Тема. Неозначена форма дієслова (початкова форма). Спостереження за вживанням дієслів неозначеної форми у приказках і прислів’ях, порадах

Про матеріал
Мета уроку. Ознайомити у учнів з граматичними ознаками неозначеної форми дієслова; формувати вміння розпізнавати ці слова серед інших часових форм; розвивати увагу, спостережливість, вміння висловлювати власну думку.
Перегляд файлу

Конспект уроку української мови

у 4 класі

Тема. Неозначена форма дієслова (початкова форма). Спостереження за вживанням дієслів неозначеної форми у приказках і прислівях, порадах

Мета уроку. Ознайомити у учнів з граматичними ознаками неозначеної форми дієслова; формувати вміння розпізнавати ці слова серед інших часових форм; розвивати увагу, спостережливість, вміння висловлювати власну думку.

  1. Організаційний момент

Девіз уроку

Рідну мову я вивчаю,

Її люблю, не забуваю,

Рідну мову буду знати,

Берегти і поважати

  1. Створення емоційного настрою
  • Подивіться  один на одного і сказажіть  всі в один голос

« Я – найкращий, ТИ – найкращий, МИ – найкращі».

  • Що ви б хотіли побажати один одному?( На підносі  квіти, діти беруть по одній квітці  і бажають один одному гарного настрою на уроці, плідної роботи, щоб усі поповнили свої знання чимось новим і т.д.)
  • Я  бажаю вам гарного настрою і тепла. А від чого може стати тепло?( Від сонечка і усмішки.) А ось і сонечко (символічне, яке вчитель прикріплює навколо квіточок з побажаннями), посміхніться один до одного.
  1. Перевірка домашнього завдання
  • Про кого була вправа на домашнє завдання? Що ви дізналися про жайворонка? Які заголовки ви підібрали?
  • Чи знайшли ви речення з однорідними присудками?

                                        Як жайворонок зустрічає сонечко

 Чуєте легке трепетання? Це прокинувся жайворонок. Підняв крильця, стрепенувся. Прислухається до наших голосів. Замовкає, насторожується. Чуєте, шелестить? Це він біжить між стеблами пшениці. Злітає в небо птах не біля гнізда. Ось бачите — жайворонок уже в небі. Дивіться, піднімається сірою грудочкою. Бачите? Став червонуватим. Це він зустрічає сонечко (За Василем Сухомлинським).

  1. Актуалізація опорних знань
    1. Четверо учнів працює  з індивідуальними карточками  (Додаток 4)
    2. (Решта учнів) Вправа «Мозковий штурм»
  • Яку частину мови вивчаємо?
  • Що означає дієслово?
  • На які питання відповідає дієслово?
  • Яким членом речення найчастіше є дієслово?
  • З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово?
  • Як пишеться частка не з дієсловами?
  • За чим змінюється дієслово?
  • Які часи дієслів ви знаєте?
  1. Підготовка до вивчення нової теми

5.1 Відгадування загадки

Цвітуть сади, Дніпро шумить,   

І пісня ллється солов’їна,

І жайвір лине у блакить.

Це рідна наша … ( Україна)

5.2 Хвилинка каліграфії

Уу краї н на Україна

(списати каліграфічно загадку, над кожним словом надписати, до якої частини мови належить.)

  • Зверніть увагу на дієслова. Чи можемо ми сказати, в якому часі виконується дія?
  • Хто виконує цю дію?
  • Число виконавців (однина чи множина)?
    1. Робота над віршем
  • Виразно прочитайте вірш. Про що у ньому говориться? Яка головна думка вірша? (Додаток 1)

Любий сину України, я тобі співаю!

І в хороші ці хвилини —

 твого віку роковини—

ось чого бажаю:

 правду завжди боронити чесно, по звичаю,

 серцем всім її любити — ось чого бажаю.

Працювати для народу і для свого краю,

 боронити честь і вроду — ось чого бажаю!

                                                            Микола Вороний

-  Зверніть увагу на виділені слова. До якої частини мови вони належать? Обґрунтуте свою думку.

  • Запишіть каліграфічно ці три слова : боронити, любити, працювати

 -  Поміркуйте, чи можна визначити час дії, позначеної цими дієсловами,  виконавця дії, число.

- Що спільного у всіх цих словах?

  • Запишіть каліграфічно ці три слова : боронити, любити, працювати

Висновок. Отже,  який можна зробити висновок?

  • Є дієслова, у яких не можна вказати ні особи, ні часу , ні числа. Це початкова форма дієслова або її називають неозначена форма дієслова.
  1. Повідомлення теми і мети уроку
  • Сьогодні на уроці ми будемо працювати з дієсловами в неозначеній формі, дізнаємося де найчастіше вживаються такі дієслова.

 

  1. Давайте попрацюємо над правилом. Робота над правилом

Неозначена форма є незмінною формою дієслова. Вона не вказує ні на час, ні на особу, ні на кількість виконавців дії. Вона відповідає на питання щ о р о б и т и ? (писати, летіти) або                          що з р о б и т и ? (написати, полетіти). Неозначена форма є початковою формою дієслова.

Візьми до уваги! Дієслова в неозначеній формі закінчуються на        -ти, -ть, що є суфіксами: сіяти, сіять. Іноді до них приєднується -ся, -сь: вмиватися, одягнутись, сміятися.

6.2 Розбір слів за будовою  (перше слово колективно)

  1. Фізкультхвилинка ( діти стають в коло, з конвертика витягають собі слово) Гра «Добери спільнокореневе» (Додаток 5)

 До іменників добери спільнокореневі дієслова в неозначеній формі.  Дію покажіть всі разом. Сівши за парти запишіть кожен свою пару слів, виділіть корінь.

Біг –                                           Стрибки –                      Присідання-

               Тупіт                                           Ходьба                          Оплески

Нахили                                      Поворот                         Оберт

Крок                                           танець                           усмішка

Шепіння                                    барабан                         Радість

  1. Закріплення вивченого матеріалу.

- Прослухайте перший куплет і приспів пісні, запишіть дієслова, які ви почули, поставте їх у неозначену форму.

Простягнулася-

Кружля

Живеш

Народила

Ведеш

  • Відновіть вірш. Змініть дієслова неозначеної форми на дієслова теперішнього часу (усно)

(Зацвітати) калина,
(Зеленіти) ліщина,
Степом (котитися) диво – луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що, як мама і тато, одна.

  • Робота з прислівями (Додаток 2)

 Прочитай прислів’я і приказки. Поясни їхній зміст.

 1. За добру справу варто добре постояти.

 2. Життя прожити — не поле перейти.

3. Щоб рибу їсти, треба у воду лізти.

- Робота з фразеологізмами  (Додаток 3)

Накивати п’ятами

Зарубати на носі

Розбити глека

Узяти гору

Тримати язика за зубами

Викинути з голови

- Зробіть висновок, де зустрічається неозначена форма дієслова? А ще зустрічаєть у текстах порадах, міркуваннях

- Запишіть коротеньке висловлювання на тему «Що означає любити Україну?»

Використовуйте у своїх роздумах слова

Я думаю…

На мою думку…

- Зачитайте ваші думки

  1. Підсумок уроку за алгоритмом
    1. Який сьогодні для вас був урок?

Сьогодні на уроці я  дізнався (дізналася) про …..

мені сподобалося ….

я зрозумів (зрозуміла)

  1. Спільне виконання пісні  про Україну.
  1.  Домашнє  завдання

Ст. 142, вивчити правило, вправа 281

 

Додаток 1

Виразно прочитайте вірш

Любий сину України, я тобі співаю!

І в хороші ці хвилини —

 твого віку роковини—

ось чого бажаю:

 правду завжди боронити чесно, по звичаю,

 серцем всім її любити — ось чого бажаю.

Працювати для народу і для свого краю,

 боронити честь і вроду — ось чого бажаю!

 

                                          Микола Вороний

Додаток 2

За      добру    справу варто      добре  постояти.

Життя     прожити — не      поле     перейти.

Щоб    рибу     їсти, треба    у      воду лізти

 

Додаток 3

1.Замініть фразеологізми дієсловами у неозначеній формі

Накивати п’ятами -

Зарубати на носі -

______________________________________

1.Замініть фразеологізми дієсловами у неозначеній формі

Розбити глека -

Узяти гору -

________________________________________

1.Замініть фразеологізми дієсловами у неозначеній формі

Тримати язика за зубами -

Викинути з голови –

Додаток 4

Прізвище, імя учня ______________________________________________

У поданому тексті встав пропущені букви. Підкресли дієслова.  В останньому реченні над словами надпишіть, до якої частини мови вони належать.

По лозняку та вільшанику, що за городом, наче бага____я  палахкотить. То від ч__ рвоних   к___тягів на калинових кущах. Ламати їх саме впору. Бо ягоди вже пр___хопив морозець, а від нього вони соло___шають.

Пр___несуть діти калину додому, бабуся пов__ яже її в пучки і повісить на горищі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 5

                                                               

 

                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 березня 2019
Переглядів
1505
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку