План-конспект уроку алгебри
для 10 класу на тему:
“Похідна складеної функції”
вчителя математики
Новгород-Сіверської державної
гімназії імені К.Д. Ушинського
Заєць Наталії Григорівни
Тема: Похідна складеної функції.
Мета: 1) навчальна: навчити учнів знаходити похідну складеної функції, використовуючи здобуті раніше знання; розкрити поняття складної функції, навчити учнів розрізняти складну функцію від простої;
2) виховна: виховувати дисциплінованість на уроці, уважність, охайність при виконанні письмових робіт та роботі з дошкою;
3) розвиваюча: розвивати самостійність мислення учнів, розвивати логічне мислення, вміння концентрувати увагу, аналізувати, узагальнювати, розвивати інтерес до предмету.
Тип уроку: комбінований.
№ |
Етапи уроку |
Час |
ОМВ |
1. |
Організаційна частина |
1 – 2 хв. |
|
2. |
Актуалізація опорних знань |
5– 7 хв. |
гра |
3. |
Оголошення теми, мети уроку |
1 – 2 хв. |
пояснення |
4. |
Вивчення нового матеріалу |
10 –15 хв. |
бесіда |
5. |
Закріплення вивченого матеріалу |
20 –25 хв. |
пояснення, практичні методи |
6. |
Підведення підсумків |
3 – 4 хв. |
бесіда |
7. |
Домашнє завдання |
1 – 2 хв. |
|
1. Організаційна частина.
Привітання вчителя з учнями, перевірка присутніх.
2. Актуалізація опорних знань.
На минулих уроках ми вивчали похідні елементарних функцій, їх суми, добутку, частки. Перевіримо, як ви засвоїли даний матеріал. А перевірку цю проведемо в формі естафети. Я роздаю вам естафетні картки. Їх заповнення починається з останньої парти. Ряд, котрий першим правильно знайде похідні функцій, і переможе. Кожен з вас, знайшовши похідну функції, передає картку сусідові по парті, той передає наступному товаришу і т. д. Отже, починаймо. (Кількість завдань на картці відповідає кількості учнів, що сидять на одному ряду).
Естафетна картка №1
Естафетна картка №2
Естафетна картка №3
Підведення підсумків естафети.
3. Оголошення теми, мети уроку.
Досі ми розглядали похідні елементарних функцій, наприклад
А от як знайти похідні наступних функцій:
, , ? Такі функції називаються складними. Отже, запишіть тему сьогоднішнього уроку: «Похідна складеної функції».
4. Вивчення нового матеріалу.
Будь-яку складену функцію можна записати у вигляді , де - зовнішня функція, а - внутрішня.
При цьому похідна складеної функції рівна добутку похідної зовнішньої функції на похідну внутрішньої функції:
Розглянемо деякі приклади.
Приклад 1.
зовнішня функція - , внутрішня -
Приклад 2.
Приклад 3.
Приклад 4.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’яжемо приклади, знайдемо похідні складених функцій (учні розв’язують приклади біля дошки).
№ 1
№ 2
№ 3
№ 4
№ 5
№ 6
№ 7
№ 8
№ 9
№ 10
№ 11
№ 12
№ 13
№ 14
№ 15
6. Підведення підсумків.
Отже, яку тему ми сьогодні вивчали?
І як же знайти похідну складеної функції?
Наведіть приклади складених функцій?
Як знайти їх похідні?
7. Домашнє завдання.
Знайдіть похідні функцій: