Урок української мови "Змінювання дієслів за часпми ". 3 клас

Про матеріал

Ознайомити учнів з істотними ознаками дієслів різних часових форм, з новими термінами; вчити розпізнавати час дієслів; розвивати вміння аналізувати, зіставляти; формувати комунікативну компетентність; виховувати любов до природи.

Перегляд файлу

 

 

Дата :

Клас    3 клас

Предмет    Українська мова (за підручником М.Д. Захарійчук, А.І.Мовчун за новою програмою)

Тема уроку  Змінювання дієслів за часами

Тип уроку: «відкриття» нового знання

Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками дієслів різних часових форм, з новими термінами; вчити розпізнавати час дієслів; розвивати вміння аналізувати, зіставляти; формувати комунікативну компетентність; виховувати любов до природи.

Обладнання : мультимедійна презентація, картки зі словами,  таблиця, музика Вівальді – «Пори року»(Весна))

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

Психологічна настанова

 Подивилися на мене,

Усміхнулися усі:

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?.. Молодці!

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно.

Не базікать на уроках,

Як папуга чи сорока.

- Зараз  у нас урок ..  української мови і ми продовжимо подорожувати.

ІІ. Актуалізація і пробна навчальна дія

1.Створення емоційного фону уроку. (Звучить музика Вівальді – «Пори року»(Весна))

2.Поетична хвилинка .Читання вірша учнем

Все прокидається поволі,

Зі сну зимового встає.

Радіє гай, радіє поле,

Земля поталу воду п’є.

Скресає і щезає крига,
Бурульки падають з дахів,
І вітерець прозорокрилий
Додому підганя птахів.
А в лісі на галяві теплій
Поміж ялинок запашних
Уперше спалахнув метелик -
Тендітний вогничок весни.

  • Про яку пору року йдеться у вірші?
  • Доведіть що це весна.
  • Так, це весна? А ви хочете, щоб вона завітала до нас у клас.?

3.Методом «Прес»

  • Назвіть іменники, прикметники, дієслова які зустрічалися у вірші.
  • Що таке дієслово?
  • Яким членом речення  найчастіше  виступає дієслово?
  • З якою частиною мови звязане дієслово?
  • На які питання  питання відповідають дієслова початкової форми?

4.Перевірка домашнього завдання с .148, впр.352

  • Які дієслова підкреслили?
  • Які синоніми дібрали? ( запитував,  звернувся, спитав)

5.Колективне розгадування  загадки

Де вона проходить –

 Там травиця сходить,

 Квіти розцвітають,

 Солов’ї співають.    (Весна)

6.Каліграфічна хвилинка     

Вв   сн   ве  на  вЕсна

Весна  ( що робить?)  …., …. ,     ….,     …..    .

7.Деформоване речення

Крилах,  на,  принесли,  весну,  веселики.

8. Творчий зоровий диктант    Один учень працює за дошкою.

— Записати  в зошиті дієслова в початковій  формі

 Спав, випав, іде, їдять, роблю, спатиму, читатиму, клеять, фарбувала, віють, сплю.

— Звірте написане вами із записами на дошці. Що можна сказати?

ІІІ. Виявлення   місця  і причини   утруднення

1. Постановка навчальної проблеми . Метод  Кейс -   створення проблемної ситуації на основі фактів із реального життя.

— Чому у вашій роботі дієслово спати зустрілося тричі?

— Хто пам’ятає, які дієслова я вам запропонувала?(Вчитель виставляє картки спав ,спатиму, сплю.)

 

 

 

 

Дія відбувається сьогодні        Дія відбулася вчора     Дія відбудеться через місяць

 

— Що ви можете розповісти про ці дієслова? ( фіксуємо)

— Чи правильно стоять слова у ланцюжку? А як? Чому?

ІV. Цілепокладання та побудова проекту виходу з утруднення ( мета уроку узгоджується з учнями)

1.Інтерактивна вправа «Очікування»

 Чого кожен з вас очікує від уроку? ( «Я очікую, що …  Цей урок навчить мене …») ( Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе;   ) – фіксуємо на ватмані

-  Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:

 ми повинні згадати  все про дієслово та ще й поповнити свої знання новинками;

 будемо злагоджено працювати в парах та групах;

 зуміємо переконати, що любите і знаєте рідну мову.

2.Вправа «Дешифрувальник».

  • Отже, розпочинаємо роботу.
  • Перше завдання «Дешифрувальник», за допомогою якого ми розшифруємо над чим саме будемо працювати

Увага! Номер 9173   2437541.

  • Часи дієслів (записую тему на дошці).

 

     1          2         3            4             5  

   АБВ    ГҐД    ЄЖЗИ    ІЇЙ         КЛМ

    6          7         8            9                0

  НОП   РСТ    УФХ      ЦЧШЩ    ЬЯ

 

 

 

 

— Отже, поговоримо про часи дієслова, будемо вчитися утворювати різні часові форми.( допоміжні слова допомагають  поставити відповідну картку з часами дієслова)

3. Інтерактивна технологія «Асоціативний кущ »

Дія відбувається сьогодні        Дія відбулася вчора     Дія відбудеться через …(місяць)

 

 

 

Фізкультхвилинка

Раз, два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три, чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П'ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у світлий клас.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім, вісім! Час настав

Повернутися до справ.

V. Реалізація побудованого проекту

1.Робота з підручником с.148

2.Робота в парах, читання діалогу впр.353

3.Вибіркове списування  ( підставляюмо допоміжні слова

 Теп.ч.                                           Мин.ч.                                        Майб.ч.

стою                                            бачив                                       співатиму 

( що роблю?)                             ( що робив?)                             ( що буду робити?)   

4.Словничок- довідничок  

Щеврик- невеликий птах, родич  горобця, але більш стрункий. Забарвлення не яскраве.

Лісовий щеврик розташовує гніздо на землі, маскуючи його травою.

VІ. Первинне закріплення з коментуванням

1.Висновок . Формулювання правила с. 149

2.Динамічна музична пауза Здрастуй, веснонько-весна ! (Діти показують дію)

3.Вправа 354

- Прочитайте уривок з вірша Лесі Українки

4.Диференційоване завдання

1.Списати текст , підкреслити дієслова.

2. Списати текст , підкреслити дієслова. Визначити час. Змінити час дієслів за зразком.

3.До виділеного слова доберіть спільнокореневі.

 VІІ. Включення в систему знань і повторення

1.Тренувальна впр. 355  в парах

  • Списати  текст , розкриваючи дужки.
  • Утворіть  від початкової форми дієслів дієслова теперішнього, минулого, майбутнього часу.

2. Інтерактивна технологія «Гронування»  в групах

- А тепер сіли рівненько і будьте уважними. У нас цікавий вид роботи – «Гронування». Ми проводимо його досить часто. І я думаю, що ви швидко справитесь із завданням:

Підібрати дієслова до поданих слів за даним часом.

(Кожна пара дітей в рядах записує по одному дієслову і передає наступній парі)

 

 

 

 

 

 

 

     Майбутній час                                  Теперішній час Минулий час

(спікери презентують роботи своїх груп)

 

прокинеться                                             гомонить                                        літала

квітуватиме                                              дзвенить                                         щебетала

прикрашатиме                                         дзюрчить                                        піклувалася

милуватиме                                              співає                                              висиджувала

VІІІ . Рефлексія  навчальної   діяльності

1.Рефлексивно оцінювальні дії чи все правильноми з’ясували, що необхідно зробити, щоб визначити час дієслів?

2.Технологія «Чарівний клубочок»  ( учні по черзі висловлюють свою думку, щодо уроку та набутих знань)   Відмічаємо на ватмані ті очікування які справдилися

3. Самооцінка роботи на уроці.

― Оцініть свою роботу на уроці:

  • все зрозумів, можу допомогти іншому; 
  • зрозумів, але треба ще попрацювати;
  • потрібна консультація.

 

ІХ. Домашнє завдання

Виконати впр.356 с. 150     Диференційовано

1.Списати текст , підкреслити дієслова.

2. Списати текст , підкреслити дієслова. Визначити час. Змінити час дієслів за зразком.

Сторінка Івасика-Усміхасика. 

 Усмішка.    Який час?

 - Я миюся... Ти миєшся... Який це час, Федоте?

 -    Ну раз ми з вами миємось - виходить, що субота. ( В. Слосар ).

 -    Чи правильно відповів Федот? Доведіть.

 

 

 

 

C:\Users\Admin\Desktop\зінченко фото\PC050369.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\Admin\Desktop\зінченко фото\PC050392.JPG

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 листопада 2018
Переглядів
5671
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку