Урок милування природою. Він розрахований на отримання дітьми емоційно-образної інформації про природу восени. Урок проведений надворі, принесе набагато більше користі, ніж той же урок у класі. Стараюся так вводити своїх учнів в навколишній світ, щоб вони пізнавали щось нове, щоб кожен крок був подорожжю до джерел мислення і мовлення – до чудової краси природи. Природа є важливим засобом гармонійного всебічного розвитку дитини. Василь Олександрович Сухомлинський також стверджував, що перша дія школи – не в школі, а в природі. Саме тут – «джерело слова і розуму»
Опорний навчальния заклад
Щасливський НВК
« Ліцей – ЗОШ І – ІІІ ст.»
Інтегрований урок з математики, природи, в 3 класі на тему: "Додаванння і віднімання чисел в межах 20. Рослини лісу. Виготовлення човника в техніці оригамі"
Вчитель початкових класів
Бац Ніна Григорівна
с. Щасливе
Бориспільського району
2018
3 клас
Інтегрований урок з української мови та природознавства
Тема: Карнавал осінніх барв.
Мета: Розширити знання дітей про осінь. За зовнішніми ознаками навчати
розрізняти пори року. Продовжити ознайомлення з символами
України. Розвивати зв’язне мовлення, фантазію учнів. Виховувати
інтерес до історії, традицій народу, любов до Вітчизни,
бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: Урок милування природою.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Основна частина.
1) Оголошення теми і мети уроку.
- Ми отримали запрошення на карнавал осінніх барв. Де він відбудеться ?
Всюди – в лісі, парку, садку. Звичайно ми не можемо відмовитись від
гостинного запрошення і негайно вирушаємо на чудове свято.
2) Бесіда
- Полюбуйтеся краєвидом. Осінь-красуня, наче талановита художниця,
розмалювала кущі, дерева, квіти.
Відповісти на це запитання можуть поети.
З акварелями приходить диво-осінь
І малює розмальовує усе
В небо кине чисту-чисту просинь
І хмаринки білі принесе.
В жовте розмальовує листочки
І червоне на деревах де-не-де.
Бурим пофарбує всі дубочки,
Та й зелену фарбу розведе,
Щоб була світліша і темніша
На траві й між листячком вгорі.
Щоб було довкілля красивіше,
І цікаво стало дітворі.
Кольори чарівні і відтінки
Клени золотом на сонечку блищать.
3) Складання сенкану
Осінь
Золота, чарівна
Одягає, фарбує, прикрашає
Сумно у гаях блукає
Справжня чарівниця.
- А тепер пошукаємо «золото» осені. Знайдіть жовто-зелені , руді, мідні,
лимонні, жовто-гарячі, бронзові, коричневі листочки.
- Давайте помилуємося граціозними рухами осені – ось вона неквапливо
лине по землі , обтрушуючи дерева та кущі… Як, на вашу думку, краще сказати осінь ходить гаєм ? осінь блукає ? осінь біжить ? осінь танцює ? осінь скаче ? Який вираз влучніше відображає пластику рухів в осінній природі ?
Загадка на допомогу:
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
Жде сестрицю білу в гості. /Осінь./
- Чи помічали ви, як листя падає додолу ?
-Придивіться до осіннього листопаду, якого настрою надає він осінньому
пейзажу ? /Сумного, журливого, задумливого, замріяного, сонного./
- Як ви думаєте, що відчувають дерева , втративши своє вбрання ?
- Як злітає осіннє листячко, доберіть слова , що влучно передають характер
руху листя під час листопаду./ Летить, падає, кружляє, танцює. миготить,
лине, пурхає…/
- З чим можна порівняти листочки, що опадають з дерев ? /Золотий дощ , метелики, сльози, парашутики…./
Золоті метелики з дерева летять
Крильцями своїми сумно шарудять
4) Вправа « Закінчи речення»
Уважно придивіться до лету осінніх листочків і спробуйте продовжити речення: «Осінні листочки подібні до яскравих метеликів, тому що …» Погляньте, як легко злітає з дерева листок , плавно гойдаючись у повітрі від найменшого подиху вітру. Спробуйте повторити його рух. Придумайте танок осіннього листя .
5) Фізкультхвилинка. Імітація руху осіннього листя.
6) Робота в парах.
Оголошення конкурсу на кращий осінній букет /листочки треба з’єднати так, щоб було видно поступовий перехід від зеленого до жовтого, або від жовтого до червоного кольорів./
В час осінній є дивні секрети – все у золоті : ліс і гаї.
Творить осінь чарівні букети – лиш збери їх у ручки свої.
Ось дубовий листок , тут – кленовий,
Листя золотом дивним горить.
Ще ромашку – й букет пречудовий
В нас у кожного вийде за мить.
У ліщини попросим горішки,
Ягідок у калини нарвем.
Додамо ще фантазії трішки.
І додому букет принесем.
Дивовижний, чарівний, прекрасний -
В нім осіння прощальна краса.
- Уважно погляньте на осінні дерева і кущі, які ягідки яскраво пломеніють
серед осіннього пейзажу ?
6) Відгадування загадки.
Весною зеленіла, влітку загоріла,
Червоні корали восени наділа.
/Горобина, шипшина, журавлина, брусниця, калина./
Калина струнка й така чарівна,
Приваблюють усіх її плоди.
В червоному намисті, мов царівна,
Тож полюбуйся нею, підійди.
Погляньте , діти, на кетяги калини. Вони , мов вогники. А ще як можна
сказати ?/ Палають, мов жар, мов вогонь, мов зоря.../
- Які ягідки ? / Гладенькі, круглі, червоненькі, блискучі…/ А зараз покуштуйте їх на смак. Які вони ? /Соковиті, гіркуваті, терпкі.../
- А що нагадують вам яскраві ягідки ? /Намисто, вогники, ліхтарики,
краплинки крові, коштовні камінчики, маленькі сердечка…/
- Придивіться до калини – який гарний кущ? Доберіть слова-характеристики,
які влучно передавали б своєрідну красу калину.
- Який кущ ? / Розлогий, розкішний, пишний, густий…/
- Які гілочки ? / Тоненькі, рівненькі, гладенькі…/
- Яка калина ? / Струнка, красива, корисна, ніжна, щедра , сумна, велична…/
7) Гра « Калинка – говоринка. »
Кожен з вас триматиме цей кетяг калини в руках і передаватимете з рук в
руки іншому. Від тепла ваших рук і лагідних слів калинонька зігріється
і розвіє смуток і журбу. Я почну , а ви продовжіть:
- Не журись , калинонько, твої квіти наша родина, так говориться у піснях.
1 дитина: Ти гарна, калинко, у всі пори року.
2 дитина : Калинонько, дякуємо тобі ти справжній лікар.
3 дитина : Калинко, не сумуй , ти ж годівниця для птахів, за це вони вдячні
тобі.
4 дитина: …..
8) Розповідь учителя.
Прибралася калина у червоне намисто. щедро дарує цей безцінний дар і
людям , і птахам. Це лікарська рослина, оберіг, символ України, символ краси, достатку, вірності, працелюбності.
- Пригадайте, де ви бачили калину ? / Біля хати росла, на весільному караваі,
у віночках дівочих, на сорочках, на рушниках…/
Народилася донька – садив татусь калиноньку. Хай росте – пишна, красна, щоб була іі доленька щаслива.
Козак у похід рушав – калинову сопілку брав.
У сопілку заграє – Украіну згадає.
Калинове гільце на весілля брали –
Ось як українці калину величали.
На могилі теж садовили калину,
Символ туги і печалі.
Раніше калинові гаї красувались по всій Україні.
3. Підсумок уроку. Вправа « Прес»
- Що ви побачили в золотій осені ? Чим вона приваблює?
- Які її ознаки і характерні риси ?
- Яка калина ?
- Діти, а що найбільше сподобалось вам ?
- Я вважаю…
- Тому що…
- Отже…
- Таким чином….