Нестандартні уроки при узагальненні навчального матеріалу є досить доцільними. На даний час використання ІКТ привертає увагу учнів. Конспект даного уроку супроводжується мультимедійною презентацією, яка повністю візуально відтворює кожен етап уроку.
Тема: Сума кутів трикутника. Розв’язування задач. Самостійна робота.
Мета: удосконалити вміння та навички учнів застосовувати знання про суму кутів трикутника та зовнішній кут трикутника до розв’язування задач; перевірити рівень засвоєння знань учнів шляхом проведення самостійної роботи; розвивати творчі здібності, логічне мислення та пам'ять; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
«Знати – це насамперед уміти користатися знаннями»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
У ХІ столітті київський князь Ярослав Мудрий віддав свою дочку Анну заміж за французького короля Генріха І.
Після війни, боротьба за владу підірвали здоров’я короля й у 30-річному віці Анна залишилася вдовою із сином-королем Філіпом, якому на той час виповнилося всього 9 років. Довгими темними ночами часто снилися їй золотоглавий Київ, рідна земля, брати і сестри. Переборюючи тугу за рідним краєм, королева боролася з тими, хто претендував на королівський трон. Вона побудувала лікарні, школи і монастир, що після багатьох ресторацій існують дотепер.
У 1067 році сину Філіпу виповнилося 15 років і він став лицарем. У 20 років Філіп одружився і почав правити державою самостійно. Анна, передавши синову, переїхала у свій замок. Але на цьому її діяльність не припинилася. Анна була освіченою, постійно удосконалювалася, займалася математикою. Після смерті вона залишила послання для нащадків.
Нам потрібно знайти замок королеви Анни і прочитати це послання. Для цього нам необхідно скористатися нашими знаннями з теми «Сума кутів трикутника».
«Недостатньо мати добрий розум, головне – раціонально застосувати його» (Р.Декарт)
До старої доброї Франції ми вирушаємо морським шляхом на фрегаті «Фантазія» і потрапляємо в океан Запитань
ІІІ. Океан Запитань
«Будь-яка теорія важлива для практики» (Ч.Колтон )
Запитання
ІV. Море Нерозв’язаних задач
Ми продовжуємо подорож і потрапляємо в море Нерозв’язаних задач.
Задача 1.
Задача 2.
Задача 3.
Задача 4.
Задача 5. (письмово)
V. Лігвище морського чудовиська
Тепер ми потрапили у Лігвище морського чудовиська.
Щоб перемогти це чудовисько і продовжити подорож, ви маєте розв’язати індивідуальні розв’язати ще одну задачу.
Після виконання завдання учні обмінюються зошитами і перевіряють правильність розв’язання.
1) Знайдіть кут x на рисунку (найраціональнішим способом):
Відповідь. а) 100°; б) 115°; в) 15°; г) 100°.
2) У рівнобедреному трикутнику ABC з основою AC проведено бісектрису AD. Знайдіть кути даного трикутника, якщо
Відповідь. /. А = /. С = 20°; /.В = 140°.
VІ. Берег Історії.
Вітер заніс наш фрегат на берег Історії
1) Те, що сума кутів трикутника дорівнює 1800, було відомо в стародавньому Єгипті, проте доведено було значно пізніше. Вважають, що теорему про суму кутів трикутника довів Піфагор (VІ ст. до н. е.)
2) Легендарний француз Блез Паскаль (1623 – 1662 р. р.) в дитинстві був дуже хворобливим хлопчиком, він не мав змоги гратися з дітьми. І якось, граючись вдома за столом, Блез Паскаль зробив висновок, що сума всіх кутів трикутника дорівнює сумі двох кутів стола.
VІІ. Пустеля Спраги
Далі будемо йти пішки через пустеля Спраги. Щоб вийти з неї, необхідно виконати самостійну роботу.
«Так звана самостійна робота – це вершки математики… без роботи такого характеру вивчення математики майже даремна річ…» (Дж. Венг)
Виконання тестової самостійної роботи
Варіант 1
а) так, б) ні
2) У трикутнику АВС кут А дорівнює 250, кут С на 100 більший від кута А. Знайдіть кути В і С.
а) 350, 1200; б) 1100, 350; в) 1300, 350.
3) Один із кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 1080. Знайдіть решту кутів.
а) 720, 360; б) 720, 720; в) 360, 360.
4) Якщо два кути трикутника 300 і 800, то третій кут…
а) 700; б) 900; в) 400; г) 2500
5) Якщо два кути трикутника 100 і 600, то бісектриса третього кута утворює зі стороною кут, що дорівнює …
а) 700; б) 1100; в) 350; г) 550
6) Якщо один з кутів прямокутного трикутника дорівнює 500, то інший гострий кут дорівнює…
а) 500, б) 800, в) 400, г) 300
Варіант 2
а) так, б) ні
2) У трикутнику АВС кут В дорівнює 430, кут А на 200 більший від кута В. Знайдіть кути А і С.
а) 630, 740; б) 770, 630; в) 1170, 630.
3) Один із кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 920. Знайдіть решту кутів.
а) 440, 560; б) 880, 880; в) 440, 440.
4) Якщо два кути трикутника 200 і 1000, то третій кут…
а) 1200; б) 1300; в) 1400; г) 600
5) Якщо кут між бічними сторонами рівнобедреного трикутника дорівнює 700, то кут при основі дорівнює …
а) 550; б) 800; в) 400; г) 650
6) Якщо один з кутів прямокутного трикутника дорівнює 600, то інший гострий кут дорівнює…
а) 200, б) 600, в) 400, г) 300
Ключ до І варіанту
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
б |
а |
в |
а |
г |
в |
Ключ до ІІ варіанту
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
а |
а |
в |
г |
а |
г |
Додаткове завдання. Для кутів трикутника MNK, зображеного на рисунку, записати якомога більше правильних рівностей.
VІІІ. Лист від королеви Анни
Ось, нарешті, ми дісталися замка королеви Анни і можемо прочитати її послання:
Дорогі друзі! Ви були наполегливі та допитливі, подолали всі перешкоди і знайшли мій замок. У нагороду я відкриваю вам секрет. Математика – цариця усіх наук. Її кохання – істина, її убрання – простота і ясність. Палац цієї цариці оточений тернистими заростями, щоб дістатися його, кожному доводиться пробиратися крізь хащі. Краса палацу відкривається лише розуму, що любить істину, загартованому в боротьбі з труднощами. Той, хто знайде цей палац, отримає величезну радість. Бажаю вам нових відкриттів і подвигів! Королева Анна |
ІХ. Домашнє завдання
Повторити § 10 – §16
На сторінці 126 підручника виконати тест № 1
Х. Підсумок уроку.
Закінчіть речення:
«Потрібно сьогодні сказати лише те, що доречно сьогодні, все інше відкладемо і скажемо, коли буде потрібно» (Горацій )