Деснянський заклад позашкільної освіти
«Центр творчості дітей та юнацтва» Деснянської селищної ради
Комплексне заняття з розвитку мовлення для дітей старшого дошкільного віку на тему: «Природні дива. Букви та звуки, звукова схема слова, схема речення».
Виконала:
керівник гуртка
«Школа майбутнього першокласника»
Карпенко С.М.
2024 рік
Тема: Природні дива. Букви та звуки, звукова схема слова, схема речення.
Мета:
- навчальна: продовжувати вчити букви та звук, що вони позначають, робити звуковий аналіз слова, розрізняти голосні та приголосні звуки, складати речення за поданими схемами, збагачення словникового запасу;
- розвивальна: розвивати пізнавальні процеси (сприймання, увагу, пам’ять, уяву, мислення, зв’язне мовлення), вміння працювати в команді;
- виховна: виховувати національну свідомість, любов до Батьківщини, повагу та інтерес до традицій, народних символів України, мови, інтерес до природи та природних явищ; виховувати звукову та граматичну культури мовлення.
Форма: дистанційна.
Обладнання: ноутбук, презентація, відео «Руханка «А ти лети у далекі світи», «Вулкан Старуня», «Святе озеро на Хмельниччині», дидактична гра «Спіймай звук», схеми речень, картинка солов’я, загадка про солов’я, карти України, картинка хлопчика і дівчинки в українському національному вбранні, вірш «Українська мова» Г. Чубач, вірш-вітання, аудіозапис шкільного дзвінка, абетка.
Перебіг заняття
Звучить шкільний дзвоник
Вірш-привітання (Слайд 2)
На картинці зображені дівчинка та хлопчик в українському національному одязі.
- Дітки перш ніж ми розпочнемо заняття, хочу Вас з деким познайомити.(Слайд 3) Це – Галинка та Іванко. Подивіться, які вони гарні, красиві, усміхнені. Як Ви думаєте в якій країні вони живуть? (В Україні).
- А чому ви так вирішили? (Відповіді дітей)
- Так, Ви правильно сказали, вони як і ми з Вами, живуть в Україні. (Слайд 4) Вони – українці. Сьогодні у нас заняття з розвитку мовлення, тож ми з вами будемо складати речення, повторювати букви і звуки та разом з Галинкою та Іванком подорожувати та дізнаватися більше про нашу Батьківщину.
Вірш про мову.
Отже, продовжіть мою думку: Наша мова складається з (РЕЧЕНЬ), речення зі (Слів), слова з (Букв та звуків), звуки ми (Чуємо та говоримо), букви (Пишемо і бачимо).
- Дякую, молодці. А давайте з Вами доберемо слова-ознаки до слова МОВА. Яка наша мова?(Відповіді).
- Часто українську мову називають «СОЛОВ’ЇНОЮ», тому що вона милозвучна, звучить м’яко, плавно, наче мелодія.
Схеми речень. Склади речення за схемами. (Слайд 5) ЗАГАДКА ПРО СОЛОВ’Я
У долині цілий день
Він співа дзвінких пісень.
Як верба і як калина,
Птах цей — символ України.
Тішить піснею людей
Гарна пташка — …(соловей).
- Дітки давайте складемо речення про цю пташку за схемами, що Ви бачите.
Чутно мелодію.
- Дітки, Ви чуєте пісеньку? (СЛАЙД 6) Це Абетка завітала до нас, букви хочуть з нами погратися. Давайте разом пограємо у гру: «Спіймай звук», я буду називати голосні та приголосні звуки, Ваша задача, якщо чуєте ГОЛОСНИЙ, плеснути у долоні та спіймати його.
(СЛАЙД 7) З’являються літери:
1. А
2. У
3. і
4. Е
5. И
6. О
- Дітки, перед Вами зображені літери, що позначають голосні звуки, скільки їх? (Шість) Давайте разом їх назвемо.
СЛАЙД 8
- Ой, що ж це таке коїться? Справді якесь диво! Ні с того, ні з сього до нас вилетіло слово! (Слайд 7)Ми маємо зробити його звуковий аналіз.
- Сьогодні Галинка та Іванко хочуть запросити Вас у подорож Україною та показати Вам природні дива, тобто диво, що створила природа.
- Ну, що ж нарешті можемо вирушати в подорож . На чому можна подорожувати (Відповіді дітей)
РУХАНКА «А ти лети, лети у далекі світи»
(Слайд 9)
- Справжній діючий вулкан є в Україні. Він знаходиться у селі Старуня в Івано-Франківській області. Але викидає він не лаву, а грязь та нафту!
ВІДЕО (11) Відео | Facebook
- (Слайд 10)
- На Хмельниччині є загадкове місце.
Озеро-примара
Раз на 10 років тут з’являється і зникає озеро, це озеро біля села Веселець. Кажуть, що іноді луг перетворюється на велику водойму, що простягається на 3 кілометри. Таємниче озеро є домом для багатьох птахів та риб, які не водяться у Хмельницькій області. Його немає на карті, у нього немає назви, але воно таки існує! Унікальне озеро у селі Веселець Хмельницької області, у прямому сенсі, то з’являється, то зникає. Старожили згадують, що тут колись навіть висівали зернові. Зараз періодично луки перетворюються на чималу водойму, в якій невідомо звідки з’являється риба, гніздяться рідкісні птахи. Місцеві жителі називають його просто «озеро під лісом» і просять не називати його привидом, бо водойма таки існує. За останні десятиліття озеро вже тричі зникало. Раніше, як розповідають місцеві, це траплялося значно частіше.
- - Діти на цьому наша подорож добігає кінця. Вам сподобалося? А що найбільше? (Відповіді).