Конспект Д. Красицький «Тарас Шевченко». Т. Шевченко «Світає...»

Про матеріал
Тема. Д. Красицький «Тарас Шевченко». Т. Шевченко «Світає...» Мета: Ознайомити дітей з творчістю Д. Красицького «Тарас Шевченко». Т. Шевченком «Світає...», учити дітей читати в особах, формувати навички правильного і виразного читання текстів шляхом добору відповідної інтонації, збагачувати словниковий запас, розвивати образне сприймання довкілля; виховувати шанобливе ставлення до народної творчості, звичаїв і традицій.
Перегляд файлу

Тема. Д. Красицький «Тарас Шевченко». Т. Шевченко «Світає...»

Мета: Ознайомити дітей з творчістю Д. Красицького «Тарас Шевченко». Т. Шевченком «Світає...», учити дітей читати в особах, формувати навички правильного і виразного читання текстів шляхом добору відповідної інтонації, збагачувати словниковий запас, розвивати образне сприймання довкілля; виховувати шанобливе ставлення до народної творчості, звичаїв і традицій.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, «Кобзар».

План уроку

1. Організація початку уроку

2. Актуалізація опорних знань

3. Мотивація навчальної діяльності

4. Опрацювання нового матеріалу

1. Ознайомлення із твором Д. Красицького «Тарас Шевченко».

1) Читання оповідання вчителем.

2) Словникова робота.

3) Самостійне читання твору, складання плану прочитаного.

4) Переказ оповідання за планом.

5). Вправи з читання.

2. Опрацювання вірша Т. Шевченка «Світає...»

1) Читання вірша вчителем.

2) Читання вірша учнями самостійно. Бесіда.

3) Вибіркове читання.

3. Робота у групах.

4. Завдання учням.

5. Узагальнення та систематизація

6.Підбиття підсумків уроку

7. Домашнє завдання

Хід уроку

1. Організація початку уроку

2. Актуалізація опорних знань

1) Гра «Яке слово зайве».

Яр, яма, ягода, яйце, груша.

Знак, їдальня, їзда, їжачиха, Йосип.

Люда, Оля, Галя, Тарас, Леся.

2) Чистомовка.

Ша-ша-ша — на лугу стоїть лоша,

су-су-су — я водичку йому принесу,

ши-ши-ши — ти тварину не сміши,

ша-ша-ша — буде сміятися лоша.

3) Скоромовка.

Заіскрились в лузі роси,

заспівали в росах коси.

І синочкові не спиться,

коли в тата косовиця.

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

У кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі, і малі діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».

— У кого в сім'ї є ця книга?

— Хто вам її показував?

Кобзар видавався багато разів. У кожній сім'ї є ця книжка, бо Т. Г. Шевченко — народний поет.

Подивіться на його портрет.

— Які у нього очі, погляд?

Т. Г. Шевченко народився 1814 року в с. Моринцях на Черкащині в сім'ї кріпака, тобто селянина, який був власністю пана, жив у неволі, у постійних злиднях. Про життя Тараса Григоровича, його твори ви будете дізнаватись на багатьох уроках, навчаючись у школі, будете звертатись до його книжок усе життя.

Сьогодні ми прочитаємо оповідання про сім'ю Т. Г. Шевченка, його перші роки життя. А ще познайомимось із творами про весну, про природу.

4. Опрацювання нового матеріалу

1. Ознайомлення із твором Д. Красицького «Тарас Шевченко».

1) Читання оповідання вчителем.

— У якій сім'ї народився Тарас Шевченко?

— Коли померла його мати?

— Чому помер батько?

— Що перед смертю сказав батько Тараса?

2) Словникова робота.

Читання колонок слів,

сльози

сироти

здалеку

вишняк

благенька

плекають

заповідала

трудівниця

господарство

застудився

недосипають

приголубити

Тлумачення значень слів.

Панщина — робота, яку виконували для пана;

вишняк — вишневий садок;

хура — великий віз для перевезення вантажів;

свита — верхній одяг;

плекають дітей — пестять, дуже турбуються;

заповідала — висловлювала бажання перед смертю;

вітер поза спиною гуляє — пронизує до самого тіла;

вийде не абищо — виросте незвичайна людина.

3) Самостійне читання твору, складання плану прочитаного.

Учні читають оповідання по абзацах і добирають до кожного з них заголовки.

4) Переказ оповідання за планом.

2. Вправи з читання.

2. Опрацювання вірша Т. Шевченка «Світає...»

1) Читання вірша вчителем.

2) Читання вірша учнями самостійно. Бесіда.

— У якому темпі, з яким почуттям треба читати вірш?

— Яким ви уявляєте ранок, описаний у вірші?

— Кого згадує автор?

— Які почуття викликали у вас вірші?

3) Вибіркове читання.

— Прочитайте слова, якими поет описує світанок.

— Як ви розумієте вислови: край неба палає, степи, лани мріють; тополі... стоять, мов сторожаї

— Прочитайте останню строфу і скажіть, що з прочитаного можна побачити, а що почути.

— Знайдіть і прочитайте рядки, у яких розповідається про Соловейка, про вітер.

3. Робота у групах.

Робота над зв'язним мовленням.

У ч и т е л ь . Яку словесну картину ви б намалювали до таких слів: І група «Сади рясні похилились...»; II група «Степи, лани мріють»? Які б фарби ви використали?

4. Завдання учням.

5. Узагальнення та систематизація

Робота в зошиті

6.Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Що ви дізнались про життя Т. Г. Шевченка?

— Яка його книга є у кожній українській сім'ї?

— Який вірш поета вам найбільше сподобався? Чому?

7. Домашнє завдання

1. Вивчити вірш «Зоре моя вечірняя...»

2. Самостійно прочитати вірш «Зацвіла у лузі червона калина...»

3. Скласти словесну картинку «Весна сонну землю розбудила»

 

docx
Додано
26 лютого 2019
Переглядів
2570
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку