Конкурс на найкращого читця уривків казки "Цар Плаксій та Лоскотон"

Про матеріал

Конкурс читців уривків казки Василя Симоненка "Цар Плаксій та Лоскотон": для закріплення знань щодо особливостей мови поетичних творів та розвитку творчих, зокрема артистичних, здібностей учнів п'ятих класів

Перегляд файлу

План уроку української літератури в 5 класі на тему «Конкурс на найкращого читця уривків казки «Цар Плаксій та Лоскотон», які найбільше сподобалися»

 

Мета: предметні компетентності: учень / учениця виразно й осмислено читає напам’ять уривки казки; розуміє особливості віршованої казки (ритм,  риму,  поділ  на  строфи); виокремлює основні епізоди;  пояснює відмінність прозової  і  віршованої  мови  казок; висловлює  свою думку  про прочитане;  проводить  аналогії  із сучасним життям; ключові компетентності: учень / учениця аргументовано і грамотно висловлює власну думку щодо  проблем добра і зла  у  творі,  щирості  й  нещирості, відданості  і  зради,  байдужості  і відповідальності, оптимізму  і песимізму.

Обладнання: підручник, текст казки, робочі зошити, папір для голосування, подарунок переможцеві конкурсу. 

 

Перебіг уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Основний зміст уроку.

 

1. Вступне слово вчителя.

Дорогі діти і шановні гості! Чи не щодня кожен із нас у житті стикається з казкою – чи то у мріях, чи у снах, чи на телеекранах, чи, і найголовніше, − у вчинках і серцях оточуючих, які виявляють добро, радість, співчуття, милосердя, любов… І справжнє мистецтво жити полягає саме в усвідомленні цієї казки довкола.

Діти завжди чутливіші до усього казкового. Адже з віком, з накопиченням тягаря проблем, розчарувань і бід людина втрачає здатність за хмарами буденності бачити казку, яка постійно відбувається поміж людей.

Тож сьогоднішній урок – це спроба вкотре зануритися у вир казкових подій за допомого поезії, втіленої у творчості славетного українського поета Василя Симоненка. До вашої уваги – конкурсне читання учнями 5−А класу улюблених уривків казки «Цар Плаксій та Лоскотон».

Умови конкурсу наступні. Усі учні класу поділені на три групи читців твору. Перша має назву «Чарівники», друга – «Казкарі», третя – «Артисти». Кожен учасник групи має можливість виявити високий рівень художнього читання і впливу на слухача. За результатами конкурсу буде проведене голосування задля обрання переможця, а також найкращої групи, усі учасники якої отримають 12 балів. А переможець – подарункове видання української народної казки «Ох».

Отже, вперед – у світ казки разом із 5−А! Запрошуємо до слова учасників першої групи − «Чарівники». (Далі по черзі читають свої уривки учні із груп «Казкарі» та «Артисти»).

 

2. Виступи учнів.


 


Учень 1.

Там, де гори і долини,

Де гуляє вітровій, -

Там цвіте краса-країна

З дивним ім'ям Сльозолий.

І колись в країні тій

Був па троні цар Плаксій,

Голова його мов бочка,

Очі - ніби кавуни.

В Плаксія було три дочки

І плаксивих три сини.

Старша звалася Нудота,

Середульшенька - Вай-Вай,

Третя донечка - Плакота,

Всі сльозливі через край.

А цареві три сини

Так і звались - Плаксуни.

Отака була сім'я

У царя у Плаксія.

 

Учень 2.

Але в тому диво-царстві,

Зневажаючи закон,

Жив у мандрах і митарстві

Добрий дядько Лоскотон.

Він приходив кожний вечір -

Хай чи дощ іде, чи сніг -

До голодної малечі

І усім приносив сміх.

Мав він вдачу теплу й щиру,

Ще й лукавинку в очах.

І була накидка сіра

В Лоскотана на плечах.

Лоскотливі мав він вуса

І м'якенькі, наче пух.

І м'яке волосся русе

Розсипалося до вух.

Він як прийде, залоскоче,

То сміється, хто й не хоче.

Тільки де він появлявся,

Зразу плач там припинявся,

І приходив до усіх

Голосний та щирий сміх.

 

Учень 3. 

Розізливсь тоді Плаксій -

Цар країни Сльозолий.

Гнівно він гукнув із трону:

«Гей, ледачі сльозівці!

Хто впіймає Лоскотона,

Буде муж моїй дочці!

Хто його посадить в льох -

Вибирай одну із трьох!

Бо уже цей Лоскотон

Скоро нам розвалить трон:

Що тоді ми будем пити,

Як не будуть плакать діти!»

 

Учень 4.

Був тоді у Плаксія

Лютий посіпака,

Віроломний, як змія,

Капітан Макака.

Так хотілося йому

Царським зятем стати,

Що ні разу в ту зиму

Не лягав і спати.

Все ходив, усе він слухав

І нарешті все рознюхав.

На світанку Лоскотон,

Насмішивши діток,

У міцний поринув сон

Між кленових віток.

А лукавий капітан

Підікрався змієм

Й Лоскотонові аркан

Зашморгнув на шиї.

Руки вивернув назад,

Міцно спутав ноги

І мерщій у Плаксоград

Рушив у дорогу…

 

Учень 5.

Лоскотона посадили

За вузенькі грати,

А в палаці порішили:

- Час весілля грати… -

Гей, зійшлися царенята

І придворна свита

Наречених шанувати,

Сльози діток пити.

До вінця веде жених

Висохлу Нудоту,

Та дивитися на них

Зовсім неохота.

Хоч Макака був бридкий,

А вона ще гірша,

Їм поет один гладкий

Присвятив ще й вірша.

Стільки там було хвальби,

Так скрасив їх вроду -

Навіть жаби від ганьби

Булькнули у воду!

 

Учень 6.

Та поки гуло весілля,

То п'яниці вартові

Напились якогось зілля

Та й поснули у траві.

А вночі йшли до в'язниці

Батраки й робітники,

Щоб звільнити із темниці

Лоскотона на віки.

Рознесли всі перепони,

Гнули грати, мов прути:

- Гей, веселий Лоскотоне,

Це прийшли твої брати!

Йди до нас, веселий брате,

В нашу здружену сім'ю!

Підем разом догравати

Ми весілля Плаксію…

 

Учень 7.

У палаці кожен скаче

Та від щастя гірко плаче,

Ллються сльози, як ріка, -

Бачте, радість в них така!

Раптом цар упав на трон:

- Ой, рятуйте - Лоскотон! -

Всі відразу «ох!» та «ах!»,

Жах у кожного в очах.

А веселий Лоскотон

До царя стрибнув на трон

І сказав йому якраз:

- Насмієшся ти хоч раз!.. -

Став царя він лоскотати,

І Плаксій став реготати.

Так сміявсь - аж заливався,

Аж від реготу качався,

Кулаками очі тер -

Потім лопнув і помер.

Ой, була ж тоді потіха -

Цар Плаксій помер од сміху!

 

Учень 8.

З ним придворні одубіли,

Бо сміятися не вміли.

А цареві три сини,

Три завзяті Плаксуни,

Так сміялись-реготали,

Що штани з них поспадали -

Тож всі троє без штанів

До чужих втекли країв.

Три царівни теж навтьоки

У чотири бігли боки.

Кровопивці-сльозівці

Стали п'явками в ріці,

А Макака-забіяка

З'їв себе із переляку.

 

Учень 9.

Так веселий Лоскотон

Розвалив поганський трон.

Сам же він живе й понині,

Дітям носить щирий сміх

В розмальованій торбині,

В пальцях лагідних своїх.

Схочеш сам піти в цей край,

То маршрут запам'ятай:

Треба йти спочатку прямо.

Потім вправо завернуть,

А тоді поміж дубами

Поведе наліво путь.

Після цього вже помалу

Чимчикуй куди попало:

Як од втоми не впадеш -

В цю країну попадеш.


 

3. Підбиття підсумків конкурсу.

 

Проведення таємного голосування і підрахунок голосів. Визначення переможця і кращої групи читців та їх відзначення високими оцінками і нагородами.

 

4. Підсумкова бесіда за запитаннями.

 

1) Що таке фольклор?

2) Що таке казка?

3) Чим народна казка відрізняється від літературної?

4) Яка різниця між казкою віршованою і прозовою?

5) Дайте визначення понять «ритм», «рима», «строфа».

6) Що таке художні засоби або тропи?

7) Що таке епітет?

8) Що таке гіпербола?

 

5. Слово вчителя.

 

Усі ви сьогодні молодці і розумники! Я дякую кожному з вас за те, що дали нам можливість зануритися у казковий світ і продемонстрували своє мистецтво художнього читання!

 

IV. Підсумок уроку.

 

V. Домашнє завдання.

 

1. Виписати до зошита і знати головні події життєпису Галини Малик.

2. Прочитати повість-казку «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» (ст. 96−100).

docx
Додано
20 жовтня 2022
Переглядів
253
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку