Закріплення і узагальнення знань учнів про будову слова, розвивати вміння самостійно виконувати морфемний аналіз слова; спонукати учнів до міркувань, розвивати увагу, культуру мовлення, закріпити знання учнів з природознавства. Виховувати інтерес до навчання, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Міністерство освіти і науки України
Слов’янський районна рада Донецької області
Комунальний заклад «Центр обслуговування закладів освіти Слов’янського району»
Районний навчально-методичний кабінет
Райгородоцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.
Інтегрований урок
з української мови та природознавства.
Тема «Будова слова.»
РОЗРОБКА
ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОИХ КЛАСІВ
Бондар Лілії Іванівни.
Тема: Будова слова.
Мета: Закріплення і узагальнення знань учнів про будову слова, розвивати вміння самостійно виконувати морфемний аналіз слова; спонукати учнів до міркувань, розвивати увагу, культуру мовлення, закріпити знання учнів з природознавства. Виховувати інтерес до навчання, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: Слайди, картки.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Девіз уроку: « Не кажи не вмію, а кажи навчусь.»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири і лопати
Поробили собі хати.
2.Зорово- слуховий диктант: прочитати, запам’ятати, записати по пам’яті, перевірити.
Люблю природу я і знаю: без птаха дерева немає.
Як ви розумієте цей вислів?
Коротка бесіда про користь птахів в садах і лісах. Слайд 2.
ІІІ. Вправи на закріплення та узагальнення знань .
Яка частина слова називається коренем слова?
Яка частина слова називається префіксом?
Яка частина слова називається суфіксом?
З яких частин слова складається основа?
Що називається закінченням?
По опису птаха дізнатися про кого йдеться мова і записати його назву.
1). Маленький птах з товстеньким тулубом, короткими і округлими крилами.
Спинка коричнева, черевце світло- сіре, на крилах смужки. Ніжки короткі, але міцні. Цей птах дуже охайний, весь час чепуриться. Охоче купається взимку в снігу, а влітку в калюжі. (горобчик.)
2). Красивий. Спокійний птах. Малорухливий. Голова , крила і хвіст у нього чорні, груди, черевце і щоки червоні. ( снігур).
3). Жовті грудки, зеленувато-голуба спинка, дуже рухлива. Перепурхуючи з гілки на гілку, вона підвішується на них вниз головою і гойдається, знищуючи шкідників. (синичка).
4).Має довгий хвіст, міцний дзьоб, червону латочку на голові та біля хвостика. Він головний лікар лісу. (дятел).
Розібрати слова за будовою.
Які дії виконують птахи? (Літають, співають)
І група. За допомогою префіксів утворіть нові слова.
ІІ група. За допомогою суфіксів утворіть нові слова.
Підсумок змагання.
Відлетів шпачок у вирій
Є що їсти на чужині,
Та йому в журбі й замрії,
Не співаються пісні.
Лине в рідний край думками,
Де вродився, де зростав,
Де уперше слово «мама»
По- пташиному сказав.
Сняться йому гай і поле,
Вільхи біля озерця.
І шпаківня біля хати,
Де він літо літував,
Навіть кіт рудий вусатий,
Що на нього полював.
Фізкультхвилинка.
7.Робота з деформованим текстом.
1).Чи можна ці речення назвати текстом? Чому?
Завдання : розмістити речення в правильній послідовності. Підібрати заголовок.
Побачили птахи ласощі і злетілись до годівниць.
І вирішили діти допомагати пернатим друзям.
Вони зробили і розвісили годівнички на дерева, насипали зерна.
Не завжди вони можуть знайти їжу під снігом.
Важко пташкам узимку.
2). Гра «Хто швидше?»
І група. Знайти слова з префіксами.
ІІ група. Знайти слова з суфіксами.
п |
т |
а |
х |
|
|||||
|
|
|
|
|
птахи |
||||
|
|
|
|
|
|
пташка |
|||
|
|
|
|
|
|
|
пташеня |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
пташиний |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
пташенятко. |
ІІІ. Вправи на розвиток мовлення.
Складіть речення за малюнком. Слайд 9.
ІV. Рефлексія. Що нового для себе ви дізнались на уроці?
Самооцінка.