Матеріал цікавий, пізнавальний, розширює знання учнів про дієслово; формує вміння розпізнавати дієслово у мовлення; формує комунікативну компетентність; розвиває мовлення учнів, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Предмет: українська мова (за підручником М.Д. Захарійчук, А.І.Мовчун за новою програмою)
Клас: 3
Тема. Дієслово як частина мови
Мета: повторити та розширити знання учнів про дієслово; формувати вміння розпізнавати дієслово у мовлення; формувати комунікативну компетентність; розвивати мовлення учнів, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки зі словами, м’ячик, мікрофон.
Тип уроку: «відкриття» нового знання.
Хід уроку
І. Самовизначення діяльності
Психологічна настанова «До успіху».
― Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
II. Актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності
а) Самоперевірка за зразком.
Слайд . На слайді текст вправи. Діти перевіряють написання закінчень.
б) Фронтальна робота.
― Назвіть прикметники та їх число.
― Які частини мови ви знаєте?
― Що називається іменником?
― Наведіть приклади іменників.
― Що називається прикметником?
― Наведіть приклади прикметників.
― Що ви знаєте про дієслово?
На дошці запис. Діти коментують з’єднання. Каліграфічно записують у зошит з’єднання та речення.
Вв Ва Вм ву во ев
Все навколо зеленіє, річка ллється і шумить.
― Про яку пору року йдеться у реченні?
― Знайдіть у реченні іменник, прикметник, дієслова.
ІІІ. Формування навчальної задачі
― Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся, яку частину мови вивчатимете на уроці.
Вони хочуть діяти, а не сидіти,
Творити, співати, радіти, летіти.
Вони будь-яку дію означають сміло –
Що робить? Що буде робить? Що зробила?
Питають нас всі – ми відкажем слова:
Виблискує, буде світить, запалила.
А мова із ними багата й жива –
Така їхня суть – бо вони … (дієслова).
2. Створення проблемної ситуації.
На дошці записаний текст. Поряд картки зі словами: прийшла, пригріло, з’явилися, чути, прокинулася.
… весна. Тепло … сонечко. На деревах … перші листочки. … веселий щебет пташок. Природа … .
― Прочитайте запис. Ви зрозуміли про що він? Чому?
― Спробуємо відновити текст.
Діти вставляють пропущені слова. Зачитують текст.
― Чи можемо ми тепер сказати, про що це текст?
3. Постановка навчальної задачі.
― Яку частину мови ми будемо вивчати на уроці?
― Навіщо нам потрібно вивчати дієслово ― одну із основних частин мови?
― Чи все ми знаємо про дієслово?
― Які завдання поставимо перед собою на урок?
Діти формулюють завдання. Вчитель доповнює, коригує.
Завдання:
ІV. Відкриття нового знання
― Прочитайте загадку. Відгадайте її.
― Що ви знаєте про їжака?
Цікаве про їжаків.
― А чи знаєте ви, що тіло їжака покриває від 7000 до 10000 колючок. Колючки їжака постійно оновлюються, старі випадають, а їм на заміну виростають нові. А ще Їжаки бояться води більше, ніж вогню. Вода чомусь позбавляє їх захисту та колючий розгортається.
― Випишіть із загадки слова за зразком.
Один учень записує на дошці, інші ― в зошитах.
― Продовжте речення.
Висновок фіксується на картках. На дошці складається схема.
Діти аналізують правило.
Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок —
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев'ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
V. Первинне закріплення з використанням зовнішнього мовлення
1. Робота над вправою 337, с. 141.
а) Робота над текстом.
― Прочитайте текст.
― Знайдіть речення, що описує малюнок.
― Перекажіть текст.
Діти переказують невеликими частинами, продовжуючи один одного.
б) Вибіркове списування.
― Випишіть з тексту дієслова. Поставте до них питання.
Один учень записує на дошці, інші ― в зошитах.
Диференційоване завдання.
Виконати завдання самостійно з наступною самоперевіркою.
― Поставте дієслова в початкову форму.
в) Встановлення зв’язку слів у реченнях.
― Покажіть зв’язок слів у реченнях третього абзацу тексту.
― З якими словами зв’язані дієслова в реченні?
― Поставте питання до виділених дієслів.
― Доведіть, що вони стоять у початковій формі.
а) Робота над текстом.
― Прочитайте текст. Про кого розповідається у тексті?
б) Словникова робота.
Бузьки – народна назва лелеки.
Очерет – трав’яниста багаторічна рослина з високим стеблом. Росте коло водойм.
в) Робота в парах. Гра «Ти мені ― я тобі».
Діти переказують текст один одному.
VI. Застосування отриманих знань
а) Списування із завданням.
― Спишіть текст вправи 338. Підкресліть дієслова, поставте до них запитання.
Диференційоване завдання.
Поставити підкреслені дієслова в початкову форму.
б) Самоперевірка за еталоном.
Учні перевіряють роботу за зразком. Оцінюють виконання роботи. Декілька робіт учитель бере на перевірку.
У гайочок ми ходили.
Зайця сірого зустріли.
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає,
Швидко лис десь пробіжить,
Їжачок в кущах сидить.
Посиділи і ми трішки,
Щоб спочили руки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
У гайок підемо знову.
VII. Включення у систему знань і повторення
1. Гра «Аукціон».
Дітям демонструється сюжетний малюнок.
― Продається дієслово. Запишіть якомога більше дієслів за малюнком.
Діти в зошит записують утворені слова. Перемагає той, хто склав більше слів.
2. Інтерактивна гра «Пінг-понг».
Два учні біля дошки, перекидаючи м’ячик, задають один одному запитання по темі уроку і дають повні відповіді.
VIІI. Рефлексія навчальної діяльності
1. Вправа «Мікрофон».
«Я сьогодні зрозумів...»;
«Я дізнався ...»;
«Я навчився...».
2. Самооцінка роботи на уроці.
― Оцініть свою роботу на уроці:
3. Домашнє завдання.
― Дякую за увагу, старанність і активність на уроці. Ви всі молодці, добре попрацювали, і легко зможете виконати домашнє завдання.
Вивчити правило, с. 141, вправа 339, с. 142.
― Вам потрібно до дієслів дібрати по 3 іменники, з якими вони можуть бути пов’язані за змістом. Наприклад, доберіть до дієслова літає іменники.