Коми у складному реченні (урок української мови , 9 клас)

Про матеріал
Урок української мови для 9 класу "Коми у складному реченні побудований за методикою діяльнісного навчання. Учні планують свою діяльнсіть, ставлять завдання, самосітйно оцінюють виконане. Важливим моментом уроку є рефлексія, під час якої учні аналізують свої досягення, ставлять подальші завдання у процесі вивчення мови, вдосконалення власних умінь
Перегляд файлу

 

 

 

 

Урок №

Тема. Коми у складному реченні.

Мета. Створити умови для вироблення в учнів уміння відрізняти складні речення та правильно ставити в них розділові знаки;

розвивати пам′ять, логічне мислення, уміння аналізувати;

виховувати прагнення до знань.

Обладнання:

підручник, схема складного речення, картки з завданнями.

Тип уроку. Урок формування та вдосконалення навичок і умінь

 

ХІД УРОКУ

Епіграф:

Дерево сильне корінням, а людина – знаннями

 

І Організація класу

Доброго дня , діти! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Давайте привітаємо їх та покажемо, як ми уміємо працювати. Що побажаємо один одному?  (побажання учнів)

    Зверніть увагу на наш епіграф: Дерево сильне корінням, а людина – знаннями. Отже, під таким девізом ми сьогодні й будемо навчатися заради знань, які прикрашають людину.

 

ІІ Актуалізація опорних знань

           1.Почнемо з перевірки домашнього завдання.

Один учень за дошкою складає схему про складне речення ( його зошит перевіряє вчитель). Інші перевіряють домашнє завдання у парах, правильна відповідь на моніторі.)

 2. Перевірка теоретичних знань

- яке речення називається складним?

- чим складне речення відрізняється від простого?

-  за допомогою чого пов′язуються чистини складного речення?

- як називається складне речення, частини якого пов′язані за змістом та інтонацією?

- які розділові знаки ставляться у складному реченні?

Оцінювання етапу перевірки домашнього завдання.

Картка оцінювання

Номер

завдання

Назва завдання

Максимальна

оцінка

Оцінка

 на уроці

1

Домашнє завдання

2

 

2

Робота з реченнями

3

 

3

Складання речень

3

 

4

Синтаксичний

розбір речення

2

 

5

Тестові завдання

2

 

Разом

 

 

6

Додаткове завдання

10

 

 

ІІІ Оголошення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчання

Сьогодні ми продовжимо вивчення складного речення. Тему ви бачите на дошці, запишіть її у зошити. Давайте поставимо перед собою завдання уроку:

Що я хочу знати?                                                Що я хочу вміти?

що таке складне речення                                    відрізняти складне речення з-поміж інших

                                                                              правильно  ставити коми у СР

 

 

IVОрганізація навчальної діяльності учнів.

         Для досягнення наших завдань ми сьогодні працюємо в парах. Перед вами картки із завданнями, виконання яких ви будете перевіряти один в одного та виставляти оцінки

 

1.Записати речення, розставити розділові знаки. Знайти складні речення, підкреслити граматичні основи, показати сполучник (якщо є), пояснити товаришу свій вибір (3 бали).

         Великі хмари холодом нагусли, червоне листя падає в гаю. Летять у вирій дуже дикі гуси, а я слонам привіт передаю. Журавлята жалкували, що ростуть вони поволі.  Відцвіли голубі матіоли, згасло літо на жовтих  полях.

 

2. Скласти за поданим початком два речення: складне і просте речення з однорідними членами речення. ( 3 бали – 1 бал кожний масив складених речень)

Приклад:

Ніч минула швидко...

Над містом зайнявся ранок…

Пройшов проливний дощ…

 

3. Виконати синтаксичний розбір речення (2 бали)

1 картка

Чого  Івась не навчиться, того  й  Іван не буде знати.

 

2 картка

Незнайко на печі  лежить, а знайко по дорозі  біжить.

 

4. Додаткове завдання (перевіряється вчителем).

Поєднати частини  прислів′я в речення, поставити розділові знаки, позначити сполучник.

Не помиляється той                              там непорядки водяться.

                      Де слова з ділом розходяться               а до смерті.

Вчись не до старості                           від меча й загине.

Щоб других навчити                             там і під ялиною рай.

Де рідний край                                       треба самому вміти.

Хто меч підняв                                      хто нічого не робить

 

 

ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА

VПідсумок уроку.

Діти, давайте перевіримо наші знання за допомогою невеличкого тесту. Перед вами тест, на його виконання дається 3 хвилини.

 

  1. Тестування.

1. За будовою речення поділяються на:

       А) прості й складні;

       Б) поширені й непоширені;

       В) односкладні й двоскладні.

2. Складне речення—це таке речення, яке:

       А) містить одну граматичну основу;

       Б) містить дві або більше граматичних основ.

3. Частини складного речення з’єднуються за допомогою:

        А) прийменників;

        Б) сполучників;

        В) часток.

4.  Складні речення поділяються на

         А) двоскладні та багатоскладні;

         Б) сполучникові та безсполучникові;

         В) однокомпонентні та багатокомпонентні.

 

Перевірка в парах. Відповіді на дошці, озвучує учитель (кожна правильна відповідь 0, 5 бала). Виставте оцінку у зошит та свої картки.

 

VI Рефлексія.

  Отже, давайте повернемося до початку нашого уроку і подивимось на завдання, які ставили перед собою. Чи досягли ми їх?.

Перед вами перелік питань, на які треба відповісти. Даю три хвилини.

Питання для рефлексії:

- чи знаєш ти, що таке складне речення?

- чи вмієш ти відрізнити його від простого?

- чи знаєш ти , які розділові знаки ставляться у складному реченні?

.- чого я навчився на цьому уроці?

Висловлювання учнів.

      Давайте поглянемо на наш епіграф.  Що ми можемо сказати про це речення з точки зору синтаксису?

 

VII Домашнє завдання:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Записати речення, розставити розділові знаки. Знайти складні речення, підкреслити граматичні основи, показати сполучник (якщо є), пояснити товаришу свій вибір (3 бали).

Великі хмари холодом нагусли, червонелистяпадає в гаю. Летять у вирійдужедикі гуси, а я слонам привіт передаю. Журавлята жалкували, щоростутьвониповолі.  Відцвілиголубіматіоли, згаслоліто на жовтих полях.

2. Скласти за поданим початком два речення: складне і просте речення з однорідними членами речення. ( 3 бали – 1 бал кожний масив складених речень)

Приклад:

Ніч минула швидко...

Над містомзайнявся ранок…

Пройшовпроливнийдощ…

3. Виконати синтаксичний розбір речення (2 бали)

1 картка

ЧогоІвась не навчиться, того йІван не буде знати.

2 картка

Незнайко на печілежить, а знайко по дорозібіжить.

4. Додаткове завдання (перевіряється вчителем).

Поєднати частини  прислів′я  в речення, поставити розділові знаки, позначити сполучник.

Не помиляється той  там непорядки водяться.

Де слова з ділом розходяться               а до смерті.

Вчись не до старості                           від меча й загине.

Щоб других навчити                              там і під ялиною рай.

Де рідний край                                       треба самому вміти.

Хто меч підняв                                      хто нічого не робить

 

 

1.Записати речення, розставити розділові знаки. Знайти складні речення, підкреслити граматичні основи, показати сполучник (якщо є), пояснити товаришу свій вибір (3 бали).

Великі хмари холодом нагусли, червонелистяпадає в гаю. Летять у вирійдужедикі гуси, а я слонам привіт передаю. Журавлята жалкували, щоростутьвониповолі.  Відцвілиголубіматіоли, згаслоліто на жовтих полях.

2. Скласти за поданим початком два речення: складне і просте речення з однорідними членами речення. ( 3 бали – 1 бал кожний масив складених речень)

Приклад:

Ніч минула швидко...

Над містомзайнявся ранок…

Пройшовпроливнийдощ…

3. Виконати синтаксичний розбір речення (2 бали)

1 картка

ЧогоІвась не навчиться, того йІван не буде знати.

2 картка

Незнайко на печілежить, а знайко по дорозібіжить.

4. Додаткове завдання (перевіряється вчителем).

Поєднати частини  прислів′я  в речення, поставити розділові знаки, позначити сполучник.

Не помиляється той  там непорядки водяться.

Де слова з ділом розходяться               а до смерті.

Вчись не до старості                           від меча й загине.

Щоб других навчити                              там і під ялиною рай.

Де рідний край                                       треба самому вміти.

Хто меч підняв                                      хто нічого не робить

 

 

 

 

Номер

завдання

Назва завдання

Максимальна

оцінка

Оцінка

 на уроці

1

Домашнє завдання

2

 

2

Робота з реченнями

3

 

3

Складання речень

3

 

4

Синтаксичний

розбір речення

2

 

5

Тестові завдання

2

 

Разом

 

 

6

Додаткове завдання

10

 


 

 

 

Номер

завдання

Назва завдання

Максимальна

оцінка

Оцінка

 на уроці

1

Домашнє завдання

2

 

2

Робота з реченнями

3

 

3

Складання речень

3

 

4

Синтаксичний

розбір речення

2

 

5

Тестові завдання

2

 

Разом

 

 

6

Додаткове завдання

10

 

 

 

 

Номер

завдання

Назва завдання

Максимальна

оцінка

Оцінка

 на уроці

1

Домашнє завдання

2

 

2

Робота з реченнями

3

 

3

Складання речень

3

 

4

Синтаксичний

розбір речення

2

 

5

Тестові завдання

2

 

Разом

 

 

6

Додаткове завдання

10

 

 

 

 

Номер

завдання

Назва завдання

Максимальна

оцінка

Оцінка

 на уроці

1

Домашнє завдання

2

 

2

Робота з реченнями

3

 

3

Складання речень

3

 

4

Синтаксичний

розбір речення

2

 

5

Тестові завдання

2

 

Разом

 

 

6

Додаткове завдання

10

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 9 клас (Голуб Н.Б, Ярмолюк А.В.)
Додано
26 січня 2019
Переглядів
803
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку