Урок української літератури у 7 класі
Тема уроку: Григір Тютюнник «Климко». Образ головного героя. Ідея самопожертви заради рідних і близьких.
Мета уроку: розвивати в учнів уміння аналізувати поведінку персонажів, здатність виділяти і переказувати найбільш вражаючі епізоди з повісті для характеристики образу героя, аргументуючи свій вибір; формувати активну життєву позицію; виховувати гуманні якості людини: турботу про ближнього, доброту, чуйність, відповідальність за своїх близьких.
Тип уроку. Урок формування й удосконалення вмінь аналізувати художній твір.
Обладнання: портрет письменника Григора Тютюнника, текст твору, ілюстративний матеріал, презентація «Дитинство, відібране війною»
Живе лиш той, хто не живе для себе,
Хто для других виборює життя
В.Симоненко
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку (побажання одне одному успіху).
ІІ. 1.Вступне слово вчителя про щастя жити у мирній країні, про можливість щодня бачити яскраве сонце і голубе небо. Адже про це мріють усі діти на планеті. Та не завжди ці мрії збуваються… Буває й так, що небо стає кроваво – чорним, а сонце ховається за хмари…А причиною тому стає війна, у якій найбільше страждають діти
2. Перегляд презентації «Дитинство, відібране війною»
3. Актуалізація досвіду та опорних знань (асоціювання: ключові слова - самопожертва, війна, гуманність); учні зачитують значення цих слів, виписані із тлумачного словника, пояснюють власне розуміння їх.
4. Обмін враженнями від побаченого, висловлення власних міркувань.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Земляк подарував Климкові тапочки, а не виміняв
Складання учнями схем – характеристик «Який він – Климко?»
І група « Герої твору про Климка»
ІІ група «Чим пожертвував Климко заради рідних та близьких?».
Захист робіт.
Учні задають питання Климкові – головному герою повісті.
ІІІ. Підсумок уроку.
1.Прийом «Незакінчене речення».
Закінчити речення, додаючи власні думки.
«Справжні люди залишаються людьми навіть тоді, коли….»
«Доброта і самовідданість душі людини – це….»
«Климко – це безкорисливий, милосердний, відчайдушний хлопчик, що жив заради…»
2.Інтерв’ю з автором твору (питання до автора повісті)
Чому у кінці повісті Климко гине?
Гинуть найкращі, які виявляють благородство, доброту і милосердя.
3.Прокоментуй слова Л.Забашти:
«Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!»
Домашнє завдання. 1. Придумати власне закінчення повісті.
2.Написати листа Климкові або есе «Чи кожна людина здатна на самопожертву?»