Заняття ознайомлення із соціумом з використанням казки
В. Сухомлинського “Як їжачиха приголубила своїх їжачат”
(для дітей 3-4 років життя, 2021р.)
Підготувала:
Луценко Н.О.
Тема:Читання казки В.Сухомлинського “Як їжачиха приголубила
своїх їжачат”
Мета: Ознайомлювати дітей з основними моральними чеснотами:
доброта, любов; пояснити, що гідно бути добрим, привітним
і негідно бути грубим, не добрим (злим, жадібним); вчити
розуміти значення вчинків і слів: (добре, погано); виховувати
любов і повагу між членами сім'ї.
Обладнання: іграшки: їжак, зайчик; казка В.Сухомлинського “Як їжачиха
приголубила своїх їжачат”.
Хід заняття
І етап - комунікативна діяльність
- Дітки, послухайте вірш і скажіть про кого він?
Хто вас дітки, ніжно любить,
Хто вас пестить і голубить,
Завжди скрізь буває з вами
Відгадайте, хто це?...(мама)
- Так, хто це?- хто вас ніжно любить, пестить, голубить?
- Вірно, це мама.
- Заплющить, будь ласка, оченята і уявіть кожен свою маму.
Дидактична вправа ”Назвіть пестливі слова про маму”
(мама, мати, матуся, матінка, матусенька,...)
-А ще маму називають ненька. Давайте запамятаємо це слово.
“Покладемо” в долоньку, пригорнемо до свого серденька.
- Люди, дорослі і малі відносяться до живої природи, А ще до живої
природи належать - тварини. В кожної людини є сім'я, так і у тварин є сім'я. Послухайте загадку та відгадайте:
Повзун повзе, голки везе,
А як привезе, то кожух зіш/є.(їжак)
(вихователь показує іграшку)
-У їжака сім'я: їжачиха з їжачками. Їжачиха хоче подарувати казочку,
тож сідайте тісненько рядком та слухайте ладком.
ІІ етап - пізнавальна діяльність
Читання казки В.Сухомлинського “Як їжачиха приголубила своїх їжачат”
У їжачихи було двоє їжат. Мов клубочки, кругленькі, з маленькими голочками, Одного разу покотилися клубочки поживи шукати. котяться
садом, котяться городом, аж бачать зайчик їсть солодку моркву.
І їжаченятам захотілося моркви покуштувати. Ледве висунули маленькі голівки, а зайчик як крикне:
- Геть звідси, гидкі, колючі!
Покотилися клубочки до матусі, плачуть.
-Чого ви плачете, дітки? - питає мати.
- Зайчик он каже, що ми гидкі, колючі - плачуть їжаченята.
Їжачиха пригорнула маленьких, приголубила:
- Та хіба ж ви колючі, дітки мої ріднесенькі - заспокоює вона. - Волоссячко у вас м’якеньке, як льон. Та ви ж пухкі, мов м’ячики…
Дидактична вправа “Запитую - відповідай”
їжаченятами.
Фізхвилинка:
1-2--3- повернись ів маленького їжачка перетворись.
1-2-3- повернись в діточок перетворись.
ІІІ етап - перетворювальна діяльність
Дидактична вправа “Який герой казки?”
-Зайчик який? ( На дотик: гладенький, пухнастий, м’якенький, гарненький…)
- А в казочці, який зайчик? (Злий, сердитий, жадібний, крикливий)
- Мама- їжачиха яка? (колюча, але добра, ніжна, лагідна, чуйна…)
Дидактична вправа “Покажи, як у казці”
(Вихователь роздає наголівники: Мама- вихователь, їжачата- дітки (3 дитини)
Розігрування:
Їжачата: Ми колючі, гидкі, так сказав зайчик.
вихователь обіймає, приголубила своїх їжачат та каже:
-Та хіба ви колючі, діточки мої рідненькі. Волоссячко у вас м’якеньке,
як льон. Та ви ж пухкі, мов м’ячики...
ІV етап - оцінно - контрольна діяльність
Не бийтеся, не сваріться,
Майте в серці ви добро
Нехай завжди зігріває вас воно.