Допоможе збагатити знання учнів про рідну мову; залучити учнів до активної пізнавальної діяльності; розвивати вміння правильно висловлювати свої думки, логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння працювати в групах; прищеплювати любов до рідної мови; виховувати повагу до барвистого рідного слова.
Інтелектуальна гра «Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить!»
Мета : збагачувати знання учнів про рідну мову; залучити учнів до активної пізнавальної діяльності; розвивати вміння правильно висловлювати свої думки, логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння працювати в групах;
прищеплювати любов до рідної мови; виховувати повагу до барвистого рідного слова.
Тип уроку: урок закріплення набутих знань і вмінь.
Епіграф до уроку:
Одна вона у нас така-
Уся співуча і дзвінка,
Уся плакуча і гримуча
Хоч без лаврового вікна.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учитель: Діти, ми не завжди собі уявляємо те, яке багатство є у кожного з нас, його ми не завжди помічаємо,не завжди цінуємо. Але без нього ми не можемо жити. Ви здогадалися,що я маю на увазі(це наша рідна мова).
Ми зібралися сьогодні недаремно: ще раз переконаємося, що мова – багатство народу, його душа.
Наш завдання – розширити знання про мову, її досконалість, вагомість, красу значення та роль у суспільстві, наполегливо вивчати її.
(Перегляд відеоролика)
Сьогодні ми зіграємо в інтелектуальну гру гру « Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і пянить!»
Отже, почнемо!
Пропоную сформувати дві команди.
Є пропозиція обрати журі.
Щоб урок пройшов організовано, потрібно дотримуватись певних правил:
ІІ. Основна частина.
Команди готові? Почнемо перший конкурс — «Розминка».
1. Візитка команд (представлення назви команди, девізу)
2.Розминка
З букв одного слова складіть і запишіть інші слова.
І команда: ЛИСТОНОША
ІІ команда: КАЛЕНДАР
3. «Усна народна творчість»
10. Не кажи «Не вмію», кажи ….(«Навчуся»).
11. Слово не горобець «як вилетить – не …(впіймаєш)».
12. Злагода будує, а незгода …. (руйнує).
13. Злий плаче від заздрості, а добрий від…(радості).
14. Під лежачий камінь і вода не …(тече).
15. Вік живи – вік ….(учись).
16. Вчення світло, а невчення - ….(тьма).
17. Праця чоловіка годує, а лінь …(марнує).
18. Більше діла – менше….( слів).
19. Книга вчить, як на світі….(жить).
20. Хто дбає, той і…. (має).
4. «Пантоміма»
За допомогою жестів та міміки покажіть прислівя так, щоб команда суперників змогла відгадати його.
5. Конкурс капітанів
Капітан з кожної команди читає вірш про мову.
6. Продовжіть фразеологізм
Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.
Більше слухай, а менше говори.
Умій сказати, умій і змовчати.
Шабля ранить тіло, а слово — душу.
Хто людей питає, ….
Учення - світло, а …
Хто рано встає, …
Слово до слова - …
Кожній команді ставиться серія запитань, на які треба відповісти. Виграє та команда, котра матиме більшу кількість правильних відповідей за одну хвилину.
Запитання для команди № 1
1. Як називається державна мова України ? ( українська)
2. Який знак ставимо у кінці питального речення ? ( ? )
3. Як називаються слова з протилежним значенням ?(антоніми)
4. Якою є перша буква у власній назві ?(велика)
5. Як називається розмальоване яйце?(писанка, крашанка)
6. Скільки -н- у слові незрівнянний? (чотири)
7 Головні члени речення – це (підмет і присудок)
8 Особливий знак у слові В’ячеслав – це (апостроф)
9 Префікс у слові прекрасний – це ( пре-)
10 Список літер встановленого порядку – це (алфавіт)
11 Остання буква у слові шістдесят – це (т)
12 Народні пісні, що співають на Різдво – це (колядки)
13 Автор «Заповіту» - ( Шевченко)
14 Продовжте фразу «Мені тринадцятий …(минало)
15 Скільки літер в українському алфавіті? (33)
16 Доберіть антонім до слова «добро» (зло)
17 Третій відмінок нашої мови – (давальний)
18 Частина слова після кореня, яка служить для творення нових слів? (суфікс)
19 Яким розділовим знаком починається запис діалогу?(тире)
20 Назвіть голосні звуки української мови? ( А,О,У,И ,І ,Е)
Запитання для команди № 2
1. Без якої святині зникає народ? (без мови)
2. Слова зі спільним коренем? (спільнокореневі)
3. Знак у кінці розповідного речення? (крапка)
4. Який розділовий знак використовується для запису прямої мови ? (лапки)
5. Буква без звука ?( м’який знак)
6. Другорядні члени речення –це (додаток, означення, обставина)
7 Сьомий відмінок нашої мови? (кличний)
8 Стиль у науці – це (науковий)
9 Змінна частина слова?( закінчення)
10 Розмова двох осіб – це (діалог)
11 Опис природи – це (пейзаж)
12 Нема України без верби і … (калини)
13 Частина слова перед коренем – це (префікс)
14 Остання буква у слові п’ятдесят – це (т)
15 Народні пісні про весну –це (веснянки)
16 Автор пісні-гімну «Ще не вмерла Україна»? (Чубинський, Вербицький)
17 Яку річку можна переломити (Прут)
18 Назвіть п’яту букву алфавіту ( Г’)
19 Що стоїть в середині школи ? (буква О)
20 Чи ставиться апостроф у слові комп’ютер ? (так)
Запитання для вболівальників
1. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
2. Скільки голосних в українській мові? (6)
3. Який знак в українській мові не є розділовим? (Дефіс, апостроф)
4. Назвіть останній відмінок української мови. (Клична форма)
5. Поставте займенник «себе» в Н.в. (Немає Н.в.)
7. Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин?
(Вигук)
8. Скільки звуків у слові «кущ»?(4)
10. Яка буква в українській мові не має відповідного звуку? (Ь)
11. Рід іменника «сирота».(Спільний)
13. Слово, що вживається лише в певній місцевості. (Діалектизм)
15. Вигадане ім'я, під яким автор друкує свій твір. (Псевдонім)
17. Віршований твір, який призначений для співу.(Пісня)
19. Головні члени речення. (Підмет і присудок)
20. Другорядний член речення, що відповідає на питання непрямих відмінків. (Додаток)
21. Яка частина мови вказує на предмет, але не називає його? (Займенник)
22. Чуже мовлення, передане дослівно. (Пряма мова)
23. Дослівно наведений уривок з якогось тексту. (Цитата)
25. Поставте у кличний відмінок слово «юнак» (Юначе!)
30. Назвіть знак, що позначає тверду, роздільну вимову на межі приголосного і голосного. (Апостроф)
31. Що вивчає розділ про мову «Морфологія»? (Частини мови)
33. Розділ науки, який вивчає звуки. (Фонетика)
34. Поставте дієслово «вигукувати» у наказовий спосіб. (Вигукуй)
38. Поставте іменник «мати» у З.в. (Матір)
39. Назвіть слова з префіксом прі -. (Прізвисько, прірва, прізвище)
41. Всі види невіршованої мови художніх творів. (Проза)
43. Скільки звуків у слові «ходжу»? (4)
44. Частина слова без закінчення. (Основа слова)
8.Загадки
Для першої команди
1. Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє. (Книга).
2. Чорний Іванчик, дерев'яна сорочка, де носом поведе, замітку кладе. (Олівець).
3. Книжки читаю, а грамоти не знаю. (Окуляри).
4. Два пани наділи одні штани. (Ножиці).
5. Малий коник із чорного озерця воду бере та біле поле поливає. (Перо і чорнило).
6. Що іде, не рухаючись із місця? (Час).
Для другої команди
1. Мовчить, а сто дурнів навчить (Книга).
2. Розумний сівач по білому полю бігає (Олівець).
3. Своїх очей не маю, а іншим бачити допомагаю (Окуляри).
4. Лежу — одна нога, іду — вже дві, а на ногах стою, то дві голови (Ножиці).
5. Не вмію читати, а весь вік пишу (Перо і чорнило).
6. Біжить, біжить, не оглядається (Час).
9.Розгадай ребус
ІІІ. Підсумки
Вчитель: Дорогі діти! Сьогодні ви ще раз впевнилися, що наша мова таємнича, незбагненна, прадавня, невичерпна, але досі нами не опанована.
Наш час завершується . Слово журі.
(Журі підбиває підсумки гри)