Історико-літературний рицарський турнір «Подорож світом людини Середньовіччя»

Про матеріал

Позакласний захід для учнів 7 класу. Перевірити набуті знання учнів із зарубіжної літератури та історії епохи Середньовіччя, розвивати інтелектуальні та спортивні здібності, вміння працювати в команді, виховувати інтерес до предметів.

Перегляд файлу

Костиря С.Г., учитель зарубіжної літератури

Заболотна Ю.В., учитель історії

Червонокам’янського НВО

«загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів-

дитячий дошкільний заклад –

позашкільний центр»

Олександрійської районної ради

Кіровоградської області

 

 

               ( історико-літературний рицарський турнір)

Мета:

  • підсумувати набуті знання по темі «Світ людини Середньовіччя»;
  •  проаналізувати творчі здібності учнів в процесі роботи над темою;
  •  формувати вміння й навики до самостійної діяльності учнів;
  •  не забути про зв'язок давніх часів з сьогоденням;
  •  розвивати вміння характеризувати героїв твору «Айвенго»;
  •  формувати уявлення про героїчне в житті та літературі;
  •  вчити відповідати на питання повно, чітко.

Обладнання: карта подорожі, ілюстрації, макети замків, меч.

Тип уроку: узагальнюючий інтегрований урок із виконанням ігрових матеріалів.

Хід уроку.

                         (Клас ділиться на 2 команди, кожна вибирає назву, емблему, девіз, привітання. Учні готують розповіді про замкове життя, відшукуючи їх у художній та дитячій  літературі, роблять макети замків, малюють малюнки.)

Вчитель зарубіжної  літератури Добрий  день! Добрий день, милостиві дами, шляхетні лицарі і зброєносці, всі гості нашого турніру!!!

  Сьогодні ми вирушаємо в захопливу подорож.

Середньовіччя -  це складна і суперечлива епоха. Одні вважають середні віки часом занепаду, варварства і жорстокості. Інші - часом, коли розширювалось коло народів, освоювалися нові простори, виникали замки, міста, держави. Я сподіваюся, що «Подорож  у Середньовіччя» допоможе нам краще зрозуміти той далекий час, побачити живих людей, глибше і ближче познайомитися з їх життям, побутом та звичаями. Отже, починаємо!

Бій зараз почнеться непростий:

 Прагнучи завоювати перемогу,

Ви списи будете ламати,

 Але тільки в інтелектуальному,

а не фізичному  двобої,

Вести який буду ми - герольди.

Вас, отроки младі, що прийшли сюди,

 Сьогодні запрошую я в середні віки.

Нехай колесо історії так важко повернути,

Але знання нам допоможуть. Вперед! І в добру путь.

Вчитель історії Сьогодні у нас незвичайне змагання. Це «Рицарський турнір».

                      Давно минулися часи справжніх рицарських турнірів. Лише з літератури та фільмів ми  можемо дізнатися про те, як вони відбувалися.

Вчитель зарубіжної  літератури Послухайте, як про це написав В. Скотт у своєму    історичному романі «Айвенго».

                     (Зачитує уривок, де описано рицарський турнір).

Вчитель історії А ви будете схрещувати свої мечі не в буквальному розумінні, а змагаючись -   відповідати на питання. Адже турнір – це змагання. Ви повинні показати, хто з вас    краще знає історію і літературу Середньовіччя.

 Вчитель зарубіжної  літератури Як і належить на турнірі, ми запросили поважних гостей (журі).

 

                      Перш ніж розпочнемо наше змагання, проведемо посвяту в рицарі.

                                         Кодекс чести рыцарей Школьного двора

                    Во имя процветания школы жалую тебя в рыцари.

                     Помни, что долг твой отныне – соблюдать все правила

                    Школьного двора – этого светлого источника знаний,

                                                                                          добра, духовности!

                     Будь верен учителям, наставникам!

                     Будь защитой для слабых и обиженных.

                     Будь добр, справедлив и милосерден к ближнему.

                     Во всех делах и поступках руководствуйся только долгом чести.

                     Будь достойным звания рыцаря и приумножай славу Школьного двора!

 

Вчитель історії  Наш турнір буде відбуватися згідно карти – подорожі:

                                         І зупинка  «Знайомство»

                     У турнірі беруть участь команди  «Сакси» і «Нормани».

                     Запрошуємо команди на сцену. Капітани, представте свої команди.

                    (Капітани пояснюють назви своїх команд, проголошують девізи, написані на щитах, зачитують привітання команді – супернику, побажання журі).

Вчитель зарубіжної  літератури Команди виготовили реквізити . Покажіть їх

                      глядачам, журі.

                     (Учні показують макети замків, малюнки).

                        Команди познайомилися одна з одною і знають своїх суперників.

                      Уболівальники побажайте своїм командам успіху.

                      (Уболівальники вітають команди, демонструють свої плакати).

                             Підтримані вболівальниками продовжуємо нашу подорож.

Вчитель історії    

                                              ІІ зупинка  «Розминка»  (1 запитання – 1 бал)

  1. Житло феодалів.
  2. Короткий вислів, що пояснює зміст герба рицаря.
  3. Рів, стіна, міст, донжон – це складові …
  4. Трубадури і міннезінгери – це …
  5. Продовжіть логічний ряд: торгівля, купець, товар …
  6. Що означає герб?
  7. Яка наука займається гербами?
  8. Тільки рицарі мали право носити … , сидіти біля …, ставити на дахах своїх будинків…

Вчитель  зарубіжної  літератури 

                                       ІІІ зупинка  «Літературна»

                               (1 запитання – 1 бал)

1. Що вам відомо про літературу  Середньовіччя?

2. Що таке героїчний епос?

3. Коли виник цей жанр?

4. Хто такі хуглари, жонглери, шпільмани?

5. Якими були середньовічні рицарі?

6. Що таке рицарський турнір? Що він означав для людини Середньовіччя?

7. Якими були правила рицарського турніру?

8. Кого В. Скотт в романі «Айвенго» виділяє серед лицарів – саксонців?

9. Хто представляє норманське лицарство? Охарактеризуйте.

10. Завдяки яким якостям Лицар Позбавленого Спадку став героєм турніру?

11. Охарактеризуйте Буагільбера як лицаря? Чому він отримав поразку на турнірі в  Ешбі?

12. Якого значення, крім основного, набуло слово «рицар»  сьогодні?

Вчитель історії  

   ІV зупинка     «Відгадай, де відбувалися події в середньовічному селі чи місті?»

                    Переставляючи склади утворити нове слово:

                                         КАЗОМ                    (ЗАМОК)

                                         ТРІНУР                   (ТУРНІР)

                                         МОРАРЯК              (ЯРМАРОК)

                                         ХРАВИЛ                 (ЛИХВАР)

                                         РАБКІН                   (БАНКІР)

                                         ЦИРАР                    (РИЦАР)

 

Вчитель зарубіжної літератури

V .Гра з глядачами «Таємнича скринька» (питання – відповідь):

І.1. Це продукт харчування

2. Він може бути двох кольорів

3. Не кожна господиня ризикне його використовувати у великих кількостях

4. У Середні століття дозволити собі мати його могли тільки заможні люди. Його привезли з хрестових походів.

5. Його могли навіть давати в придане

6. Це приправа (перець)

ІІ.1. Це один із обов'язкових елементів лицарського турніру

2. Він служив сигналом до початку турніру

3. У боротьбі за право володіння цим предметом лицар міг втратити життя

 4. Цей предмет міг належати тільки жінці

5. Він був легким, повітряним, незвичайно красивим

6. На ньому обов'язково були вишиті ініціали дами (хустку)

ІІІ.1. Це продукт харчування

2. Він потрапив до Європи після хрестових походів

3. Його батьківщина - Схід

4. Він використовується при чаюваннях

5. Колір його жовтуватий

6. Навіть якщо тільки уявити його, то в роті виникає кислуватий присмак. (Лимон)

ІV.1. Це документ середньовіччя

2. Видавати його могла тільки церква

3. За нього потрібно було платити гроші

4. Ціна могла бути різною

5. Його могли продавати на ринках

6. Купивши його, людина отримувала відпущення гріхів (індульгенція)

Ми знову будемо змагатись.

Вчитель історії     

VІ Конкурс «Найкращий гонец»

Учасники загону повинні за командою Герольда по одному пробігти на «конях» дистанцію на швидкість.

VІІ Конкурс «Головоломки»

Вчитель зарубіжної літератури:Наступне завдання до вподоби доведеться тим, хто любить вирішувати головоломки. Представникам від команд отримати головоломки і приступити до їх виконання. Бажаємо успіху!

І команда.Перший склад - невеликий ресторан, де обслуговують за стійкою; Другий склад - російське національне блюдо;

Третій склад - прийменник;

Ціле - одна з феодальних повинностей. (Бар-щі-на - панщина).

 ІІ команда Перший склад - бог сонця в Єгипті;

Другий склад - короткий урочисто музичний твір;

Третій склад - перша буква алфавіту

Ціле - будівля міської ради в середньовічному місті (Ра-туш-а)             

Вчитель історії      VІІІ зупинка «Сучасність і людина Середньовіччя»

                  (Кожна команда показує матеріал, який вони знайшли і озвучують його)

 Герольд закликає всіх до тиші зачитує правила турніру. Всі учасники шикувалися у дві  лінії. Це було красиве і грізне видовище.  Рицарі в залізних латах, верхи на конях, готові будь-якої миті кинутися в бій. Звучать труби, рицарі опускають списи, пришпорюють коней – і поєдинок починається..

       Все це ми можемо тільки уявляти. Наш рицарський турнір буде дуже мирним і

       команди розгадуватимуть чайнворд «Лицарський шолом.»

 Вчитель зарубіжної літератури ХІ зупинка    «Поєдинок»

 

           Меч здобуде та команда, яка першою розв’яже чайнворд.

  1. Лицар, над яким звершився Божий суд.
  2. Королева турніру в Ешбі.
  3. Головний герой роману В. Скотта.                                                             
  4. Ім’я кравця Седріка Сакса
  5. Ім’я четвертого із шести англійських лицарів,які билися в Палестині на турнірі в д’ Акрі.                                  

 

 

  1. Батько Ребекки.
  2. Титул Ричарда.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповіді: 1. Буагільбер; 2. Ровена; 3. Айвенго; 4. Освальд; 5. Дойлі; 6. Ісаак; 7. Король.

Вчитель історії      Ось і закінчилася наша подорож у Середньовіччя.

Сподіваюся, вам було не нудно на «Рицарському турнірі».

Вчитель зарубіжної літератури:

"Був шлях до перемоги важкий,  закінчилася гра.

 Підбито підсумки.  Прощатися нам пора. 

Як сонце щедро дарує  Тепло і світло рослинам,

 Так дарує добрим людям

 Наука.

 Так будьте ж допитливі, 

І до вас прийде успіх! 

Дякуємо за участь вам у рицарському турнірі!!

Нагороди переможцям

 

doc
Додано
22 липня 2018
Переглядів
2307
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку