Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦

Презентація. Стратегія і тактика мовленнєвої поведінки

Про матеріал

Урок з риторики в 10 класі на тему "ЕФЕКТИВНІСТЬ МОВЛЕННЯ. СТРАТЕГІЯ І ТАКТИКА МОВЛЕННЄВОЇ ПОВЕДІНКИ. КОМУНІКАТИВНИЙ НАМІР. МОВЛЕННЄВИЙ ВЧИНОК. МОВЛЕННЄВА ПОДІЯ".

Мета: формування в учнів компетентностей доцільно й виправдано вибудовувати стратегію мовленнєвої поведінки і користуватися правилами комунікативних дій.

Можна використовувати під час онлайн-навчання.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Стратегія і тактика мовленнєвої поведінки10 клас. Трохимець Є. Й.

Номер слайду 2

Ключове питання. Чи залежить життєвий та професійний успіх людини від уміння спілкуватися?

Номер слайду 3

Ефективність мовлення Ефективність мовлення визначається ступенем досягнення мети спілкування. Ефек­тивність мовлення залежить від правильності й точності добору мовних засобів у кожній конкретній ситуації, а також від мовленнєвої поведінки мовця.

Номер слайду 4

Мовленнєва поведінка Мовленнєва поведінка — це сукупність мовленнєвих дій людини. Одиницею мовленнє­вої поведінки є мовленнєвий вчинок — конкретний мінімальний акт у спілкуванні. У кож­ної людини, залежно від рівня освіти, внутрішньої культури, багатства словника, фізичного й психологічного стану в момент спілкування та інших факторів, різна мовленнєва поведінка й неоднакові мовленнєві вчинки. 

Номер слайду 5

Ефективність спілкування прямо пропорційна докладеним комунікативним зусиллям. Порівняйте мовленнєві вчинки учасників діалогу. Мовленнєвий вчинок. Покупець. Продавець. Привітання. Добрий день!ігнорування. Знайомство. Мене звати Інна.ігнорування. Спілкування. Скажіть, будь ласка, чи є зараз…Не морочте голову! На сайті все на­писано!..

Номер слайду 6

Стратегія і тактика мовленнєвох поведінки. Мовлення людини ефективне, якщо вона готується до виступу чи до спілкування з ки­мось, тобто планує свою мовленнєву поведінку, прогнозує її успіх (стратегія) і визначає при цьому її поетапні дії (тактика). Стратегію розглядають як мистецтво керівництва, що ґрун­тується на правильних прогнозах відносно мети, а тактику — як прийоми, способи досяг­нення цієї мети.. Отже, стратегія — це комунікативні цілі, а тактика — засоби досягнення цих цілей. Відповідно до мети спілкування (стратегія) здійснюють відбір і мовних засобів (так­тика).

Номер слайду 7

Мовленнєві стратегії підпорядкування, дискредитації, заперечення, проти­ставлення, уникнення, перебивання, мотивування незгоди, емоційного впливу (установка на конфлікт чи конфронтацію),близькості (установка на контакт, дружбу, співпрацю, прохання). 

Номер слайду 8

Тактикитактика перевтілен­ня, узагальнення, наведення прикладу, несподіванки, провокації, внесення елементу неформальності, «підмазування» аргументу, маскування, обачливості, маніпуляції «чужі — свої».

Номер слайду 9

Тактичний хідзгрубіла лексика, підвищений тон, натяк, недомовка, двозначність, іронія етикетні формули, епітети, пестлива лексика, спокійний чи лагідний тон мовлен­ня та ін.

Номер слайду 10

Наприклад, вам треба налагодити стосунки з учнем іншого класу з метою сумісної під­готовки до виступу на олімпіаді з біології (виготовлення ко­мандної стіннівки, виконання лабораторних робіт з метою тренування та ін.). Яка у вас буде стратегія мовленнєвої поведінки? Звичайно ж, зближення. Якими будуть тактики в першо­му неформальному діалозі? Установити товариські або хоча б нейтральні стосунки, з’ясувати, наскільки цей учень піддається впливу, щоб можна було в разі потреби доручити йому якісь завдання. Для реалізації цих тактик ви визначаєте комунікативні наміри: використати добрий тон спілкування, етикетні формули, усмішку та ін. 

Номер слайду 11

Робота з підручником. Вправа 4 с. 70. Вправа 6 (А) с. 71.

Номер слайду 12

Домашнє завдання. Вивчити п. 21-22. Виконати вправу 6 (Б) с. 71.

pptx
Додано
22 листопада 2020
Переглядів
4875
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку