Конспект інтегрованого уроку "Поспішай робити добро" (Літературне читання та природознавство)

Про матеріал

Тема: Поспішай робити добро.

Літературне читання:У світі української народної казки.

Казка «Горобець та билина». Розвиток подій.

Природознавство: Птахи восени.

Мета: продовжити ознайомлення учнів з українськими народними казками; учити відтворювати подальший розвиток подій, зважаючи на схему; удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання;
збагачувати словниковий запас учнів.

Показати зв'язок змін у житті птахів зі змінами в природі; вчити наводити приклади перелітних й осілих птахів своєї місцевості.

Розвивати пізнавальні інтереси учнів через дидактичні ігри, нестандартні завдання.

Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТ

Інтегрованого уроку в 2 класі                                                                                   «Поспішай робити добро»

(Літературного читання та природознавства)

                    Вчителя початкових класів

      Добропільського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2

Добропільської міської ради Донецької області

Черкашиної Ірини Василівни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Поспішай робити добро.

 

Літературне читання:У світі української народної казки.

Казка «Горобець та билина».  Розвиток подій.  

Природознавство: Птахи восени.

 

Мета:  продовжити ознайомлення учнів з українськими народними казками; учити відтворювати подальший розвиток подій, зважаючи на схему; удосконалювати  навички правильного, свідомого, виразного читання;
збагачувати словниковий запас учнів.

Показати звязок змін у житті птахів зі змінами в природі; вчити наводити приклади перелітних й осілих птахів своєї місцевості.

Розвивати пізнавальні інтереси учнів через дидактичні ігри, нестандартні завдання.

Виховувати  любов і бережливе ставлення  до природи.

 

Обладнання. Мультимедійне забезпечення, пазли,  кубики LEGO, сигнальні картки, словникова скринька, запис співу пташок,  конверти з завданнями, малюнки, пір’їнки, годівнички, зернятка.

 

Очікувані результати:.

1. Учні навчаться відтворювати подальший розвиток подій, зважаючи на схему.

2. Збагачення  словникового запасу.

3. Учні  наводитимуть приклади перелітних та осілих птахів нашої місцевості; навчаться розрізняти ознаки перелітних та осілих птахів, пояснювати  залежність відльоту птахів від чинників природи.

 4. Формування бережливого  ставлення  до природи.

 

Тип уроку: Інтегрований урок з літературного читання та природознавства.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу. Емоційний настрій учнів

 

1. Привітання

Добрий день, діти. Сьогодні у нас надзвичайний урок. На нашому уроці присутні гості. Давайте їх привітаємо.

 

Діти:

Добрий день, вам люди добрі!

Радо всі ми вас вітаємо,

Щастя і здоров`я вам бажаємо!

 

 

 

Учитель:

Сядьте, діти, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько,

Голови вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, посміхніться,

Веселіше подивіться.

 

- Діти, погляньте один на одного, посміхніться,  доторкніться долоньками, побажайте успіхів. Із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок.

 

  2. Вправа  «Очікування»

- Яким має бути наш урок ?

Давайте зробимо рекламу  уроку.

- Якими ви будете на уроці?

 

   3. Вправа «Мікрофон»

 (Відповіді дітей)                                                    

 

                                    Реклама уроку

              Ми будемо                               Урок буде

               активні                                      цікавий

               працьовиті                                добрий

               творчі                                        продуктивний

               уважні                                       навчальним

               дисципліновані                        трохи казковим

 

- Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок.

- А щоб  справдилися наші  сподівання, нам треба пригадати девіз:

 

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

 

- Я б хотіла, щоб протягом уроку ви дотримувалися цього девізу. Під час відповідей використовуйте слова «Я думаю», «Мені здається», «Я згоден..», «Я думаю інакше».

 

-За гарну працю на уроці, ви будете заробляти ось такі зернятка, а для  чого вони потрібні, дізнаєтесь пізніше.

– Успіху всім!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

1. Фенологічні спостереження.

 - Ідучи сьогодні до школи ви спостерігали за природою.

 - Розкажіть про свої спостереження.

 

1уч. Надворі осінь . Місяць –листопад, число.. . Небо ….. Опадів не очікується. Ранок холодний, бо сонечко опустилося низько над горизонтом і менше прогріває повітря: сьогодні температура повітря ….. Вітер ….

 

2 уч.Листя на деревах змінило забарвлення. Воно пожовкло і опало. Трави пожовтіли і висохли.

 

 3 уч. Зникли комахи. Багато птахів відлетіли в теплі краї.

