Позакласний захід для учнів 7-8 класів.
ГАСЛО ГРИ: “Математика-наука молодих!”
МЕТА: розширити і поглибити здобуті на уроках математики, фізики, історії, літератури знання; розвивати та формувати інформаційні, полікультурні, соціальні компетентності; розвивати і тренувати пам’ять, увагу, мислення, кмітливість, ініціативність; збуджувати інтерес до вивчення шкільних дисциплін та прагнення більше знати, розуміти.
Обладнання: портрети вчених, таблички з назвами предметів, прапорці.
Підготовка: На магнітній дошці висять таблички з назвами предметів. Команди, які формуються із залу, по черзі вибирають тему. Болільники допомагають командам, приносять 0,5б.
ХІД ЗАХОДУ:
Сьогодні, друзі, свято незвичайне
Для учнів-мрійників,романтиків,
Веде у світ та розвиває тайни
Найкраща із наук всіх-математика!
А народилася вона чи в Греції, чи в Римі,
А може, і на інших десь материках
Через епохи йде-велична, зрима,
Й царицею наук залишиться в віках!
Сила точної науки, шо створив наш геній,
Дала зброю людям в руки впраці їх щоденній.
Найдавніша на планеті між наук цариця,
Математика, ти-наша вірна помічниця.
Чи будинок зводиш, друже, чи пливеш морями,-
Скрізь вона тобі послужить, всюди вона з нами.
На заводі і в друкарні, в відкриті галактик,
Навіть лікар у лікарні мусить її знати.
Любі числа, теореми, формули чудові.
Ви професій незліченних друзі і основа.
І сурова, і солов’їна
Математики країна
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно рахувати.
Вмій ділити, віднімати,
Множить швидко й додавати
Вмій кмітливо все збагнути
Першим в відповіді бути.
Життя може дати все,на що в тебе вистачає сміливості й розуму.
1. Історії відомі імена визначних математиків усіх часів і народів: Піфагора та Евкліда, Архімеда й Ньютона, Гауса й Лейбніца, Лобачевского та Остроградського, Ейлера й Бернуллі,Ковалевської та Іпатії, які вплинули на розвиток світової культури, науки й техніки.
2. Минуть тисячоліття, математика досягне нових вершин,але імена цих велетнів науки людство не забуде ніколи.Математика для них була змістом життя, пристрастю і любов’ю, захопленням і стражданням, поезією і музикою. Але шлях до науки тернистий, адже великого не досягнеш легким шляхом!
3. «Математика кличе молодих» - нехай ці слова стануть гаслом нашого шоу, бо поряд із безсмертними іменами геніїв математичної науки хочеться назвати такі ж безсмертні імена зовсім молодих математиків, майже ваших ровесників. Це Нільс Абель-норвезький математик, який прожив лише 26 років, але встиг зробити переворот у математиці, вказавши на розв’язання рівнянь 3 і 4 степенів у радикалах.
4.Еваріст Галуа- французький математик, загинув на дуелі у 21 рік. Довів неможливість розв’язати рівняння вище 4 степеня у радикалах. У ніч перед дуеллю в листі до товариша він виклав основні принципи однієї з найважливіших галузей сучасної математики-теорії груп.
5. Наш співвітчизник-Ігор Шафаревич, у 23 роки став доктором фізико-математичних наук. У 17 років його було прийнято на 5-й курс механіко-математичного факультету Московського університету( хоча в 5 кл. він мав з математики 2-ку)
6. Сергій Маргелян став доктором фізико-матем.наук в 20 років. У 8 кл. він склав екзамен за середню школу і за 3 роки закінчив інститут.
7. Борис Делоне- математик, член-кореспондент АН СРСР, майстер спорту з альпінізму. Семирічним він читав в оригіналі “Фауста” Гете, знав напам’ять сцени трагедії, добре знав Баха, Моцарта, виконував усі сонати Бетховена. Відтворив олівцем «Таємну вечерю» Леонарда да Вінчі.
8. М. Горький говорив: «Талант розвивається з почуття любові до справи». Тож давайте будемо розвивати свій талант з почуття любові до математики, до науки і взагалі до всього прекрасного. Успіхів вам!
9. Розпочинаємо інтелектуальне шоу «Поле див, знахідок і відкриттів»
10. Світ математики незрівнянний і загадковий, але, можливо, сьогодні за Ейнштейном ви з подивом повторите, що найбільш незбагненне у світі є те, що він збагненний. Може, саме сьогодні ви відчуєте неперевершену красу цариці всіх наук- математики, і зрозумієте, що стільки цікавого й корисного можна й потрібно дізнатися.Тож нехай переможуть найбільш кмітливі й спритні, а не програє жодний.
11. Головна нагорода святій допитливості-це солодка мука натхненного пошуку та щаслива радість здивування і сонячна свіжість розгадки.
1.Потрібно сказати прислів’я, яке містить числівник.
Усі за одного, один за всіх.
Один у полі не воїн.
За одного побитого, двох небитих дають.
За двома зайцями поженешся-жодного не піймаєш.
2. ЗАГАДКИ ІЗ ЧИСЛАМИ.
І румяних, і красивих.
Якщо 2 із них він з’їсть.
То залишиться їх ...(не 6, а 8)
5=1, ти отримуєш…(не 2, а6)
10. Добре знає наша Іра, що 2 більше, ніж …(не 4, а 1)
3. ЧИ ВІРИШ ТИ?
1.Шарль Перро, автор казки “Червона Шапочка”, написав казку “Кохання циркуля і лінійки”? (так)
4. Команди сформовані. Командам дається завдання. Яка з команд його першою виконує, вона і має право на вибір питань. Перемагає та команда, яка набирає найбільшу кількість балів.
ЗАПИТАННЯ КОМАНДАМ.
а) Майже в кожного є ці предмети. У давні часи їх наз. Клепсидрами. Ця річ весь час удосконалюється і терпить зміни. Цій речі властиві означення: сонячні, водяні, механічні, електронні…Цьому предмету присвячена загадка: «Весь день вусами ворушать і час дізнатися велять» ( годинник)
б) Найдавніший з цих предметів пролежав у землі 2 тис. років. Під попелом Помпеї археологи знайшли багато таких предметів, виготовлених із бронзи. Цей предмет незаиінний в архітектурі і будівництві. Необхідний для перенесення розмірів з одного крслення на інший, для побудови рівних кутів. Про нього складено загадку: «Змовилися 2 ноги робити дуги і круги» (циркуль)
в) Це гра без слів. Батьківщина-Індія, вік- 15 ст. Це замкова
гра в мініатюрі.(шахи)
Приблизні запитання для команд:
ЛІТЕРАТУРА, КІНО
ХТО Є ХТО?
1.Хто 1-м сказав, що Земля обертається навколо Сонця?(Г.Галілей)
2. Хто першим створив температурну шкалу?(Цельсій)
3. Хто заснував геометрію?(Евклід)
4. Хто винайшов телеграфний код?(Морзе)
5. Хто винайшов сучасний револьвер?(Кольт)
6. Хто конструктор 1-ї ракети?(Корольов)
7. Хто винайшов радіо?(Попов)
8. Хто створив 1-у електричну батарейку?(Вольт)
9. Хто сконструював 1-у рахуючу машинку?(Б.Паскаль)
10 Хто з математиків приймав участь в Олімпіаді?(Піфагор)
10 Яка сила утримує планети навколо Сонця?(Всесвітнього тяготіння)
МАТЕМАТИКА І БІЗНЕС
10 Європейська грошова одиниця(ЕКЮ)
10Найбільше 3-значне число(100)
11 Скільки буде десятків, якщо 3 десятка помножити на 2 десятка?(60 дес.)
10 Трикутник зі сторонами 3,4,5 (єгипетський)
11.Найбільша хорда в крузі (діаметр)
12. Висота грані піраміди (апофема)
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ШОУ.
Вчитель: Будь-яка наука могла б пишатися такою історією, як історія математики, бо вона менш за все зазнала помилок.
Історія математики тисячами ниток пов’язана з історією інших наук, історією техніки, мистецтва, тощо. Вам відомі прізвища вчених, які заради математики забували про їжу і сон, втрачали зір, гинули на вогнищі інквизиції. Не сперечайтесь з архієпіскопами, як Гіпатія, не бігайте голими по вулицях зі словами “ЕВРІКА”, як Архімед, не жертвуйте своїми очима задля науки, як Ейлер, але зробіть хоч маленьку частинку того, що зробив кожен з них, і світ назавжди лишиться вам вдячним.
Любіть математику! Ми бажаємо вам успіхів!
1