1
КЗО «Криворізький ліцей «Гранд» ДОР»
Основа слова. Частини основи. Аудіювання тексту з літературного читання«Чи бувають однакові сніжинки» (із журналу «Розумашки»)
Урок української мови з елементами інтеграції літературного читання в 3 класі
|
Урок української мови з елементами інтеграції літературного читання
Тема: Основа слова. Частини основи. Аудіювання тексту з літературного читання «Чи бувають однакові сніжинки» (із журналу «Розумашки»).
Мета: формувати в учнів поняття про будову слова, вчити знаходити в словах закінчення та основу, дати поняття про частини основи - корінь, префікс, суфікс;
формувати уміння вчитися, інформативно - комунікативну, соціальну компетентності; збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення школярів; уміння аналізувати, узагальнювати, зіставляти; уміння й навички самоконтролю та самооцінки;
виховувати товариські почуття, читацький інтерес, ціннісне ставлення до природи, до творів мистецтва.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Візьмемо на урок:
У - увагу
Р - розум
О - охайність
К - кмітливість
Запис дати уроку:
1грудня
Класна робота
Слово вчителя:
...Грудню, ти у нас козак,
На всі витівки мастак.
Тільки треба у двори
Натрусити сніг згори.
Білу хмару запрягти,
Голу землю зодягти."
- Яке прохання міститься у вірші? Чому?
(Перегляд відео)
ІІ Актуалізація знань
Сс сні іж инк ки ( сніжинки)
Пухнасті сніжинки падають на землю.
Сніжинка (-и) - зими балеринки.
-Яке слово слід змінити? ( Сніжинка - сніжинки). Запишіть речення.
- Яка частина слова змінилася? (Закінчення)
- Для чого ми змінили закінчення?( Для зв’язку слів в реченні)
- Доповніть речення: щоб визначити закінчення, треба …(змінити слово).
- Як позначається закінчення? (Квадратиком, віконечком)
- Нагадайте правило про закінчення. (Опитування)
Учень біля дошки визначає закінчення в словах речення.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
Отже, тема нашого уроку звучить так: «Основа слова. Частини основи». Ми з’ясуємо що таке основа слова, будемо вчитися визначати в словах закінчення,виділяти основу слова. Крім того, повторимо знання про окремі зимові природні явища.
Бачу (що?) сніжинку, милуюся (чим?) сніжинкою, багато (чого?) сніжинок__.
IV. Закріплення та систематизація матеріалу.
Складання алгоритму визначення основи.
Розбір слів на сніжинках.
Снігами, мороз, зимою, білий, сонце, хмари.
Проблемне питання: де основа, де закінчення?
(1ст. - основи, 2ст- закінчення).
(На картках діти дописують закінчення до поданих основ. Позначають частини слова. )
- Основа слова, як конструктор або пазл, складається з частин. Важливо навчитися визначати частини основи, бо саме в них або на межі цих частин є «помилконебезпечні» місця. Якщо будемо знати де «живуть помилки», зможемо уникнути їх - перевірити та попередити.
Я - чарівна основа слова,
І без закінчення чудово
Існую я, та, зокрема,
є в мене корінь-голова (дає табличку)
І префікс є, і суфікс є, (дає таблички)
Ніщо мій настрій не псує!
Учитель знайомить з місцем та умовними позначеннями частин основи у слові.
Хвилина відпочинку.
«Чи бувають однакові сніжинки» (із журналу «Розумашки»).
Підготовка до читання.
Аудіювання (читає підготовлений учень) . Аналіз змісту за питаннями.
( тендітні моделі, кришталева красуня, неземна краса)
« Словникові пазли». Групова робота (стор.65).
Послідовність дослідження (схема на дошці):
V. Пояснення домашнього завдання.
Стор.65, впр.4
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
Самооцінювання з теми. Запис на листку самооцінювання.