Урок української мови з теми "Звуки , букви. Алфавіт."

Про матеріал
Повторити знання учнів про звуки і букви, поглибити знання про звуковий склад слова, сформувати уявлення про роль звуків у розпізнаванні лексичного значення слів, розвивати фонематичний слух, розвивати творчі здібності учнів, виховувати любов до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема:  Звуки , букви. Алфавіт.

Мета: Повторити знання учнів про звуки і букви, поглибити знання про

           звуковий склад слова, сформувати уявлення про роль звуків у

           розпізнаванні лексичного значення слів, розвивати фонематичний слух,

           розвивати творчі здібності учнів, виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: індивідуальна карточка « Алфавіт», зразок букви Аа , картки для

         групової роботи, диференційовані картки, слова для гри « Жива азбука»,

         гри « Знайди пеньок».

                                          Хід уроку.

І Організація класу.

ІІ Перевірка домашнього завдання.

  • Зачитайте, які слова підібрали споріднені до слів бабуся, матуся, тато.
  • Які назви рослин виписали?
  • Які з них є символами України?

Ми закінчили вивчати тему  « Споріднені слова».  Сьогодні переходимо до вивчення нової теми.

ІІІ Актуалізація опорних знань.

   Закрийте очі. Що ви почули ? ( Шарудіння паперу, стук об скло ).  Все це є звуки, вони звучать по – різному, але ми їх впізнаємо на слух. Зараз я говорю і ви також чуєте звуки. Це звуки мовлення.

Який звук найчастіше вживається?

Ходить квочка коло кілочка , водить діток коло квіток. Ми зараз  з вами полинемо в царство звуків. Мешканців цього  царства ніхто ніколи не міг побачити . Чому? Керуючим у цьому царстві був Голос. Чому?

  • Як ви думаєте, які звуки кожного вечора співали , заколисували інших звуків? Чому?
  • Як називались решта звуків?
  • Як ви думаєте, які звуки охороняли палац?
  • Які звуки були добрими? ( Тверді і м’які).
  • Які звуки було далеко чути, а інших тільки шепіт? ( Це дзвінкі і глухі)
  • Надоїло звукам бути невидимками, вони себе намалювали. Що утворилося? ( Букви).  Букви - ми бачимо і пишемо.

Щоб жити у злагоді букви створили порядок букв, який назвали…(Алфавітом)

Кожна  буква має свою назву ( Повторення алфавіту)

ІV Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми.

  • Ви здогадалися, яка тема нашого уроку! ( Звуки. Букви. Алфавіт.). Ця тема для нас не нова, багато знаємо з 1 класу. Але під час вивчення цього розділу ми поглибимо свої знання ,  отриманні в першому класі. Крім того вивчимо , як правильно писати слова з ненаголошеними звуками [ е ] , [ и ] , коли вживається апостроф,  м’який знак, як позначаються на письмі м’які подовжені звуки. Для чого це нам потрібно? ( Щоб грамотно писати).

V  Формування умінь і навичок учнів.

1. Давайте повернемось в царство звуків і букв. Царем обрали звук  А , а царицею букву А. В алфавіті вона займає почесне , перше місце. Букви бувають великі і малі.

  На хвилинку каліграфії запишемо   царицю букв А а . Як  по–іншому можна назвати алфавіт? ( Абетка , азбука). Алфавіт ( від назви перших  двох букв  грецького алфавіту – альфа і віта), абетка  ( від назви перших двох букв  українського алфавіту – а і бе), азбука ( від назви перших двох букв старослов’янського алфавіту – аз і буки).

  • Навіщо знати алфавіт?
  • Скільки букв  в українському алфавіті? ( 33) . Назвати букви.
  • Які букви завжди малі? ( ь, и)
  • Які букви позначають завжди два звуки ( ї,  щ).

2. Робота в парах  гра « Звук – буква ».

3. Виконання вправи 77 ( колективно)

  Кора – нора.

Це метаграми – це загадки, де заміна однієї  з букв змінює значення слова.

4. Робота в групах.

  1. З « і » люблю я миші їсти ;

З « и » люблю у морі плисти. ( кіт – кит)

   2)   З « м  » у полі я росту;

         З  « р » на мулі я живу. ( мак – рак )

   3)   Читаєш з « г » - на неї птах сідає ;

          Змінити « г на б » - звірятком стрибає.

   4) З « в » серед птахів літає;

        З « к » король на голову вдягає. ( ворона – корона )

5. Диференційоване виконання

   1) Вправа 78.

       Клинок – лезо , шабля, кинджал.

   2) Записати слова парами,   які відрізняються одним звуком. ( самоконтроль)

        Коса, майка, гора, лис   /   роса, пора, ліс, гайка.

6. Завдання за вибором.

  1.Записати назви птахів , в яких є буква л.

  2. Виконання вправи 81.

  3. Записати ланцюжок слів, щоб остання буква була першою наступного 

     слова.

7. Робота в групах « Жива азбука ».

    Скласти слова, використовуючи  букви слів : тракторист, ластівка, абрикос,

     директор. 

  Підсумок уроку  - учіння , роботи учнів.

    Повторити алфавіт.

VІІ Домашнє завдання

   Вправа 83 ( ст.. 38  В -1 ) – дид. матеріал.

   Гра « Будь уважним»

     Коса        руки

     коса        руки

     коза        роки

     коса        руки

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
5 березня 2019
Переглядів
697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку