«Я – ПАТРІОТ»
Андрєєва Ю.М., методист Сватівського районного молодіжного центру
«Слобожанська духовна криниця ім. М. Щепенка»
(звучать фанфари, потім відео про Україну)
Вед. Доброго дня, дорогі друзі! Сьогодні ви маєте можливість взяти участь в інтелектуальному турнірі «Я - ПАТРІОТ»!
Адже знання свого родоводу, історичних та культурних надбань предків необхідні не лише для піднесення національної гідності, а й для використання кращих традицій у практиці сьогодення.
А в звичаях та обрядах – мудрість народна, яка віками збагачувалась із покоління в покоління, і в усі часи поганою вважалася та дитина, яка не берегла традицій батьків. Тож ми маємо відроджувати національну культуру, забуті традиції рідного краю. |
А ще національна культура нерозривно пов’язана з наукою, мораллю, освітою. Вона формує націю, звеличує її.
Тож, я хочу побажати вам успіху в сьогоднішніх іграх і зараз розкажу їх правила. ПРАВИЛА ГРИ:
За ходом гри буде стежити наше журі: _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Отож, розпочинаємо І тур інтелектуального турніру «Я - ПАТРІОТ»! |
|
(проводиться І тур)
Добираючи прізвисько новому побратимові, козаки любили пожартувати, незлостиво покепкувати з товариша. Тому багатьох нагородили такими кумедними прізвиськами, як Затуливітер, Неїжборщ, Непийвода, Недайкаша, Задерихвіст, Підкуймуха, Крутихвіст, Печиборщ, Паливода, Роздайбіда, Загнибіда, Скачистрибайло.
А кого козаки жартома прозивали «махинею»?
(Того, хто був надзвичайно малого зросту)
http://teacher.at.ua/publ/kozacki_prizviska/35-1-0-3065
(Т.Г.Шевченко з поезії "Іван Підкова")
(Ярослав Мудрий)
http://uk.wikipedia.org/wiki/Ярослав_Мудрий
(Вони символізують Христа і його 12 апостолів)
Пояснення: Суттєву роль у відтінках значення купола храму має кількість куполів, які в числовій символіці розкривають ієрархію ладу небесної сфери. Тринадцять куполів у Софійському соборі Києва символізують втілену Премудрість (Софію) Христа та його дванадцяти апостолів
http://bo0k.net/index.php?bid=19483&chapter=1&p=achapter
(Києво-Печерська лавра)
(Осика)
Пояснення: Осика вважалася нечистим, заклятим деревом, оскільки на ній, за християнською легендою, повісився Іуда. Ця ж легенда пояснювала постійне, навіть у безвітря, тремтіння листя О. Тому з її деревини не годилося споруджувати оселі.
Водночас О. використовували як один із найбільш надійних оберегів від відьом, упирів тощо. Щоб уберегти молочну корову від посягань відьми, в огорожу довкола обори встромляли осикові кілки. За допомогою осикової палички можна було також примусити відьму, що обернулася твариною, повернути свій справжній вигляд. Щоб упир не міг вийти зі своєї могили, в неї вбивали осиковий кілок. Так само вважалося, що для припинення засухи в могилу самогубця треба вкопати кілок із О. і полити його водою. З осиковою палицею можна було пройти вночі лісом, не остерігаючись нечистої сили.
http://www.vashsad.ua/plants/dendrolog/articles/show/5677/
(Млин, вітряк)
(Про вербову)
http://mirvol.at.ua/publ/43-1-0-244
Бойовий «гопак»
http://uk.wikipedia.org/wiki/Бойовий_гопак
(Булава)
http://aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=1203
(Про дівочу косу)
Конституція України
http://uk.wikipedia.org/wiki/Герб_України
Вед. Поки наше поважне журі підводить підсумки І туру, я пропоную вам завдання зі скриньки. Правильна відповідь принесе вашій команді 3 бали.
ЗАВДАННЯ зі скриньки
У скриньці лежать три “яблука”. Перше “яблуко” було завезено до Росії у XVII ст. із Голландії за наказом Петра І, а в Голландію потрапило з Америки. Його називали “земляне” або “чортове яблуко”. Друге яблуко було завезене з Південної Америки. Французи та італійці називали його “яблуком кохання”, “золотим яблуком”. Третє “яблуко” – китайське, батьківщина його – Південно-Східна Азія. Воно так і називається “китайське яблуко”. Назвіть яблука, що лежать у скриньці.
(1– картопля, 2 – помідор, 3 – апельсин)
http://mmo-biblioteka.at.ua/publ/metodichna_kopilka
/konkursi_igri_viktorini/movoznavchij_turnir_dlja_5_kh_klasiv/75-1-0-397
Вед. А ми розпочинаємо ІІ тур.
(проводиться ІІ тур)
(Хохол)
http://fb.ru/article/148289/hohol---eto-mnogoobrazie-znacheniy
Академік
http://su.org.ua/2013/12/людмила-огнева-тарас-шевченко-академ/
(Корито)
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 274.
(Соломія Крушельницька)
http://uk.wikipedia.org/wiki
Про орнамент
http://uk.wikipedia.org/wiki/Орнамент
(Іван Сірко – кошовий отаман)
http://uk.wikipedia.org/wiki
Пояснення: (На жаль досі є малодослідженою тема Тараса Шевченка, як співака, хоча згадок про його дуже гарний спів є у багатьох джерелах, тобто він був не тільки видатним художником, але і знавцем народної творчості та майже фаховим співаком-виконавцем у панському середовищі, що також робило Шевченка дуже популярним.на той час. Окремою недослідженою темою щодо Тараса Шевченка є його чисельні виступи з декламаціями власної поезії, а також інших улюбленних поетів та творів народної творчості, що простежується за Шевченком у продовж цілого життя.)
http://blogs.korrespondent.net/blog/2340/3417701/
(Прийшла Покрова – заревла дівка як корова)
(Петро Могила)
http://uk.wikipedia.org/wiki/Петро_Могила
(Про часник)
http://www.vashsad.ua/plants/dendrolog/articles/show/5677/
(Про хрести)
Пояснення: Історія придорожніх магічних знаків-символів сягає ще передхристиянської доби. Ще тоді на узбіччях доріг почали ставити дерев'яні чи кам'яні стовпи або боввани (скульптурні зображення божеств). Традиція ця пов'язана з віруваннями про особливу небезпеку від злих сил, яка могла трапитися в дорозі, про необхідність заклинання добрих богів Магічним знаком такого заклинання і служили придорожні обереги. Тисячолітня вже християнська доба утрадиційнила вживання придорожних оберегів. Із християнізацією краю вони набули вигляду хреста-розп'яття, адже саме хрест є магічним знаком нашої віри. Придорожні хрести стають свідченнями культу Чесного Хреста, тобто віри у чудотворну силу споруди, на якій прийняв смерть Спаситель людства. І якщо у перші християнські часи прийнято було ставити простий тесаний хрест, то пізніше, у XVI-XVII століттях на хрестах стали зображувати ще й знаряддя мук Христа.
(Жупан)
http://ru.osvita.ua/vnz/reports/culture/10918/
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
(Матеріали з Вікіпедії)
1. Назвіть автора слів : "Хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього "
М.Рильський
2. Продовжіть прислів’я :Хліб, сіль їж, а…. (правду ріж)
3. Як стародавні греки називали Дніпро? (Борисфен.)
4. Складне слово-назва природоохоронного заповідника в Україні.
(Асканія-Нова.)
5. Назвіть 5 міст України, які були столицями
(Київ, Харків, Галич, Батурин, Чигирин.)
6. Назвіть автора першої української конституції (Пилип Орлик)
Вед. Поки журі підводить підсумки нашого змагання, мені хотілося б нагадати вам слова Василя Симоненка.
(відео «Любіть Україну!»)
Нагородження