Тема: Прийменник як службова частина мови.
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, таблиця, картки з дидактичним матеріалом.
Методи та прийоми: бесіда, вправи, робота з підручником, мозковий штурм, мікрофон (на етапі рефлексії).
Хід уроку
І. Організація класу на навчальну діяльність.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вивчення частин мови є важливим елементом в процесі опанування українською мовою. Ви почали це вивчати ще в 6 класі. Які частини мови ви вже вивчили? А на які дві великі групи поділяються всі частини мови? Правильно, на самостійні та службові. Ми часто згадували іменники, дієслова, прикметники та займенник, а чи можемо ми зараз поговорити про прийменник? Чи сполучник? А може про частку? Що ж, саме час почати активно працювати та дізнаватись багато нового про службові частини мови.
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Тема нашого уроку: «Прийменник як службова частина мови. Особливості уживання прийменників». Подумайте, що ми маємо сьогодні зробити, щоб опанувати тему?
ІV. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Учні отримують картку з поезією В. Симоненка. Вони мають виразно прочитати вірш, визначити частину мови кожного слова.
Пройшла гроза — і знову літня проза:
Парує степ, і оживає ліс.
І горобці, неначе з-за куліс,
Упали табуном на просо.
І знов спадають трафаретні роси
Із сінокосів буйних кіс,
І знову в небі невідомий біс
Підвісив сонце на прозорих тросах.
І, захолонувши у дивній грації,
Зітхають свіжістю дівочою акації,
Вітрами обціловані до ніг…
А я дивився, серце розривалося:
Ну що в тім нового, сучасного ховалося? —
Так зрозуміти і не міг.
Бесіда:
V. Опрацювання навчального матеріалу: формування умінь та навичок.
1. Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з підручником.
«Мозковий штурм»
2. Опрацювання таблиці: учні отримають роздруківку, на якій зображені вираження залежності частин мови за допомогою прийменників, та колективно обговорюють інформацію.
3. Вправа «Порівняйте»: учні отримують картки із завданням.
Квіти навколо хати, близько другої години, близько сотні, був поруч з ним, поруч хаток, сидить кінець столу, стоїть край села, почекай коло хвіртки |
подивилася навколо, стояли поруч, підійшли близько, широке коло, щасливий кінець, далекий край
|
Визначте частиномовну приналежність виділених слів?
Чи однакове значення мають виділені слова в різних колонках?
Як називаються такі слова в лексикології? |
4. Вправа 321, ст 112: робота біля дошки та в зошитах.
5. Вправа 323, ст. 113: колективна робота в зошитах.
VI. Підсумки уроку.
Бесіда:
Пригадайте поезію, яку ми читала на початку уроку та подумайте: чи може природа надихати? Увіть, що ви зараз знаходитесь на лоні природи, опишіть це місце, використовуючи прийменники. Чи отримали ви насолоду, уявляючи мальовничу природу? Можливо, хтось захотів напалювати пейзаж чи скласти вірша? А які мальовничі місця ви знаєте в Кривому Розі?
Чи всі поставлені завдання ми виконали?
VII. Рефлексія.
«Мікрофон»:
VIII. Домашнє завдання.
Параграф 28 – вчити, Параграф 30 – ознайомитись. Вправа 328 – письмово.
ДОДАТКИ
Пройшла гроза — і знову літня проза:
Парує степ, і оживає ліс.
І горобці, неначе з-за куліс,
Упали табуном на просо.
І знов спадають трафаретні роси
Із сінокосів буйних кіс,
І знову в небі невідомий біс
Підвісив сонце на прозорих тросах.
І, захолонувши у дивній грації,
Зітхають свіжістю дівочою акації,
Вітрами обціловані до ніг…
А я дивився, серце розривалося:
Ну що в тім нового, сучасного ховалося? —
Так зрозуміти і не міг.
Квіти навколо хати, близько другої години, близько сотні, був поруч з ним, поруч хаток, сидить кінець столу, стоїть край села, почекай коло хвіртки |
подивилася навколо, стояли поруч, підійшли близько, широке коло, щасливий кінець, далекий край
|
Визначте частиномовну приналежність виділених слів?
Чи однакове значення мають виділені слова в різних колонках?
Як називаються такі слова в лексикології? |