КІРОВОГРАДЩИНА - МІЙ РІДНИЙ КРАЙ!

Про матеріал
Мета: поглибити знання дітей про Кіровоградщину; формувати національну свідомість; розвивати пізнавальний інтерес; сприяти вихованню почуття любові до рідного краю, поваги до людей праці.
Перегляд файлу

КІРОВОГРАДЩИНА - МІЙ РІДНИЙ КРАЙ!

(урок-гра)

 

Мета: поглибити знання дітей про Кіровоградщину; формувати національну свідомість; розвивати пізнавальний інтерес; сприяти вихованню почуття любові до рідного краю, поваги до людей праці.

Обладнання: карта України та Кіровоградської області, презентація,  ілюстрації, фотографії, картки із завданням для індивідуальної та групової роботи.

Хід уроку

І. Організація класу

Привітання.

Пролунав і стих дзвінок, починається урок.

Він і перший, і цікавий, і гостей зібрав чимало –

Тож і ми часу не гаймо – вже роботу починаймо!

П. Створення ситуації успіху

Учитель. Прочитайте вірш:

Куди не глянь, де не спитай,

І кожен скаже:

Рідний край –

Об’ємна моя сторона,

Велика, бо вона моя.

Ошатна квітами земля,

Гляди, вона така одна!

Ріднішої ніде нема!

А ще я називаю її рай,

Де красить все: степи і гай,

Щиросердечні люди знамениті,

Надра багаті, чорноземи ситі,

А ще, бо тут родилась я і вся моя рідна сім’я!

Л. Горлова

- Про що говориться у вірші? (Про Кіровоградщину).

- Як інакше можна назвати цей вірш? (Акровірш).

- Чим цікаві для нас акровірші? (Коли скласти перші букви кожного рядка, утворюється слово).

- Яке слово утворилося? (Кіровоградщина).

Учитель. Тож, напевно, ви здогадалися, про що йтиметься мова на нашому першому уроці? (Про нашу Батьківщину).

Ш. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Актуалізація знань учнів. «Мозковий штурм».

Учитель. Кожна людина любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. А ми попробуємо її описати.

(Учні по черзі називають слова, вчитель записує на дошці).

V. Основна частина уроку

1. Читання та обговорення вірша.

В світі є краї багаті,

Та дорожчий той, де в хаті

Слухав ти пісні матусі,

Де зостались кращі друзі,

Де спинався ти на ноги,

І куди тебе дороги

Знов ведуть, немов до Рима,

Де душа твоя незримо

Вже давно перебуває, –

Кращих бо країв немає...

Для одних – то сиві гори,

для онаких – синє море,

А для нас, синів козацьких, –

Спів степів Кіровоградських!

Учитель.

- Яка головна думка вірша?

- В якій області ми живемо? В якому районі?

- Чи любите ви рідний край? Чому?

2. Робота з картою України.

Учитель. Далекого 1939 року на карті України з’явилась Кіровоградська область. Вона уторилась із районів південної Київщини і північної Херсонщини. Ці землі від сивого Дніпра до каменистого Південного Бугу, вздовж трьох з половиною сотнею кілометрів поєднали і мрійливий затінок невеличких гаїв, і шепіт різнотрав’я сонячного степу.

Місце Кіровоградщини особливе – на її території розташований географічний центр України, а саме у Добровеличківському районі.

(Учитель пропонує учням переглянути фотографію з пам’ятним знаком «Географічний центр України»).

На півночі наша область межує з Черкаською, на північному сході – з Полтавською, на сході і південному сході – з Дніпропетровською, на півдні – з Миколаївською, на південному заході – з Одеською, на заході – з Вінницькою областями України.

3. Презентація «Рідна земле, барвистий мій краю».

4. Бесіда за наслідками перегляду презентації.

5. Робота в парах. (Розмістити малюнки, відповідно до теми).

 

j0285360Промисловість

 

 

 

 

j0233312Сільське господарство

j0183328Транспорт

Зв’язок

j0285410 

 

 

 

j0300840Споживчий ринок

j0196374Охорона здоров’я

j0301252Освіта

j0298653Культура і спорт

j0300912Пам’ятки архітектури

 

 

 

 

 

6. Виразне читання поезій про Кіровоградщину.

Учитель. Безмежна любов до людей, до рідного краю звучить у поезії Анатолія Петровича Чечеля, який народився в с. Ново-Стародуб Петрівського району.

Учень 1.

МОЯ ЗЕМЛЯ

Моя земля, Кіровоградський крає,

Де пахнуть медом трави край села,

Радіє серце, і тобі бажає,

Щоб ти з роками кращою була.

 

Лани широкі, сині небосхили,

Степи в шовкових хвилях ковили...

У цьому краї ми росли й мужніли,

Тому до нього серцем приросли.

 

Моя земля, Кіровоградський крає!

Пливуть жита у берегах ланів...

В твоїх степах мужніє і зростає

Славетний рід, плеяда трударів.

 

Моя земля, Кіровоградський краю!

В тобі талантів ллється водоспад.

Перед тобою голову схиляю,

Молюсь за тебе, мій Кіровоград.

Учень 2.

КІРОВОГРАДЩИНА МОЯ

Кіровоградщина моя!

Широкі ниви, хліб в долонях.

Тобі цілком належу я,

З дитинства до сивин на скронях

 

Кіровоградщина моя!

Віддам тобі я спалах серця.

Нехай для всіх людей сія,

Й луною в душах одізветься.

 

Кіровоградщина моя,

У кожній думці, в кожнім слові,

Тобі, мій крає, зичу я

Цвісти, як мальви світанкові.

 

Кіровоградщина моя!

Широкі ниви, стигле жито,

Родюча батьківська земля,

Де я живу і буду жити!

Учитель. Не можна собі уявити Кіровоградську землю без розлогих степів, зелених лісів і мальовничих сіл, які з великою синівською любов’ю оспівали у своїх віршах Володимир Могилюк, Микола Пироженко, Станіслав Стриженюк, Сава Голованівський.

Учениця 1.

СТЕПОВІ

Степе, – я твоє чадо і гострий твій біль,

Хоч століттями славсь під комонних і піших,

Я виорювавсь вкупі з череп’ям трипіль,

Я випалювавсь глиною пишних опішних.

 

Я – твоєї Січі непогасла зоря,

Я – вишневі сузір’я твоїх вишиванок,

Вже твої сім вітрів – то луна Кобзаря,

Вже Дніпровий потік – оселедець Богданів.

 

Степе, я – спадкоємець просторів твоїх,

Затяжких лихоліть і переспівів гожих...

Вже ніхто не злякає моїх солов’їв,

Вже ніхто петриківок моїх не потрощить...

Володимир Могилюк

Учениця 2.

Степи, степи… І зір не обійма.

Як розказать вам про любов, не знаю.

Ні, тут нема екзотики, нема.

Та я її, повірте, й не шукаю.

 

В моїй душі ні крапельки жалю,

Що тут не так, як в Африці далекій.

Степи... Я по-синівськи їх люблю,

До них лечу, як до гнізда лелека.

 

Люблю степи, як вечір догорить

І жито колос обважнілий схилить.

В цей час багато вміють говорить

Козацькі запечалені могили.

 

Оці степи я ще в дитинства дні

За щедрість і за широчіть сподобав.

Бо цим вони нагадують мені

Широку й щедру душу хлібороба.

Микола Пироженко

 

8. Дослідницька робота. (Учні працюють з картою Кіровоградщини і визначають населені пункти).

  • Знайдіть на карті своє місто\село. Які є поруч інші села?
  • Укажіть міста Кіровоградської області.
  • Укажіть обласний центр Кіровоградщини.
  • Де він розміщений на карті Кіровоградської області?

9. Практична робота. (Робота учнів у групах з контурною картою).

  • Позначте на карті обласний центр – місто Кіровоград, наше село та кордони області.

Учитель. Ми пишаємося своєю рідною землею. Безмежні простори, родючі ґрунти, різноманітні корисні копалини, сучасні міста, мальовничі села, повноводні ріки та озера, багаті ліси, а найбільша цінність – добрий, працьовитий український народ.

Я впевнена, що ми побудуємо краще майбутнє, де світ буде добрим, справедливим, радісним, даруватиме дітям і дорослим щасливе життя.

  • На своїх квіточках напишіть побажання для нашої Батьківщини та рідного міста Знам’янки .
  • Яким би ви хотіли бачити своє місто в майбутньому?

VІ. Рефлексія

  • Учитель. Ось і добіг наш урок до кінця, а ми з вами пройшлися літературними стежками нашого степового краю, доторкнулися серцем і душею до ніжних, щирих рядочків, написаних нашими поетами-земляками, і разом з ними сплели віночок любові своїй рідній землі, своїй Вітчизні. Сподіваюсь, що сьогоднішня розмова надовго залишиться у вашій пам’яті і буде спонукати вас до нових звершень в ім’я свого народу, своєї землі. І завершити наш урок мені б хотілося словами Івана Хоменка, нашого земляка із с. Зелене Петрівського району:

Я тільки колосок на лані,

А ти, Вітчизно, лан.

Я тільки хвиля в океані,

А ти, Вітчизно, океан.

Дубовий жолудь я в долині,

А ти, Вітчизно, дуб-краса.

Я зірка у небесній сині,

А ти Вітчизно, небеса.

  • Живіть, діти, і робіть так, щоб небеса нашої Вітчизни завжди були чистими, світлими і веселковими.
  • (Звучить пісня про Кіровоград).

VІІ. Підсумок уроку

    Творче завдання.

1. Підготуватися до виразного читання віршів поетів-земляків (на вибір).

2. Скласти власну поезію про рідний край (за бажанням).

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кучмук Людмила Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 січня 2019
Переглядів
2452
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку