Конспект інтегрованого уроку з української мови у 2 класі
вчителя початкових класів вищої категорії Семенів Ольги Андріївни
середнього загальноосвітнього закладу І-ІІІ ступенів “Середня загальноосвітня школа 68” м.Києва
Тема. Службові слова.
Мета: навчити дітей визначати в реченні службові слова і писати їх окремо від інших слів, вчити будувати речення, використовуючи службові слова; збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати начвички групової та парної роботи для досягнення спільної мети; критечне мислення, вміння виступати перед класом, проявляти ініціативу, творчий потенціал. Виховувати любов до природи, наполегливість у праці, бажання пізнавати та вчитися.
Обладнання: підручник М. Вашуленко українська мова, зошити, мікрофон, картки, цеглинки Lego, мультимедійний комплект.
Тип уроку: формування та вдосконалення умінь і навичок.
Вид уроку: інтегрований.
Інтеграція: українська мова, ЯДС.
Хід уроку
I.Організація класу
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Всі почули дзвінок?
Так, він покликав на урок.
Молодці! Сьогодні до школи я йшла в рукавичках, шапці, шарфику. Як ви думаєте, чому? Зима.
II.Актуалізація опорних знань
1.Вправа “Асоціативний кущ”
Діти, що ви уявляєте, коли чуєте слово “зима”?
2.Підніміть цеглинки Lego холодних кольорів (синій, зелений, блакитний)
3.Фронтальне опитування
- Які частини які частини мови ви знаєте?
- На які питання вони відповідають?
- До кожної групи слів доберіть загальну назву. (увага на екран)
Ведмідь, вовк, лисиця- це…
Літо, зима, осінь, весна-це…
4.Гра “Сигналізуй правильно”.
Робота з цеглинками Lego: іменник- червоний, прикметник- синій, дієслово- зелений, числівник- жовтий.
Учитель називає слова, які належать до різних частин мови, а клас сигналізує цеглинками.
5. Відкрийте зошити, пишемо число, класна робота.
Хвилинка каліграфії.
Зз Зи Зе Зл зв зр за
Увага на екран ( прочитайте вірш )
Зимонька завила, зразу загула,
Закружила, захазяйнувала,
Завітрила, засніжила, замела,
Землю заметілями заплела.
6. Об’єднайтесь в групи:
Перша група робить звуковий аналіз слова “зимонька”;
Друга група складає речення зі словом “зимонька”.
Фізхвилинка
Руханка-танок "Зима"
https://www.youtube.com/watch?v=3Os2JN-rvpI
III. Повідомення теми та мети уроку
-Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі службовими словами, з’ясуємо, як їх писати.
IV.Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1.Увага на екран. Прочитайте прислів’я і поясніть їх зміст.
Бджола мала, а й та працює.
Як багато птиць, не буде гусениць.
Вовка боятися, в ліс не йти.
Діти до слів а, але, та, в, не – можна поставити питання? – Ні.
Такі слова належать до службових частин мови. Службові слова пишуться завжди окремо і зв’язують між собою слова в реченні.
2.Відкрийте підручник на сторінці 98. Пограємо в гру «Я-учитель. Я -учителька». Прочитай і розкажи правило,як учитель.
3.Опрацювання вправи 1.
-А чи можна обійтися без цього слова.
-Службові слова завжди пишуться окремо від інших слів.
Діти, згадайте, які дикі тварини взимку не впадають у сплячку.
4.Самостійна робота. Опрацювання вправи 2. Дайте відповідь на запитання:
Чи ростуть рослини взимку?
Словникова робота. З’ясування значення слова “ошатний” — святкового вбраний.
Фізпауза
5. Узагальнення і систематизація знань:
1. Пояснювальний диктант.
Рослини і тварини належить до живої природи. Оберігай і дбай про них.
-Підкресли у тексті службові слова, як вони пишуться.
2. Робота на картках ( працюємо в парах).
-З розсипаних слів скласти речення, підкреслити службові слова.
- З цеглинок Lego скласти схематично речення, службове слово має бути червоного кольору.
3. Я дослідник.
- Поміркуй і скажи, від якого слова походить слово “службові” (слова).
Служать для зв’язку слів у реченні.
V.Підсумок уроку.
Гра “Мікрофон”.
Молодці! Всі дуже гарно працювали. Дякую за урок!
Використаний матеріал:
‘’Сходинки етичного зростання”” Л.Кравчук
“”Нова українська школа: Розвиток критичного мислення в учнів початкової школи”” Олена Пометун
“”Нова українська школа: Організація діяльності учнів початкових класів”” Марія Кірик