Іван Франко Казка “Фарбований Лис”

Про матеріал
Розробка створена з метою охарактеризувати образ Лиса Микити, набути уміння і навичок аналізувати художній образ; вчити висловлювати свою думку щодо прочитаного, ставлення до літературного героя, виховувати усвідомлене позитивне ставлення до красивого й доброго в житті та негативне ставлення до зла.
Перегляд файлу

      5  клас

    Іван Франко

      Казка “Фарбований Лис”                                     

 

 

Мета: Охарактеризувати образ Лиса Микити, набути уміння і навичок аналізувати художній образ; висловлювати свою думку щодо прочитаного, ставлення до літературного героя, виховувати усвідомлене позитивне ставлення до красивого й доброго в житті  та негативне ставлення до зла.

Обладнання: підручник, портрет письменника, ілюстрації, мультфільм  «Фарбований  Лис»,інтерактивний  плакат  «Іван Франко».

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Епіграф:   Слова ласкаві, а думки лукаві. ( Народна мудрість)

                             Хід уроку

     І. Організаційна частина

     ІІ. Актуалізація опорних знань.

                       1.Вступне  слово  вчителя.

                       2.Актуалізація  опорних  знань.

  Клас  ділимо  на 3  групи,  пригадуємо  правила  роботи  в  групах.  Перемагають  ті,  хто  отримає  більше  кружечків.

Гра  «Так»  чи   «Ні».

Запитання  1

Іван  Франко  народився  на  Івано-Франківщині?

Запитання  2

Збірка  Великого  Каменяра    називалася  “Фарбований  Лис?”

Запитання  3

Лис  Микита  був  дуже  хитрим,  його  не могли  спіймати  мисливці  дуже довгий  час?

Запитання  4

У  діжці  Лиса  знайшов  Пес?

Запитання  5

Лис  вибрався  з  діжки,  коли  вже  почало  смеркати,  й  одразу  чкурнув  до  лісу?

Запитання  6

Лис  Микита  обкачався  у  траві  -  і  фарба  одразу  зійшла?

Запитання  7

Лис  був  пофарбований  у  зелений  колір?

Запитання  8

Звірі  дуже  зраділи,  побачивши   нового  царя?

Запитання  9

Звірі  влаштували  бенкет  на  честь  нового  царя?

Запитання  10

Мавпа  Фрузя  вистригла  Микиті   три  жменьки  волосся  з – між  очей  і  пустила  його  на  вітер,  щоб    так  і  його  переполох   розвіявся?

Запитання  11

На  бенкеті  Вовки  ревли  басом,  аж  дуби  тряслися?

Запитання  12

На  бенкеті  в  народних  строях  Вовки   задзявкотіли  тоненькими  тенорами,  що  цар  не  міг  втриматися?

Запитання  13

Лис  Микита  не  втримався  й  заспівав  по – лисячому?

Запитання  14

Лису  Микиті  помстилися  одурені  звірі?

Запитання  15

Літературна  казка  Івана  Франка   належить до  збірки  “Коли  ще  звірі  говорили”?

        Підсумок  гри.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя.

Евристична бесіда

  1.      Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди цікаво й повчально. Казка вимагає особливої атмосфери, тому вона – символ домашнього затишку, родинної злагоди. Ці почуття добре втілені в поетичних рядках. І в цьому їх привабливість.

Затишно  дітям  в  пазусі  казок.

Отак  би  й  слухав  про  царя  Салтана

Або  про  те,  як  весело  козак

Обманював  турецького  султана.

Про  карих  коней   з  полуменем  грив,

Про  чаклуна,  що  все  на  світі  може.

І  хто  б  там  що  не  говорив,

А  згине  зло  і  правда   переможе!

                              Ліна  Костенко.

 2.  Лис  Микита – головний  чи  другорядний  персонаж  казни  Івана  Франка?

 3.Яким  постає  Лис  на  початку  твору?

 4.Як  повівся  він  після  невдалого  полювання?

 5.Яка  риса  характеру  героя  проявляється,  коли  стає  царем  звірів?

 6.Чи  таким  хитрим  та  сміливим  він  залишається  і  в  кінці  твору?

 7.Яка  найхарактерніша  риса  Лиса  як  тварини  і  Лиса  Микити?

 8.Чи  є  доречними  слова  епіграфа  уроку?

     2.Робота  у  групах.  За  2  хвилини     кожна  група   має  записати  якомога  більше  рис  характеру  Лиса,  а  потім,  щоб  вони  не  повторювались,  записати  на  ватмані,  на  якому  зображено  героя,  та  стрілочки  для  рис характеру.

   Учитель  контролює  час.      Відповіді  учнів (  по  черзі  по  1   учневі  з  кожної  групи).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

-

кмітливий

хвастливий

вправний (вмілий) мисливець

гордий

розумний

хитрий

товариський

переоцінює можливості

сміливий

байдужий до підданих

терплячий

брехливий

добрий

ліцемірний

справедливий

зазнайство

м’якосердий цар

егоїстичний

 3.    Робота  з  підручником. 

    Завдання  учням.  Доберіть  і  зачитайте  1  цитату – характеристику  Лиса. 

  •  Чи   подобаються  вам  його  риси?  Чому?

    4.  Фізкультхвилинка.

Стало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потягнулися

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали – сіли.

Бачте, як розвеселили?

Нумо, разом, нумо, всі, -

Потанцюймо по росі.

     IV.  Закріплення  вивченого  матеріалу.

            1.  Слово  вчителя.

            2.  Робота  над  анкетою.

                             Заповніть анкету

Ім’я

 

Стать

 

Вік

 

Місце народження

 

Рід знань

 

Місце проживання

 

Посаду, яку займає

 

Вчинки

 

Риси характеру

 

 

         3.  Підсумок  роботи  над  анкетою.

         4.  Запитання  дітям

          -   Які  ж  риси  характеру   запозичите  ви  у  Лиса  Микити?

         5.  Скарбничка  народної  мудрості.

             Творче  конструювання.

  • Кроку не  ступне                         очі  великі
  • У  страху                                    і  куща  боїться
  • Злякана  ворона                        те  й  вовк
  • Що  сіре                                     як  не  брехне
  • Лукавий чоловік словами  голубить     дії  як  полин
  • Слова  як  мед                         поза  очі  брудом лупить

      Відповідь  до  творчого  конструювання.

  • Кроку  не  ступне як  не  брехне.
  • У  страху очі  великі.
  • Злякана  ворона і  куща  боїться.
  • Що  сіре, те  й  вовк?
  • Лукавий чоловік словами  голубить, поза  очі  брудом  лупить.
  • Слова  як  мед  - дії  як  полин

V.   Підсумок  уроку.  Оцінювання.

Слово   вчителя.

          Перегляд  фрагменту  мультфільму   «Лис  Микита»  (  1953  року  створення,  де  Лис  сам,  цар  звірів,  їсть ,  а  не  ділиться  із  Зайчихою-мамою  та  її  голодними  дітьми,  звірі  за  це  карають  його.).

     VI.  Домашнє  завдання.    Створіть  ( письмово)    своє  закінчення  казки  «Лис  Микита».

 

 

docx
Додано
21 жовтня 2019
Переглядів
1536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку