів залежить, безумовно, від сорту, кліматичних умов, ґрунту, способу вирощування. Найкраще кавові дерева виростають на пухкому ґрунті в теплому кліматі. Такі умови на земній кулі характерні для екваторіальної та тропічної зон. Ґрунт повинен бути вологим, але не перезволоженим. Дуже чутливі кавові дерева до температури. Холод знищує кавові дерева. При температурі повітря нижче 8°С кавові дерева можуть загинути. Ось чому в природних умовах Європи вони не зустрічаються.

Даремними виявилися спроби вивести сорти кавових дерев, менш чутливих до холоду. У нашій країні кавове дерево можна побачити тільки в оранжереях ботанічних садів. Кавові дерева дають урожай з 5-7 до 50 років, але інтенсивне плодоносіння триває тільки 15 років. Оскільки сезонні зміни в тропічному й субтропічному кліматі невеликі, дерева цвітуть і плодоносять протягом усього року. За рік одне дерево дає до 3 кг сирих кавових зерен, а з 1 га плантацій їх одержують до 20 ц.

Учень 4

Як кава поширилися по світу?

З Африки кавові дерева потрапляють у Ємен, де, за свідченням рукописних джерел, кава була відома вже в 875 р. Можливо, так воно й було, оскільки в VI ст. н. е. Ємен перебував під владою Ефіопії. Досить швидко кава на Близькому Сході стає улюбленим і розповсюдженим напоєм. Пили каву, усівшись на килимах у затінку дерев або в кав'ярнях . Кава вважалася напоєм воїнів, яким вона додає сили в походах, а також філософів, яким додає мудрості. Із Близького Сходу почалася мандрівка кави по світу.

Європа познайомилася з кавою наприкінці XVI ст., а в наступному сторіччі кава остаточно ввійшла в побут європейців.

У Росії кава з'явився пізніше, ніж у Західній Європі, і довго використовувалася тільки як лікарський засіб. Але ось, перебуваючи в Голландії, звик до кави Петро І і з властивою йому енергією почав пропагувати цей напій у себе на батьківщині. Кава, зокрема, подавалася на знаменитих Петровських асамблеях. Однак є всі підстави вважати, що з огляду на давні стосунки України і Туреччини, козаки мали куштувати каву майже одночасно з турками.

Учитель трудового навчання

А зараз своїми дослідженнями поділяться фахівці з технологічної лабораторії – репортаж з фабрики.

Учень 5.

Які існують види кави?

 Фахівці вважають, що кількість різних сортів кави на земній кулі перевищує тисячу. Залежно від своїх якостей кожний сорт використовується по-іншому. В XX ст. був виявлений ще один вид кави, що одержав визнання. Це робуста. Дерева робусти вперше були виявлені в Заїрі (колись Бельгійське Конго) дикорослими й почали культивуватися на початку XX ст.. Кращі сорти робусти вирощують на Мадагаскарі й у Гвінеї. Існує ботанічна класифікація кави: арабіка, робуста, ліберика.

Більш поширена класифікація географічна. Каву називають за ім'ям місцевості, де вона вирощена, або порту вивозу. Сказати «бразильська кава» - майже нічого не сказати. Більше половини бразильської кави надходить на світовий ринок під загальною назвою сантос. Також виробляють сорти мінас, парана, ріо. Високою репутацією в усьому світі користується також колумбійська кава: медельїн, вірменія, манісалес, сьюпремо.

Учень 6

Какова история приготовления кофе?

Когда-то давно люди стали употреблять в пищу кофейные зерна после того, как узнали об их тонизирующие свойства. Известно, что африканские воины брали с собой в дальние странствия кофейные зерна. Жевать зеленые зерна было очень полезно, но очень невкусно. О том, что зерна можно обжаривать, люди случайно узнали намного позже: после сжигания кустов кофейного дерева в пепле находили "жареные" кофейные зерна, очень приятные на вкус. Потом кто-то догадался измельчить обжаренные бобы и заварить порошок кипятком. Напиток, получившийся очень быстро покорил людей своим тонким ароматом и вкусом. С тех пор кофе стал не только способом повышения жизненного тонуса - многим кофеманам просто нравится наслаждаться изысканным вкусом любимого напитка в любое время суток.

Наиболее старым и простым способом приготовления кофе, широко используемым и сегодня, является заваривание кофе в турке, или джезве. По названию этого сосуда нетрудно догадаться, что этот способ пришел в Европу из Турции. Правда, традиционный кофе по-турецки варят не в плите, как мы делаем сегодня. Турку с водой и кофе зарывают по шею в раскаленный песок - в считанные секунды вода начинает закипать, и турку быстро вытаскивают из песка. Кстати, кофе по-турецки принято подавать с гущей.

Бытовые электрические кофеварки стали последним достижениям в методах приготовления кофе.

Учитель російської мови

Расказ про музеи кофе и памятники кофе.

Учень 7

Чи буває кава з інших рослин?

У зв'язку з поширеною думкою про шкоду кофеїну, в останні десятиліття робилися спроби замінити натуральну каву насінням, листям, плодами, стеблами, корінням багатьох культурних і дикорослих рослин. Дуже давно стала відомою кава з цикорію, а трохи пізніше напої з жолудів, ячменю, каштанів, жита та інших рослин. Спочатку ці продукти застосовувалися для фальсифікації напою з натуральної кави. А потім виявилося, що додавання цих продуктів у натуральну каву в багатьох випадках не погіршувало напій, а робило його м'якшим, приємнішим на смак, в ряді випадків — кориснішим. До того ж, для осіб, які страждають на серцево-судинні захворювання і звикли до вживання кави, ці кавові напої відкрили можливість задовольняти заборонені потреби. Таким чином, з фальсифікатора ці напої перетворилися в гідних замінників.

У сьогоднішньому розумінні кавові напої являють собою суміш обсмажених і розмелених зерен зернових злаків, сої, цикорію, жолудів, каштанів, насіння шипшини тощо, приготовлену без домішок натуральну каву або ж з вмістом натуральної кави порядку 6, 10 і 20%.

Учень 8

Чи поступається розчинна кава меленій?

Останнім часом набула широкої популярності розчинна кава. По-різному можна ставитися до напоїв на її основі, однак, безперечно, у неї є свої прихильники.

На відміну від загальної думки, історія розчинної кави досить давня. Ще в 1901 році у Чикаго хімік японського походження Саторі Като виготовив у лабораторії перші зразки кавового порошку. У 1938 році швейцарський хімік Макс Моргенталер розробляє свій метод виготовлення розчинної кави на замовлення Анрі Нестле, підприємця і також хіміка, який вже встиг заробити гроші на виготовленні сухого молока. Разом вони запроваджують бренд Нескафе.

Учитель російської мови

Слово надається фахівцям відділу зовнішніх зв’язків – по країнам та континентам.

Учень 9

Які країни є основними виробниками кави?

У бразильському місті Сан-Паулу на центральній площі височіє оригінальний монумент — бронзове кавове деревце, символ багатства країни. В економіці не тільки Бразилії, а й багатьох інших країн кава відіграє важливу роль. У світовій торгівлі за обсягом операцій купівлі-продажу кава поступається тільки нафті, посідаючи друге місце. Щорічно на світовому ринку продається кави на суму більш ніж 2 млрд. доларів. Для багатьох країн це основне джерело прибутку. Мільйони людей пов'язані з виробництвом кави і торгівлею нею. За площею плантацій кава випереджає такі культури, як чай і какао. На світовий ринок каву поставляють більш як 50 країн. Усього щорічно виробляється близько 4,5 млн. т кавових зерен. Велику роль відіграє ця культура в економіці латиноамериканських країн.

Після Бразилії найбільшими виробниками кави є Колумбія, Гватемала, Сальвадор. На частку кави в експорті Колумбії припадає близько 60 %. Серед інших країн Латинської Америки можна назвати Коста-Ріку, Сальвадор, Домініканську Республіку та Мексику. У післявоєнні роки бурхливо розвивається виробництво кави в Африці. Це Кот-Д’івуар, Ангола, Кенія, Заїр, Камерун та Ефіопія. Кавовим плантаціям в Індії вже майже три століття.

Учень 10

Розкажіть про споживання кави в різних країнах. Які існують кавові традиції?

Не можна уявити собі країни Близького Сходу без кави. Тут її п'ють скрізь — дома, у гостях, на вулиці, у кав'ярнях, у будь-яку пору дня і ночі. Каву тут запивають невеликим ковтком чистої холодної води, що ще більше підкреслює аромат і своєрідність самої кави. В арабських країнах частування гостей кавою — традиція, ознака поваги й пошани.

Не дивно, що кава панує в країні, яка дала світові кавове дерево, — Ефіопії.. Крім того, там ще готують схожий на чай напій з листя кавового дерева. За кількістю кави, що припадає на кожного жителя, попереду — Швеція, США, Фінляндія, Данія. Ці країни є найбільшими імпортерами кави.

Кава — повсякденний напій у європейських країнах. У ХІХ ст. лідером споживання кави в Європі була Німеччина, але в XX ст. це вже не так. У Франції припадає 5,5 кг за рік на людину, але особливо багато п'ють кави в скандинавських країнах: 11—12 кг на людину. Дуже люблять каву у Швеції та Італії.

Німеччина посідає друге (після США) місце у світі, але за рівнем споживання кави на особу. Японія – це чи не єдина країна, де святкують свято кави – 1 жовтня.

Хоч чай залишається традиційним напоєм у нашій країні, сьогодні можна впевнено говорити й про велику популярність кави. Споживання кавових зерен значно збільшилося.

У нашій країні працює кілька сучасних потужних кавопереробних підприємств, що випускають різноманітні асортименти кавових напоїв. З них можна назвати підприємства в Одесі, Львові.

Учень 11

В чому соціальний аспект споживання кави?

Споживання кави відіграє дуже важливу роль у спілкуванні між людьми. Ритуал приготування і пиття кави у багатьох народів є часткою національної культури. При цьому чашка кави міцно асоціюється з моментом спокою між напруженими частинами дня або з пробудженням вранці, коли людина або залишається наодинці зі своїми думками, або неспішно розмовляє з друзями чи рідними. Саме ці соціальні моменти дали поштовх великій популярності кав'ярень, або кафе.

Учитель російської мови

Сегодня кофе – это один из наиболее ценных товаров в мировой торговле, который по своему значению уступает только нефти.

Азбука вкуса

Эспрессо - именно на его основе готовятся все остальные виды напитков. Для одной порции 1 чайная ложка молотого кофе и 40 мл горячей воды.

Распространены разновидности:

Эспрессо макиато (стандартная порция, украшенная капелькой молочной пены)

Романо (подается с лимоном)

Коретто (с несколькими капельками алкоголя)

Лунго (берут больше воды - 50-60 мл).

Американо - эспрессо с добавлением кипятка. Обычный объем - 120 мл

Капучино - эспрессо со взбитой молочной пеной. Молоко взбивается с помощью парогенератора.

Ристретто - самый концентрированный и бодрящий кофе (7 ложек кофе на 20-25 мл воды). Порция рассчитана на 1-2 глотка. Используется, как правило, без сахара. Подают вместе со стаканом холодной воды.

Латте - это коктейль, состоящий из трех частей: молока, эспрессо и молочной пены. Напиток подается в специальном высоком стакане с трубочкой. Можно добавлять сиропы.

Мокко - латте с добавлением растопленного шоколада (видео)

Учитель трудового навчання

Медична група – «Кава-ТВ» - репортаж-бесіда про корисні та цілющі властивості кави.

Учень 12

Чи є у каві вітаміни? Як вони впливають на організм людини?

У кавових зернах, хоча і в невеликих кількостях, знайдені вітаміни В1, В2, В6, РР і Е, що беруть участь в обміні речовин, у процесах регенерації і зміцнення тканин, а також у захисті організму від несприятливого впливу навколишнього середовища. Однак, в приготованій кави їх концентрація дуже мала.

Учень 13

Чи можна використовувати каву як ліки? Які недуги виліковують кавою?

Кава сьогодні широко відома насамперед як ароматний напій, що бадьорить. Але її використовують не тільки в харчуванні людини, а й із лікувальною метою. Навіть у боротьбі із серйозними захворюваннями. Адже в зернах кави сконцентровано багато корисних речовин — органічні кислоти, вітамін РР, мінеральні речовини: калій, магній, кальцій, фосфор, залізо. А ще — кофеїн, завдяки якому каву відносять до тонізувальних речовин і використовують для зняття втоми. Недарма кава по-арабськи означає «бути сильним», «активним», «міцним». На Сході вважали, що кава прискорює думку, веселить серце, допомагає проти мігрені, очних хвороб, від подагри, водянки й цинги.

Сучасні експериментальні й клінічні дослідження підтвердили, що тонізуюча, підбадьорлива дія кавового напою пов’язана насамперед із кофеїном, що справляє стимулювальний ефект на центральну нервову систему. Особливо відчутно проявляється його дія на кору головного мозку. Активізуючи клітини кори головного мозку, кофеїн сприяє більш швидкому створенню нових умовних рефлексів, поліпшує умовно-рефлекторну діяльність у цілому, справді підвищує працездатність, створює у багатьох людей гарний настрій, викликає почуття бадьорості.

Учень 14

Коли кава може бути небезпечною?

Уживання кави як напою дітям протипоказано, тому що може спричинити в них стан тривоги й нервозності. У разі споживання кави ввечері й у пізні години, передозування може розвинути безсоння. Надмірне споживання кави — небезпечне. Воно підсилює збудливість організму, іноді зумовлює головний біль, навіть напади страху, запаморочення. Не слід уживати каву, й маючи деякі захворювання. Наприклад, за жовчнокам’яної хвороби, хронічних серцевих захворювань, що супроводжуються прискоренням серцебиттям й порушенням діяльності серця, високого тиску крові, виразкової хвороби, неврозу. Виявилося, що кава також впливає на роботу деяких залоз внутрішньої секреції. Наприклад, вона підвищує засвоюваність цукру й пригнічує вироблення гормонів щитоподібної залози. Тому людям зі схильністю до діабету й порушеннями з боку щитоподібної залози варто проконсультуватися зі своїм лікарем, скільки і як можна вживати кави.

Учень 15

В яких сферах життя людини ще можна застосовувати каву?

В тих місцях, де вирощують каву, знають безліч способів застосування її у повсякденному житті. У нас застосування кави обмежене, але все-таки… Мелена кава покращує зовнішній вигляд. Використана кавова гуща є чудовим засобом для очищення шкіри. Окрім цього, дрібно мелена кава темного обжарювання – відмінний бронзат (надає шкірі кольору засмаги).

Кава допомагає у господарстві. Розчином кавової гущі з гліцерином протирають темні шкіряні речі – це освіжає та надає їм блиску.

Ну і звичайно кава допомагає зазирнути в майбутнє – про гадання на кавовій гущі всі чули.

Учитель російської мови (кантата Баха)

Кава в житті відомих людей.

Многие выдающиеся люди любили и уважали кофе.

Композитор Иоганн Себастьян Бах в 1732 году даже написал кантату № 211, которая прославляет кофе. Это даже не кантата, а веселая короткая оперетта.

Оноре де Бальзак обожал кофе и не ленился обойти весь Париж в поисках наиболее ароматного сорта. К сожалению, писатель злоупотреблял кофе и под конец жизни это заметно ухудшило состояние его здоровья.

Российская императрица Екатерина II была большой поклонницей кофе, который для нее готовили очень прочной (400г на пять чашек).  А Екатерина привыкла к такому крепкого напитка, который помогал ей быть постоянно быстрой и деятельной.

Король Франции Людовик XV сам варил себе кофе - он никому не доверял процесс приготовления ароматного напитка. Придворные никак не могли взять в толк, почему так происходит. Основной догадка - король боялся быть отравленным.

ІV. Узагальнення й систематизація

Вікторина

  1. Які країни є головними експортерами кави? (50 країн: Бразилія, Колумбія, Уганда, Гватемала, Сальвадор, Мексика, Індонезія, Коста-Ріка, Камерун, Перу, Кенія, Конго, Нікарагуа, Еквадор, Гондурас, Гаїті, Венесуела та ін.)
  2. Які країни споживають найбільше кави? (Країни Латинської Америки, Швеція — 7,3 кг у рік на людину, США, Фінляндія, Данія, Італія.)
  3. Скільки є сортів кави? Які з них ви знаєте? (Є понад 1000 сортів кави. Ефіопія (аравійський сорт) — Арабіка, Робуста, Харар, Джимо; Бразилія — Сантос, Парана, Мінас; Гвінея — Робуста; Йемен — Мокко; до Мокко додають, бо його дуже мало вирощують, Яффей, Шаркі, Матарі, Хеймі.)
  4. Як називають посуд, у якому заварюють каву в Турції? (Джезва, турка).
  5. 8. Який великий композитор прославив каву в своєму творі? (Бах. Кавова кантата №211.)
  6. 14. Як називається плід кавового дерева? (Ягода-кістянка)
  7. 15. Який російський поет часто відвідував у Петербурзі кав’ярню Вольфа і Беранже? (Пушкін)
  8. 18. Які тварини, згідно легенді, допомогли людям відкрити для себе каву? (Кози)
  9. 19. Якого кольору ягоди кавового дерева? (Червоні)

V.  Підведення підсумків

Рецепти приготування кави

Рецептів приготування цього напою превелика множина: до кави додають прянощі, есенції, сіль, перець, вершки, морозиво, коньяк, лимон, лід. Але головним в рецептурі є настрій: кава дуже чутлива до біополя людини, яка її готує, а значить, якщо хочете зварити дійсно чудовий напій, не надумайтеся робити це у поганому настрої.

Цікаво, що жителі Ефіопії (яку вважають батьківщиною кави) перед тим, як пити цей напій, миють руки і полощуть рот; італійці в процесі приготування вимовляють спеціальну молитву, китайці вважають каву модним напоєм, а на Тайвані навіть фарбують чашки в кафе в залежності від вмісту кофеїну в напої: в червоний, жовтий або зелений колір.

Віденська кава

Готують дуже міцну каву, розливають у чашки. На поверхню кладуть чайну ложку вершків, збитих із цукром. Зверху посипають шоколадом.

Бразильська кава

125 г шоколаду кришать і розчиняють в 0,5 чашці гарячої кави. Потім доливають З чашки гарячого молока, безперервно збиваючи суміш. Цукор кладуть за смаком і розливають у 4 чашки.

Кава по-арабськи

Змішують чашку дуже міцної кави з чашкою какао і додають зверху трохи вершків.

Мармурова кава

Тепле молоко наливають на дно чашки й обережно додають каву, не перемішуючи.

Кава по-турецьки

Беруть джезву, кладуть цукор за смаком і доливають воду. Як тільки вода закипає, додають каву (на 50 г води два шматочки цукру й одну чайну ложку кави). Повільно нагрівають на слабкому вогні.

Кава по-ірландськи

Чашку прогрівають гарячою водою, а потім витирають, щоб була сухою. Наливають у неї дві чайні ложки горілки і насипають одну-дві ложки цукру, доливають дуже гарячу каву і зверху кладуть дві чайні ложки збитих вершків.

Кава по-римськи «Глорія»

На 4 чашки гарячої міцної кави — 4 кубики льоду, 1 чарку коньяку, кілька паличок кориці, цукрової пудри за смаком.

Кава по-французьки

На 6 ч. ложки змеленої в пил кави — 4 чашки окропу, щіпку солі, 1 чарку французького або вірменського коньяку, цукру за смаком та бажанням.

Кава «Рояль»

На 4 шматочки цукру-рафінаду — 4 чашки киплячої чорної міцної кави, коньяку чи рому для ароматизації.

Шоколадна кава

На 1 плитку шоколаду — 1/4 л міцної кави, вершків за бажанням. Шоколад розчиняють в гарячих вершках, перемішують з кавою і швидко розливають по чашках, поклавши зверху збиті вершки.

Айс-кава по-англійськи

На 60 г меленої кави — 4 кульки морозива по 15 г кожна, 150 г вершків, 400 мл окропу.

Підбиття підсумків.

 

Цікаві факти про каву

52% американців регулярно п’ють каву.  

1 акр (~ 40 соток) кавових дерев можуть дати до 5 тонн кавових зерен, які після обробки перетворяться в тонну меленої кави.  

Вважається, що першим цукор до кави став додавати король Франції Луї XIV в 1715 році.  

У 1657 році в Британії кава рекламувалася як ліки від цинги та подагри.  

Компанії-виробники кави виготовляють велику кількість кави без кофеїну. Видалений з порошку кофеїн вони продають фармацевтичним компаніям.  

Кавове дерево «Арабіка» може дати до 6 кг кави на рік, залежно від вологості і температури повітря.  

Австралійці п’ють на 60% більше кави, ніж чаю.  

Перед обсмажуванням деяких сортів кави їх зелені зерна зберігаються кілька років. Експерти вважають, що їх смак при цьому поліпшується.  

Перша кав’ярня у Франції була відкрита на початку 17 століття, однак перед цим кава продавалася на вулицях арабськими торговцями у своєрідних «автоматах».  

Бразилія виробляє третину світового обсягу кави – це понад півтора мільйона тонн кави на рік.  

З 1850 року ручна кавомолка стала незамінним атрибутом на кухні в США для середнього класу населення.  

Кофеїн заборонений Інтернаціональним Олімпійським комітетом. Якщо в крові атлета більше 12 мікрограм кофеїну, він дискваліфікується. Щоб досягти такого рівня, досить випити 5 чашок кави.  

Лимон додають в каву вже протягом кількох сотень років (його почали додавати раніше, ніж цукор).  

Кава як ліки досягла найвищого розквіту в Англії в 16 столітті. У той час мікстура з кави, масла і меду призначалася як зігріваючий засіб при багатьох хворобах. Пізніше в цій ролі стали використовувати чай.  

Кавові зерна, як виноград, дуже чутливі до температури, вологості, тиску, і термінів їх збирання.  

Кава обсмажується при температурі 200-220 градусів Цельсія. Чим довше процес обсмажування, тим темніше вийде кава. Тривалість обжарювання в середньому 10-20 хвилин.  

Кава класифікується за трьома ознаками – якість зерен (сорт, висота над рівнем моря), якість приготування і розмір зерна.  

Кава вирощується в 45 країнах світу.  Кава – найпопулярніший напій у світі. Щорічно його випивається 400 мільярдів чашок.  Один з факторів, що сприяє популярності кави – на смак він поєднується майже з усім.  

Мішки для кави зазвичай виготовляються з конопель, і важать близько 70 кг при повному завантаженні. Потрібно 600 000 зерен для наповнення такого мішка.  

Кавові дерева – вічнозелені, виростають до 5 метрів у висоту, однак зазвичай обрізаються до висоти 2 з половиною метра для полегшення збору врожаю.  Кавові дерева запилюються самостійно.  

Кава вперше стало відомою в Європі як «арабське вино».  

Кава, поряд з пивом і горіховим маслом, увійшла до десятки найбільш впізнаваних ароматів світу.  

Чорні зерна кави зазвичай містять менше кофеїну, ніж їхні світлі аналоги. Чим довше обсмажується кава, тим менше в ній кофеїну.  

У США кава вирощується тільки на Гаваях і збирається в період між листопадом і квітнем.  

Кава у вакуумній упаковці вперше була представлена в 1900 році братами Хілл.  

Кава з льодом стала популярною в Японії з 1945 року.  

У 1763 році у Венеції було більше 200 кавових магазинів.  

У 1790 році в США була відкрита перша компанія-виробник кави і поміщене перше рекламне оголошення в газеті, що рекламувало цей напій.  

В Італії більше 200 000 кав’ярень.  

Великі дози кави смертельні. Якщо у Вас вийде випити 100 чашок за 4 години, Ви, швидше за все, помрете.  

Молоко в каву почали додавати з 1680 року, коли один французький доктор порадив таке поєднання в лікувальних цілях.  

1 жовтня – офіційний День кави в Японії.  В одному тільки Токіо знаходиться більше 10 тисяч кавових магазинів плюс тисячі кавових автоматів.  

У Бразилії понад 5 мільйонів осіб зайнято в кавовому виробництві.  

Найбільшим рівнем споживання кави на душу населення є Скандинавія – майже 14 кг кави на рік.

Середній італієць споживає «всього» 5 кг.  

Близько 8000 зерен сорту Арабіка потрібно, щоб виготовити кілограм кави. Всі ці зерна збираються вручну.  

Арабіка – це назва дикого лісу в Ефіопії, де росте сорт кави з однойменною назвою. Ця плантація досі росте, висота дерев у середньому складає 5-7 метрів.  Аромат і смак кави надають так звані кавові масла, які, незважаючи на назву, мають властивість розчинятися у воді.  

Перша комерційна еспрессо-машина була зроблена в Італії в 1906 році.  

Французький філософ Вольтер випивав до 50 чашок кави на день.  

У середній шоколадці 30 мг кофеїну, в чашці кави – 100-150 мг.  

У результаті багаторічної селекції араби створили один з найкращих сортів «Мокко».  

Там, де цвітуть кавові дерева, бджолиний мед має зовсім незвичний для нас колір.  

У павуків під впливом кофеїну виникає щось подібне неврозу: змінюється закономірність плетіння павутини і виходить хаотичний візерунок.

 

docx
Додано
10 серпня 2018
Переглядів
1744
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку