Тема. Коло і круг; дотична до кола та її властивості
Мета: повторити зміст відомих учням понять «коло», «круг» та їх елементів і засвоїти означення та властивості дотичної до кола; сформувати вміння учнів відтворювати формулювання вивчених на уроці означень та властивостей, знаходити на рисунку вивчені елементи кола та круга і виконувати рисунок за описом ситуації, що міститься в задачі, а також розв'язувати нескладні задачі на застосування вивчених властивостей.
Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.
Обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя, таблиця № 18 «Коло та його елементи».
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Оскільки на попередньому уроці було задано проаналізувати контрольну роботу за розданими правильними розв'язаннями задач, то на цьому етапі будемо розбирати найскладніші моменти контрольної роботи.
III. Формулювання мети і завдання уроку, мотивація навчальної діяльності учнів
Для успішної мотивації діяльності учнів можна звернутися до досвіду, набутого учнями в попередніх класах та в повсякденному житті, а саме — запропонувати до їх уваги низку життєвих ситуацій, що сприятимуть узагальненню їхніх уявлень про поняття «відстань» і про те, що геометрія є узагальненим і абстрактним відображенням реальних об'єктів мозком людини.
Наприклад, можна розглянути таку «ситуацію».
Мати дозволяє своєму сину — учневі сьомого класу — під час самостійних прогулянок віддалятися від дому не більше, ніж на 100 метрів. Яким буде можливий маршрут прогулянок цього учня, якщо:
а) його будинок стоїть останнім на прямолінійній вулиці;
б) його будинок стоїть посередині прямолінійної вулиці довжиною 2 км;
в) його будинок стоїть посеред поля?
Дуже важливо, щоб під час обговорення учні усвідомили необхідність «перекладу» умови ситуації на математичну мову і мовою геометрії цей переклад має бути таким.
Дано точку О. Скільки відрізків довжиною 100 метрів можна відкласти від точки О:
а) на промені ОА;
б) на прямій ОА;
в) на площині, у якій лежить ця точка О?
Спрямувавши увагу учнів на останній випадок, учителю залишається тільки поставити єдине запитання про вид лінії, яка представлятиме границю «дозволеної для прогулянок території», і акцентувати увагу учнів на тому факті, що ця лінія не є прямою або її частиною і взагалі суттєво відрізняється від прямої та її частин і від інших вивчених раніше фігур, тому потребує більш детального вивчення. Отже, цілком логічною буде висунута вчителем мета уроку: вивчення означення та деяких властивостей цієї фігури.
IV. Актуалізація опорних знань учнів
Методичний коментар
Поняття кола і круга та їх елементи (центр, радіус, хорда, діаметр) уже знайомі учням з шостого класу. Тому перед тим як сформулювати означення кола, круга та їх елементів, можна запропонувати учням назвати центр, радіус, хорду і діаметр кола (рис. 121).
Рис. 121
V. Засвоєння нових знань
План вивчення матеріалу
Методичний коментар
Оскільки поняття кола, круга та їх елементів не є новими для учнів, при вивченні питань № 1—3 (див. план вивчення матеріалу) задача вчителя в основному полягає в тому, щоб нагадати учням зміст і сформулювати достатньо строгі означення цих понять (особливої уваги потребує властивість точок кола та властивість точок круга, що випливають з означень цих фігур). Обов'язково зафіксувати існуючі співвідношення між відрізками кола: D = 2R; хорда, що не проходить через центр кола, менша від діаметра.
Але більшої уваги потребує вивчення поняття дотичної до кола, бо воно є новим для учнів.,У новому підручнику, як і в більшості інших підручників, дотична розглядається як один із трьох випадків взаємного розміщення прямої та кола на площині (до того ж випадки відповідно ілюструються, а неможливість інших випадків усвідомлюється на інтуїтивному рівні).
На відміну від підручника під ред. О.В.Погорєлова, новий підручник містить означення і властивість дотичної до кола, відокремлені одне від одного; однак властивість позначена як «важливе твердження або аксіома» (хоча певне обґрунтування подається в підручнику із використанням ознаки і властивості точок кола).
Особливої уваги потребує питання про застосування властивості дотичної до кола на практиці. У цьому питанні слід вирізнити три моменти: побудова дотичної до кола (що проходить через дану точку кола), розв'язання задач на обчислення кутів та доведення властивості відрізків двох дотичних, проведених з однієї точки до даного кола.
Квінтесенцією навчального матеріалу, розглянутого на уроці, є таблиця №18 «Коло та його елементи».
Таблиця №18
Коло та його елементи
Коло |
|
|
Означення: коло — фігура, що складається з усіх точок площини, рівновіддалених від даної точки (центра). О — центр кола, ОА — радіус, АВ — діаметр, CD — хорда (відрізок, що з'єднує дві точки кола). Найбільша хорда — діаметр. |
Дотична до кола |
|
|
Означення: пряма, що має з колом лише одну спільну точку, називається дотичною до кола. АВ — дотична, А — точка дотику, CD — січна (має дві спільні точки з колом). |
Властивості дотичних |
|
ОА Дотична перпендикулярна до радіуса, проведеного в точку дотику. |
АВ = АС (В і С — точки дотику) Якщо з однієї точки до одного кола проведено дві дотичні, то відрізки дотичних рівні між собою. |
VI. Первинне усвідомлення матеріалу
Усні вправи
Рис. 122
VII. Вироблення вмінь
Письмові вправи
а) Проведіть у даному колі радіус, діаметр і хорду, що не є діаметром. Якому з цих відрізків не належить центр кола?
б) Вирізніть на рисунку іншим кольором відрізок за вдовжки 6 см.
в) Позначте всередині кола точку, яка не збігається з точкою О. Скільки радіусів, діаметрів, хорд можна провести через позначену точку?
а) Доведіть рівність трикутників АОК і СОВ.
б) Знайдіть периметр трикутника СОВ, якщо АС = 14 см, АВ = 8 см.
Рис. 123
VIII. Підсумки уроку
Завдання до класу
Усі точки площини, рівновіддалені від даної точки, утворюють...
Точка, рівновіддалена від усіх точок кола, — це...
Відстань від будь-якої точки кола до його центра називається...
Відстань між двома точками кола називається...
Найбільша відстань між двома точками кола — це...
Рис. 124
IX. Домашнє завдання