 

- Розповідаючи про погоду, ми називали  явища живої чи неживої природи?

 

- Давайте пригадаємо чим жива природа відрізняється від неживої?

 

2. Пограємо в гру «Відшукай зайве».  

Прочитайте слова і знайдіть зайве.

 

1)  Комар, ластівка, годівничка, соняшник, людина.

 

Зробимо висновок: «Я вважаю, що  годівничка – це не природа. Вона зроблена  руками людини.»

(Комар, ластівка, соняшник, людина.-  це природа.)

 

2) Небо, земля,  комахи, сонце, вітер.

 

Зробимо висновок: «Я думаю, що  комахи – це жива природа, тому що вони народжуються, живляться, дихають, ростуть.» 

А небо, земля, сонце, вітер – нежива природа.

Зробимо висновок: Отже, усі живі організми ....

(Усі живі організми  живляться, дихають, ростуть, розмноджуються, відмирають.)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

 

- Вдома ви поповнили свої знання про зміни в живій природі , які  відбуваються восени.

  Давайте пригадаємо як комахи готуються до зими?

 

Пограємо в гру «Так або ні»

Якщо твердження правильне – піднімаємо зелені долоньки.

Якщо ні – червоні долоньки.

 

- Комахи – це частина живої природи. (Так)

-  Восени всі  комахи  відкладають яйця і гинуть. (Ні)

- Мурашки ховаються в глибоких підземних коморах   (Так)

- Жук – сонечко шукає  місце для зимівлі під землею. (Ні)

- Крім перелітних птахів є перелітні  метелики    (Так)

- Восени комахи зникають. (Так)

- Давайте поміркуємо, якщо зникнуть  усі комахи, чи зміниться життя  птахів?

 

Молодці!  Ви добре знаєте  які зміни в живій природі відбуваються восени.

 

ІV Повідомлення теми, мети і завдання уроку

 

- Знаєте, поспішаючи сьогодні до школи, я зустріла по дорозі  живу  істоту, яка дуже хотіла побувати у нас на уроці. Але вона дуже просила не називати її. Вам цікаво дізнатися хто це?

 Я прошу вас сісти зручніше, бо ми вирушаємо у мандрівку до казкового саду (звучить приємна мелодія та пташиний спів).

Отже, закриваємо оченята і уявили себе у казковому саду. Ви бачите розкидисті дерева до небес, листя тихо опадає на землю, а внизу під деревами – своє життя… Ось пробіг з яблучком на голках їжачок, жабка пострибала…а це хто сидить на гілочці і  співає свою чарівну пісню?

Придивіться краще! Кого ви побачили? Чий  спів почули?

А тепер відкривайте свої оченята і спробуйте  відтворити за допомогою шести цеглинок те, що побачили.

(учні виконують завдання з кубиків LEGO ).

Молодці, а тепер підніміть і покажіть нам, кого ж ви побачили і почули  у  саду? (учні показують своїх пташок). 

А яка це пташка?

 

Відгадайте загадку.

По дворах стрибає,
Крихти збирає,
Ростом він маленький,
Сірий, чепурненький.
Справжній молодець!
Хто він?…
(Горобець)

 

- Діти, горобчик вам  передав листа де зашифрована тема уроку.

Розгадайте зашифровку.

 

  Пос                     шай             ро               би             доб

 

                пі                                        ти                                              ро

 

- Прочитаємо разом тему уроку. («Поспішай  робити добро»)

- Як ви думаєте, що означає  слово «Добро»?

- Які добрі справи ми можемо зробити?

 

Робота в парах. Вправа «Криголам».

-  В народі є багато прислів’їв та приказок про добро.

- Діти, візьміть жовтий конверт. Прочитайте завдання.

Встановіть «кордони»  між словами у прислівї.

      Добрабажаєш,доброіроби.

Добра бажаєш, добро і роби.

- Пояснить значення прислів’я.

 

Перше уявлення про добро і зло дає нам казка.

V Робота над темою уроку.

А сьогодні ми   казку на урок запросили,
Щоб бачити казку і слухать гуртом, 
А казка в дорозі десь загубилась — 
Давайте її пошукаєм разом.

 

- Сьогодні, діти , нас чекає зустріч з  новою казкою.

Спробуйте відгадати назву казки.

Назва казки  зашифрована.

 

1. Гра «Дешифрувальник»        

Ключ:  «Горобець і билина»           

Прочитаємо разом  назву казки. ( «Горобець і билина» )         

Це народна казка. Які казки називають народними?

-  Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над українськими народними казками.

Ми прочитаємо українську народну казку про пригоди горобця — доброго молодця «Горобець і билина.»

На уроці ми будемо удосконалювати читацькі навички;  вчитися відтворювати подальший розвиток подій., збагачувати свій словниковий запас.

2. Передбачення.

А герої нашої наступної казки перед вами. (Демонстрація зображень кози, горобця, вовка, билини…)   

                                                     

                                   

 

                             

 

- Як ви гадаєте про що розповість казка?

- Але перед читанням хочу звернути вашу увагу на деякі слова з казки,

значення яких вам може бути незрозумілим. Увага на екран.

 

3. Словникова  робота.

Читаємо слова «луною» за вчителем.

Билина, шулика, довбня.

 

- За допомогою словникової скриньки дайте тлумачення словам билина, шуліка, довбня.

 

          Билина  - стебло трав'янистої рослини. 
           Шуліка  - великий хижий птах; коршак, яструб. 
           Довбня  -   велика дерев'яна палиця

 

Переходимо до читання казки. Відкриваємо підручник

 

Виразне читання казки вчителем.

(Учні слухають казку не до кінця, а лише уривок.)

 Читання «ланцюжком»

  Продовжують читати казку  підготовлені учні

 

  Перевірка первинного сприймання

-  Хто головний герой казки?

- До кого звернувся горобець? (До билини)

- Про що він її попросив? (Поколихати його)

 

Попрацюємо в групах.

Робота в групах.

  • Як розвивалися події в основній частині? Відтворіть подальший розвиток подій, зважаючи на схему, розміщену в червоному конверті.

  1 група. Починаючи із звертання горобця до довбні. «Іди, довбне, волів бити, бо....)

2 група. Починаючи із звертання горобця до червей.

3 група. Починаючи із звертання горобця до курей.

4 група. Починаючи із звертання горобця до  шуліки.

 

 Гра «Рибки».

(Мовчазне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі, )

- Дочитайте казочку самостійно і скажете, чи вдалося горобцю виконати свою забаганку?

- Чи завжди гарною рисою є наполегливість?

Гімнастика для очей   

VІ. Продовження роботи над казкою

Попрацюємо в групах. Візьміть  рожевий конверт.

1. Вибіркове читання ( по групам)

1група. Зачитайте звернення горобця до билини.

2 група. Знайдіть звернення горобця до кози.        

 

3 група.Зачитайте репліки горобця до вовка.         

4 група.Зачитайте репліки горобця  до людей.      

2. Вправа «Ввічливе прохання – ввічлива відмова.» ( по групам)

-  Подумайте, чому вони не хотіли виконувати прохання горобця?

Можливо,  не мали на це часу, були чимось зайняті? Поміркуйте, як кожний персонаж ввічливо відмовив горобцеві.

 

Наприклад:

1 група. Каже билина: - Не можу, вибач. Я дуже слабенька. Я тебе  не

              втримаю.

2 група. Каже коза: - Не можу, вибач. Мені треба зараз їсти траву.

3 група. Каже вовк: - Не можу, вибач. Мені треба доглядати за маленькими

             вовченятами.

4 група. Кажуть люди: - Не можемо, вибач. Нам треба поле орати.

 

 

3. Складання характеристики горобця.

 

   Робота в групах.

 А зараз складемо характеристику горобця.

- Яким ви уявляєте горобця на початку казки, а яким – наприкінці?

Візьміть помаранчовий  конверт  виберіть «пір’їнки», на яких записані риси характеру горобчика: на початку казки і в кінці.

(Пір’їнки приклеюють на портрет горобчика. Зліва – яким був головний герой, справа – яким став.)

 

                         вередливий             ввічливий              

                                                пихатий                  чуйний

                                                настирливий          добрий

                                                набридливий          доброзичливий

 

(Вередливий, ввічливий, чуйний, пихатий, добрий, завзятий, лінивий, настирливий, скромний, самовпевнений, набридливий.)

Закриваємо  підручник.

Діти, ви гарно працювали. Запрошую вас на пташину зарядку.

 

Фізкультхвилинка   «Горобчик»

 

Робота в групах. Відеокамера спостереження

- Що ж  ще хотів повідати горобець про себе?

Про це ви дізнаєтеся склавши пазли. У конверті знайдіть цікавинку про горобця.

 

Вправа  «Пазли»    

 

       Горобець – маленька та тендітна пташечка.

 

Вага дорослого горобця складає всього лише 25-35 грам, іноді трохи  

              більше.

 

       Горобець – спритна пташка.

 

Горобцеві припадає приблизно 300 разів на добу підлітати до гнізда з

             кормом для малюків.

     Влітку горобці посилено винищують комах-шкідників. 

 

За 1 годину один горобець з'їдає 10 великих комах.

 

         Горобці  приймають пісочні ванни.

 

Вони повністю занурюються в вапно піску і чистять там своє пір’я від

             всіляких паразитів. Взимку вони нерідко купаються в снігу.

 

Горобцю влітку  було добре – тепло, було що їсти. Але зараз йому гірше. Чому?  (Зараз осінь)

Послухайте пташину розмову.

Інсценізація «Пташина розмова»

Зустрілися дві пташки  Горобець і Ластівка.

Ластівка:: Горобець, чому ти не збираєшся відлітати у теплі краї? Невже ти не боїшся холодів?

Горобець:: Мені і вдома непогано, холодів я не боюсь бо є чим годуватися. Ми – горобці – осілі птахи. Весь рік живемо в одній місцевості, своєї домівки не залишаємо.

Ластівка: А коли люта зима все замітає снігом, тріщить сильними морозами?

Горобець  Мене це не лякає. Я знаю, що мені завжди допоможе людина.. Прилечу до дерева, а там у годівничці і крихти хлібця, і різне насіннячко.

 

- Діти, якщо горобець весь рік живе в одній місцевості, своєї домівки не залишає. Як ми його називаємо? (Осілий птах.)

- А які птахи залишаються з горобчиком зимувати?

              Похожее изображение  

     

(сорока, ворона, горобець, синичка, дятел, сизий голуб)   

Ці птахи – осілі.

- А  є птахи, які  з настанням холодів відлітають в теплі краї.

- Як ви думаєте, чому вони це роблять?

- Як називають таких птахів?

Ці птахи – перелітні.

А яких перелітніх птахів ви знаєте?

   Картинки по запросу картинка ласточка  

 

(лелека, ластівка, шпак, чапля, соловей, зозуля, качка. жайворонок) 

- Давайте запросимо осілих птахів до нас на гостини!

Робота в групах.   

 

Гра  «Допоможи пташці».  (У кожній групі стоїть годівничка)

- Оберіть пташок, які зимують у нашій місцевості і розташуйте їх біля годівнички.

1 група: ластівка, горобець, голуб, зозуля.

2 група: журавель, синичка, сорока, жайворонок.

3 група: лелека, ворона, галка, дятел.

4 група: шпак, галка, соловей, снігур.

 

                    Похожее изображение

 

(сорока, ворона, горобець, синичка, дятел, сизий голуб)    

 

- Діти,  давайте подивимось, які пташки не залишають своєї  домівки разом з горобцем.

- Так чому ці птахи залишаються зимувати?

- Але якими б спритними та витривалими не були ці всі пташки , люті морози та сильні снігопади роблять їхнє життя взимку духе важким. Тому ми, люди, повинні  подбати про  пернатих

А щоб  птахи не загинули  взимку від голоду ми і збирали насінинки.

- Що можна покласти в годівничку? ( пшеницю, насіння соняшника, насіння гарбуза, перловку, просо, овес. )

Покладіть їх в годівничку.

- Як ви думаєте, ми зробили добру справу?

 

Творчо – емоційна гра.

- Якщо ви любите птахів – підніміть руки вгору.

- Якшо ви підгодовуєте птахів узимку – поплескайте в долоні.

- Якщо ви радієте, побачивши птаха або почувши його спів – посміхніться . одне одному.

- Якщо ви вважаєте, що «Птахи – наші друзі», - утворіть коло й візьміться за

   руки.

 

VII. Домашнє завдання

«Чомусики»– виразно прочитати казку;

«Умійки» – переказувати казку;

«Знайки»– придумайте нові пригоди  горобця.

Підготувати народні прикмети про горобця.

 

VIII.  Підбиття підсумків уроку. 

Годинник невтомний показує враз, що нашу роботу закінчити час.

Давайте пограємо в  гру «Закінчи речення»

На уроці …

     -  Я  навчився…..

     -  Я дізнався…..

- Мені б хотілося ще..

- Про що розповісте вдома батькам?

Хотілося вам  побажати ніколи не забувати про наших пернатих друзів.

 

Слід усім запам ятати:

Пташок треба захищати.

Їх оселі не руйнуй,

Краще взимку підгодуй!

 

Поспішайте робити добро! Будьте добрими і щедрими, і це повернеться вам сторицею.

Діти, на уроці ви були старанні-

Отже всі ви учні гарні.

І за труд ваш на уроці

Вам подякувати хочу!

doc
Додано
19 листопада 2018
Переглядів
1087
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку