Компетентнісно-зорієнтований урок української мови, спрямований на:
Формування предметних компетентностей :
Формувати вміння добирати групи слів, що належать до різних частин мови; вводити їх у словосполучення та речення; закріплювати навички розрізняти слова за родовими і видовими ознаками; розвивати вміння аналізувати, співставляти , узагальнювати.
Формування ключових компетентностей
Соціальної: Навчити продуктивно працювати в парах, в групах, виховувати любов до природи і зокрема до птахів; здоров'язбережувальної: викликати бажання брати активну участь в оздоровчих вправах, що проводяться на уроці.
Словниково-логічні вправи на розрізнення
частини мови
(Компетентнісно-зорієнтований
урок з української мови, 3 клас)
Учитель Бериславського закладу повної
загальної середньої освіти №1
Лілянова Людмила Василівна
Тема : Словниково-логічні вправи на розрізнення частин мови
Мета : Формування предметних компетентностей :
Формувати вміння добирати групи слів, що належать до різних частин мови; вводити їх у словосполучення та речення; закріплювати навички розрізняти слова за родовими і видовими ознаками; розвивати вміння аналізувати, співставляти , узагальнювати
Формування ключових компетентностей
Соціальної: Навчити продуктивно працювати в парах, в групах, виховувати любов до природи і зокрема до птахів; здоров’язбережувальної: викликати бажання брати активну участь в оздоровчих вправах, що проводяться на уроці
Тип уроку: комбінований
Обладнання: картки для групової роботи та роботи в парах, сюжетні малюнки, слайди, комп’ютер з доступом до інтернету (відео)
Перебіг уроку
I. Етап орієнтації. Мотивація діяльності
1. Створення сприятливої атмосфери
а) вправа «Одне одному – разом !»
Учитель
Учні
- Наш клас до роботи збирається .
Учитель
- Доброго дня зичу я тому ,
хто прийшов працювати у клас …
Учні
Учитель
Учні
- Ми будемо старатись, в знаннях рости,
Щоб поставленої мети досягти !
- З яким настроєм ви прийшли на урок ? (Діти показують відповідний смайлик )
2. Мотивація
«Із мови починається людина,
Із мови починається наш рі ,
Ласкава, мамина, єдина
Щебече соловейком на весь світ»
Ніна Рій
- То ж до якого уроку ми , приготувались ?
- Для чого нам треба вивчати мову?
II. Етап цілепокладання
1. Формування мети й проміжних цілей уроку. Прогнозування змісту й результату діяльності.
- Ось для цього ми на сьогоднішньому уроці будемо закріплювати знання про різні частин мови та вчитися за родовими та видовими ознаками їх розрізняти .
А) Вправа “Криголам”
- На що ви сподіваєтесь на уроці?
У – успіх
- Без чого не можете обійтися на уроці?
Р – розум
- Що він нам несе?
О – океан знань, організованість
- І – наші очікування ?
К – користь, креативне мислення
III. Етап цілереалізації
1. Організація навчальної діяльності. Зміст навчальної діяльності
а) Теоретичний ( повторення раніше вивченого матеріалу )
Гра в парах “Лото”
(Діти в парах беруться за руки . Перший учень читає запитання (права половина фішки , другий – відповідь (ліва половина фішки) .
Починається гра із запитання , біля якого стоїть квітка. Діти в парах шукають відповідь. Яка пара перша знаходить відповідь – піднімає з’єднані руки і продовжує гру і т. д.
Б) Емпіричний .
-А щоб правильно, гарно слова ще й писати,
Нам з’єднання букв слід усім пам’ятати.
Одна лиш хвилина для цього дається.
Подивимося зараз кому не вдається?
- Прослухайте загадку
Під відкритим небом пташки
Позбирались над столом,
Бо завжди їх тут узимку
пригощають всі зерном.
Збери слово-відповідь із дощечок
“Розсипанка”
( Годівничка )
( На екрані сюжетний малюнок )
-Який перший звук у цьому слові?
- Дайте повну характеристику цьому звуку .
[ г] – приголосний, дзвінкий, може бути м’яким, може бути твердим .
- Якою буквою позначається ? ( ге)
- Якою може бути буква «ге» ( рядковою і великою )
Запис у зошиті .
1 р. Гг ГгГг
2 р. Нижнє з’єднання гмглгмгл
Середнє з’єднання оггргс га гдгт
Верхнє з’єднання гв
3 р. Запишемо слово відгадку годівничка
4 р. Скласти речення за ілюстрацією і записати його
У садку діти повісили годівничку.
- Але що це сталося з пташками ?
Чому вони сперечаються ?
Кожна хоче понести зернятко у свій будинок.
Давайте помиримо їх.
Ось снігур Він понесе зернятка у свій будинок . Що ви знаєте з уроків природознавства про снігура? ( Учень робить повідомлення)
Усю осінь і зиму снігурі тримаються зграйками. У гніздовий період – парами. Снігурі розташовують свої гнізда на густих горизонтальних гілках, частіше подалі від стовбура на висоті від 2 до 5 метрів. Довжина тіла 15 – 19 см, вага 22 – 33 г.
Діти вибирають слова ( зернятка ), ставлять запитання і прикріплюють їх у будиночок снігура ( іменники ) .
Сойка понесе зернятка у свій будиночок . Що ви знаєте про сойку з уроків природознавства ?
(Повідомлення учня )
У природі сойка уникає відкритих місць, більше полюбляє перельоти з крони на крону. По землі пересувається невпевненими стрибками, тому внизу довго не затримується. Також сойка має здатність переймати звуки інших птахів.
Діти вибирають слова ( зернятка ), ставлять запитання і прикріплюють їх у будиночок сойки ( прикметники ) .
Горобчик понесе зернятка в свій будиночок
Дрібний, витончений горобець. Довжина тіла 12,5 – 14 см. Має зовнішню схожість з самцем хатнього горобця, з яким його поєднують буро-руда спина з широкими чорними смужками, білувате черево, чорні горло і вуздечка, а також біла смуга на крилі.
( Учень робить повідомлення)
Діти вибирають слова ( зернятка ), ставлять запитання і прикріплюють їх у будиночок горобчика ( дієслова ) .
Синичка понесе зернятка в свій будиночок
Що ви знаєте про синичку з уроків природознавства ?
(Виступ підготовленого учня)
За день з’їдає стільки комах , скільки важить сама . Їсть жуків-листоїдів
- Діти, ми ж умілі математики, давайте порахуємо скільки ж синичка з’їсть комах за тиждень ( 7 днів ), якщо її вага 30г ? (210 г)
А за місяць (30 днів)? – (900грам) . А сім’я (3 сойки ) за місяць скільки з’їсть ? (2700 грам ) А скільки це кілограм (2кг 700грам)
Діти вибирають слова ( зернятка ) і прикріплюють їх у будиночок синички (службові слова).
Картки-зернятка із словами
несе зерно на пташка прилетіла
і радісний у квіти зима жовта чарівний
а але сидить червона співають
одночасно проводиться аналогічна робота учнів на місцях в своїх лепбуках по групуванню частин мови
(Після прикріплення слів до кожного будиночку в супроводі узагальнюючої таблиці проводиться така робота)
1 будиночок
Він предмети називає .
На питання Хто? Що? Відповідає
(іменник)
- Яким членом речення можуть бути іменники ?
(підметом або другорядним членом речення)
(показую, як підкреслювати їх у реченні _______ , _ _ _ _ _ _ )
2 будиночок
Називає він ознаки
Все він знає про предмет
Запитання ось такі :
Який? Яка? Яке? Які? (прикметник )
- Яким членом речення є прикметник?
(другорядним, означенням ) . . . . . . .
3 будиночок
Знає точно , хто що робить,
Що робитиме й робив.
Різні дії називає,
Кожен учень її знає.
( дієслово )
-Яким членом речення є дієслово?
(присудком, показую як підкреслювати його у реченні _______
Висновок:
Ці частини мови є самостійними частинами мови.
-Які слова залишились ?
Самі не значимо нічого
у, в, під, на
Та прийдемо на допомогу
Зв’язати в реченні слова.
Слова з’єднаємо й думки,
Ми ніби ланцюжки :
І , але , а –
Службові ми слова.
То ж як називаються ці службові частини мови?
(прийменники і сполучники)
Робимо узагальнення по таблиці
Фізкультхвилинка (відео «То не є проблема»)
Час приходить для спочинку це для вас фізкультхвилинка!
Якщо з неба дощик ллє, ми усі беремо
Парасольки, то не є, то не є проблема.
І під снігом, під дощем ми гуляти підемо
То не, то не, то не є, то не є проблема.
То не, то не, то не є, то не є проблема.
Кожен, що приходить, день нам дарує теми
Для мелодій і пісень, то не є проблема.
Якщо гарний настрій є, ми співати будемо,
То не, то не, то не є, то не є проблема.
То не, то не, то не є, то не є проблема.
(діти танцюють, повторюючи рухи дітей на відеопроекторі )
в) Практичний
Робота з підручником
Прочитати текст. Про кого і про що говориться в тексті?
Яка тема тексту? (зима)
Випишіть з тексту слова, ставлячи усно до них запитання:
Учні першого рядочку – іменники;
Учні другого рядочку – прикметники;
Учні третього рядочку – дієслова;
(Обрані учнями експерти з кожного рядочку перевіряють роботи учнів свого ряду і доповідають вчителю про виконання завдання )
- А які слова ви не виписали? Чи можна до них поставити запитання? Як вони називаються .
- Оберіть пелюстку
- Об’єднайтеся в групи за кольором пелюстки . Оберіть лідера .
Іменник
Прикметник
Дієслово
Службові слова
- Подивіться на екран .
- Запишіть якомога більше слів , що відповідають назві вашої групи .
( Діти працюють в групах)
Перевірка
Якого кольору сигнал піднімає вчитель першим (червоний) – відповідно група з таким кольором пелюстки називає «своє» одне слово
Другий сигнал – група з таким кольором пелюстки (жовтий) – називає два «своїх» слова
Третій сигнал – група з таким кольором пелюстки (синій) – називає три «своїх» слова
Четвертий сигнал – група з таким кольором пелюстки – висловлює своє враження від предмета ( складає речення )
(Так повторюється декілька разів, при цьому вчитель змінює порядок показу сигналів)
Об’єднуємося у підгрупи . Кожний учасник попередньо утвореної групи на пелюстці записує «своє» слово ( іменники – іменник, прикметники – прикметник і т. д.)
Вчитель: подивіться знов на екран, об’єднайтеся в групи, утворюючи речення за сюжетним малюнком і за схемою
Вчитель показує схему речення
________ . . . . . . . . . ________ . . . . . . . . . .
Іменники об’єднуються з прикметником, дієсловом та прийменником, утворюють речення.
(Прийшла радісна зима до дітей.)
Потім вчитель показує іншу схему речення
. . . . . . . . . . ________ _________ _ _ _ _ _ _ _
(Веселі діти катаються на гірці.)
. . . . . . . . . _ _ _ _ _ _ _ ________ _________
(Кумедного сніговика зліпили діти )
( варіантів може бути безліч )
Свої складені речення діти записують в зошити , розбирають речення по членах речення .
Зима
План
Розповіді двох учнів заслуховуємо.
Вчитель .
Давайте згадаємо уроки основ здоров’я. Щоб ви порадили дітям під час їхніх зимових розваг!
(Діти згадують правила допомоги під час переохолодження; як потрібно одягатись для зимових розваг)
IV. Етап рефлексійно-оцінюючий
1 Гра «Мікрофон»
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Де ви можете застосувати ці знання?
- Яке завдання вдалося найлегшим? Найцікавішим?
- Над яким вам довелося попрацювати ретельно?
- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці ?
Заповніть перфокартку
|
Так , ні |
|
Тема була цікавою |
|
|
|
Так , ні |
|
Мені було складно |
|
|
|
|
Чого ? Чому? |
Я навчився |
|
|
|
|
Що? |
Мені заважало |
|
|
|
|
Де? |
Знання застосую |
|
|
|
|
Бал. |
Я оцінюю свою роботу |
|
|
V. Етап повідомлення домашнього завдання
- Щоб бути успішним у вивченні української мови, виконайте завдання вибірково
1 с. 112 Впр. 262
Інструктаж. Учні, яким було складно на уроці ( по результатах перевірки перфокарток), виписують з тексту частини мови в три стовпчики .
Учні, які добре навчилися групувати слова по ч. м., спишуть три речення з тексту і розберуть їх по частинах мови.
Учні , які по відомостях перфокарток, вміють застосовувати набуті знання, підберуть свої групи слів різних частин мови і складуть з ними три речення.
Всі учні подумайте: що б ви запропонували, щоб урок був ще цікавішим, пліднішим .
Продзвенить зараз дзвінок
і закінчиться урок.
Усім я вдячна за увагу,
А вам вже час йти на розваги.
Список використаних джерел та літератури
1.Вашуленко М.С Українська мова . Київ Видавничий дім «Освіта» 2013р.
2.Головко З.Л. Цікава граматика в початкових класах “Богдан” 2003р.
3.Головко З.Л, Сходинки творчого зростання . Робота з обдарованими дітьми . Тернопіль . Навчальна книга – Богдан
4. Зевако В.К. Цікаві завдання з української мови в початковій школі . Тернопіль “Підручники і посібники “ 2014р.
5. Кравцова Н.М. Українська мова Харків Видавнича група “Освіта” 2017 р.