Конспект уроку літературного читання за твором В.Сухомлинського "Сергійкова квітка" (II семестр)
Конспект інтегрованого уроку з літературного читання, природознавства та трудового навчання у 3 класі
Тема. В.Сухомлинський
«Сергійкова квітка»
Розробила вчитель початкових класів
філії №1 Гайворонського НВО№2
«ЗШ-гімназія I-III ст.» Ковальчук Л.І.
Конспект інтегрованого уроку з літературного читання, природознавства та трудового навчання в 3 класі
Тема. В.Сухомлинський «Сергійкова квітка»
Мета. Продовжити знайомство учнів з творами В.Сухомлинського; удосконалювати вміння виразно, правильно, інтонаційно читати ; формувати,вміння орієнтуватися в тексті; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, увагу, творчість школярів; прищеплювати естетичні смаки; виховувати любов та бережливе ставлення до природи .
Обладнання: портрет В.Сухомлинського; малюнки дітей; Червона книга, фотографії квітів, занесених до Червоної книги України; кольоровий папір, ножиці, клей.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Вправи на вдосконалення навичок читання
1.Мовна розминка
Робота з складовою таблицею
2.Робота над скоромовкою
У діброві - дуби,
Під дубами - гриби,
Трава - між грибами,
Хмарки - над дубами
III.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання.
Зачитайте рими, які ви підібрали.
Квіти, квіти…
Чарівні…. ( квіти).
Кольорові, великі й малі…
Ви умієте душу…( зігріти)
Бо й самі ви душа землі.
Які дивовижні ці квіти.
У кожній чарівність…( своя).
Всі різні, та й що говорити-
У квіти….( закохана я).
Дивитись годинами можна
На ніжні пелюстки…( в росі).
Дивує і радує кожна.
А щастя….( дарують усі).
Н.Красоткіна
2.Підготовлені учні читають вірш напам’ять.
Двоколірний вірш
Коли де-небудь квітку бачу,
"Зірви!" — кричить мені, аж плаче.
Повз деревце іду зелене,
"Зламай!" — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
"Зжени" — мерщій мене благає. "
Забий!" — цвіркун сюркоче в просі.
Е ні, негарний вірш такий.
Хай ліпше буде — навпаки!
Коли де бачу квітки очі,
"Люби!" — вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене,
"Привіт" — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка: "Як ся маєш?"
"Спочинь" — з болота жаба просить.
"Всміхнись" — цвіркун сюркоче в просі.
Який же цвіт кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
(С. Павленко)
- Як ви думаєте, чому цей вірш двоколірний?
-Який колір, на вашу думку, підійде до першої частини вірша?
-А який до другої?
-Що потрібно робити для того, щоб природа завжди була тільки в одному кольорі?
III.Повідомлення теми і мети уроку
Отже, тема сьогоднішнього уроку «З природою живи у дружбі, то й буде вона тобі у службі.
IV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Ознайомлення учнів з оповіданням В.Сухомлинського «Сергійкова квітка». (На дошці портрет В.Сухомлинського).Комбіноване читання.
Вчитель читає до слів: «Хлопці чекали: а що ж у кишені в Сергійка?»
-Діти, спробуйте передбачити, що ж було у кишені Сергійка?
Далі текст читає підготовлений учень.
2.Перевірка сприймання
-Який подарунок зробив хлопчикам Сергійко?
-Чи зрозуміли друзі Сергійка, що саме він їм подарував?
3.Вибіркове читання
-Знайдіть речення в якому сказано, коли відбуваються події описані в оповіданні.
-Знайдіть опис квітки.
-Яка головна думка твору?
4.Читання тексту «ланцюжком»
V.Ознайомлення з квітами Червоної книги
Бесіда про охорону природи.
-Сьогодні на уроці у нас незвичайний гість. Це «Червона книга України»( підготовлена учениця).
-Я-незвичайна книга. В мені ви не знайдете ні казок, ні віршів, ні оповідань.
Як ви вважаєте, чому я червоного кольору? Я всім розповідаю про рослин і тварин, що перебувають під загрозою зникнення. Уперше Червону книгу України було видано в 1980 році. До неї було внесено 151 вид рослин і 85 видів тварин. У 2009 році вийшло нове видання книги, до якої вже увійшло 826 видів рослин і 542 види тварин. Про що ,на вашу думку, свідчать ці дані? У вас на дошці є фотографії квітів занесених до Червоної книги. Які з цих рослин ростуть у вашій місцевості?
-Уявіть себе природою. Якими б словами ви звернулись до людей?
VI.Виготовлення квіткової галявини (з кольорового паперу)
1.Пояснення завдання вчителем.
-Сьогодні ми з вами виготовим свою дивовижну квіткову галявину.
Кожен ряд отримує своє завдання.
-I ряд вирізає з зеленого паперу долоньки. З них ми зробимо травичку на галявині.
-II ряд вирізатиме долоньки з яких ми зробимо квітку і метелика.
-III ряд вирізатиме долоньки із жовтого паперу для сонечка.
Вчитель нагадує правила поводження з ножицями.
2.Презентація квіткової галявини.
VII. Домашнє завдання. Читати і переказувати оповідання В Сухомлинського «Сергійкова квітка» с.183-185